Węgiel Łużycki - Informator, 15 kwietnia 2013r.
1. Likwidacja miejsc pracy niezależnie od projektów kopalni węgla brunatnego
2. Wykład prof. Hirschhausena w Trebendorf w dniu 20 kwietnia
3. Szósty turniej jeździecki w dniach 19-20 kwietnia w Kerkwitz
4. Rdza jako ochrona przed korozją?
5. Akcja – zbieranie podpisów berlińskiego „Stołu energetycznego” od 10 do 29 maja
1. Likwidacja miejsc pracy niezależnie od projektów kopalni węgla brunatnego
Według doniesień prasowych, w ubiegłym tygodniu, 10 kwietnia doszło do zawarcia porozumienia w sprawie zatrudnionych w Vattenfall. Związki zawodowe oceniają osiągnięty kompromis jako swój sukces. Likwidacja miejsc pracy odbywać się będzie z uwzględnieniem postulatów społecznych dotyczących osób w podeszłym wieku, odszkodowań ustalanych w drodze ugody czy też kwestii wewnętrznych przeniesień. Vattenfall chce zredukować 1500 stanowisk pracy na terenie całych Niemiec, a w szczególności na terenie Łużyc. Nie jest jednak wiadome, ile z tej zapowiadanej liczby 1500 redukowanych miejsc pracy dotyczyć będzie tego regionu. Plan likwidacji miejsc pracy nie ma związku z trwającymi obecnie procedurami dotyczącymi tworzenia nowych kopalni węgla brunatnego. Powinien on być podany do wiadomości opinii publicznej. Zwolennicy kopalni węgla brunatnego, jak również gazeta Lausitzer Rundschau (na piątkowej okładce) nie ujawniają tego i dalej odwołują się do starych i często nieuzasadnionych obietnic dotyczących miejsc pracy.
2. Wykład prof. Hirschhausena w Trebendorf w dniu 20 kwietnia
Stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” zaprasza w sobotę na spotkanie do Trebendorf na wykład „Znaczenie i szanse transformacji energetycznej dla naszego regionu”. Jako prelegenci wystąpią prof. Christian von Hirschhausen, ekspert do spraw energetycznych z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarki oraz dyplomowany inżynier Hans-Jürgen Schlegel ze Związku Wspierania Odnawialnych Źródeł Energii z Saksonii. Wykład stanowi inaugurację cyklu spotkań pod tytułem „Łużyce tworzą swoją przyszłość”. W trakcie spotkań będą prezentowane filmy; odbędzie się także panel dyskusyjny, podczas którego szczególnie ważna będzie odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Łużyce mogą się rozwijać gospodarczo i energetycznie niezależnie od wydobycia węgla brunatnego. Eksperci będą rozpatrywać tę kwestię z różnych perspektyw, następnie osoby zainteresowane będą miały możliwość wyrażenia swojego stanowiska, obrony swoich interesów, a także zadania pytań.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia w godzinach od 10 do 13 w Hali Jeździeckiej Reinerta Rancha w Trebendorf. Wyczerpujące informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: www.strukturwandel-jetzt.de oraz na dołączonej ulotce. (pdf-Datei).
3. Szósty turniej jeździecki w Kerkwitz w dniach 19-20 kwietnia
W następny weekend na naszym terenie odbędzie się również, już po raz szósty, turniej jeździecki. Planowanych jest ponad 240 startów. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze.
W piątek wieczorem zostanie zorganizowany turniej siatkówki, w którym mogą wziąć Państwo udział.
W sobotę i niedzielę natomiast czeka na Państwa i na Wasze rodziny bardzo bogaty program imprez. Wstęp jest wolny.
4. Rdza jako ochrona przed korozją?
Vattenfall próbuje obecnie zastosować rdzę z instalacji oczyszczającej wodę z kopalni jako część składową warstwy chroniącej przed korozją. Taką informację można było znaleźć w prasie w zeszłym tygodniu. Czy jest to rozwiązanie problemu zanieczyszczenia rzeki Sprewy żelazem? Sprewa jest zanieczyszczana żelazem z dopływów, które nie przepływają przez instalacje oczyszczające. Szczególnie duży ładunek niesiony jest przez wody gruntowe, których zwierciadło znacznie się podniosło. Być może błędne wnioski czytelników nie były pozbawione przyczyny.
5. Akcja – zbieranie podpisów berlińskiego „Stołu Energetycznego” w dniach od 10 do 29 maja
Berliński Stół Energetyczny jest otwartym stowarzyszeniem zrzeszającym około 50 lokalnych organizacji, które opowiadają się za przywróceniem komunalnych sieci przesyłowych oraz za utworzeniem energetycznych przedsiębiorstw miejskich. W związku z tym rozpoczęta została akcja będąca wyrazem społecznej inicjatywy ustawodawczej „Nowa energia dla Berlina”. Od 11 lutego do 10 czerwca trzeba zebrać 200 000 podpisów, aby umożliwić przekazanie głosu opinii publicznej z całego kraju podczas głosowania do Bundestagu. Stowarzyszenie zaprasza osoby wspierające inicjatywę spoza Berlina w dniach od 10 do 29 maja na akcję zbierania podpisów. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 20 kwietnia. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.berliner-energietisch.net.