Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
- Stowarzyszenie aktywistów „Czysta rzeka Sprewa” z krytycznym bilansem pośrednim
- Wieczór filmowy z dyskusją 21 maja: „Łużyce jako przypadek do rekultywacji – czy jesteśmy gotowi na dziedzictwo węgla brunatnego ?”
- Wycieczka 23 maja: „Śladami brunatnej rzeki Sprewy”
- Ukazało się nowe wydanie „Nochten dzisiaj”
- Pomnik pamięci zniszczonych wsi wzniesiony przez wolontariuszy
- Tajemniczy dzień węgla brunatnego
- Oferta dla osób przesiedlonych - ludzie zawiedzeni
1. Stowarzyszenie aktywistów „Czysta rzeka Sprewa” z krytycznym bilansem pośrednim
Stowarzyszenie „Czysta rzeka Sprewa” opublikowała „Bilans operacji przeciw zanieczyszczeniu rzeki Sprewy”. Stowarzyszenie doszło do wniosku, że podmioty odpowiedzialne za zanieczyszczenie łużyckich rzek związkami żelaza pochodzącymi ze starych kopalni wciąż nie opanowały tego zjawiska. Kryterium decydującym o powodzeniu podjętych starań byłaby wyłącznie rzeczywista jakość wody. Czytamy: „Co prawda niektóre punkty operacji powiodły się, ale same postępowanie procesu zażelazienia rzeki nie zostało opanowane. W wyniku podjętych kroków, w niektórych miejscach stężenie związków żelaza zostało lokalnie zredukowane, ale również tam widać gołym okiem zanieczyszczenie związkami żelaza. Najprawdopodobniej również aktualnie zaplanowane średnioterminowe działania nie będą przełomem w przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu rzeki związkami żelaza”. Dwunastostronicowy bilans oraz żądania kierowane do rządu landowego, koncernu Vattenfall oraz LMBV są opublikowane tutaj:
2. Wieczór filmowy z dyskusją 21 maja: „Łużyce jako przypadek do rekultywacji – czy jesteśmy gotowi na dziedzictwo węgla brunatnego ?”
Frakcja landowa partii Zieloni zaprasza w czwartek, 21 maja do Obenkino w Cottbus na film i dyskusję dotyczącą skutków górnictwa węgla brunatnego na terenie Łużyc. Pokazany będzie film „Krajobraz węglowy Łużyc – skutki uboczne górnictwa” (Rozgłośnia rbb-Umweltmagazin Ozon, 30 min.). Po emisji odbędzie się dyskusja z posłami do Landtagu Heide Schinowską i Benjaminem Raschke oraz Haraldem Friedrichem, biochemikiem i byłym szefem oddziału Ministerstwa Środowiska w Nadrenii-Północnej-Westfalii. Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 19 w Obenkino, ul. Straße der Jugend 16.
3. Wycieczka 23 maja: „Śladami brunatnej rzeki Sprewy”
Po debacie w Cottbus, w następną sobotę, 23 maja, partia Zieloni zaprasza na wycieczkę po miejscach rzeki Sprewy zagrożonych zanieczyszczeniem. Wolfgang Renner i Karin Noack zawiozą uczestników do zanieczyszczonej rzeki Wudritz, następnie do miejsca, gdzie zanieczyszczona związkami żelaza woda pochodząca z aktywnej kopalni Welzow-Süd jest odprowadzana oraz nad jezioro Altdöberner See, gdzie ma być deponowany szlam zawierający żelazo. Spotykamy się o 11.30 na dworcu Lübben, w miejscu, gdzie spotkanie zakończy się o godzinie 15.30. Udział jest bezpłatny, na własne ryzyko, zalecane też jest dobre obuwie. Zgłoszenia do 22 maja na adres veranstaltung@gruene-fraktion.brandenburg.de albo telefonicznie (0331) 966 1777.
4. Ukazało się nowe wydanie „Nochten dzisiaj”
Dostępne już jest nowe wydanie „Nochten heute“, można je ściągnąć pod tym linkiem:
Czasopismo wydawane jest od 2013 r. przez stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II”. Celem jest informowanie mieszkańców miejsc zagrożonych zniszczeniem przez kopalnię Nochten II. Dotychczas otrzymywali oni jedynie materiały prowęglowe dostarczane do skrzynek pocztowych.
5. Pomnik pamięci zniszczonych wsi ponownie wzniesiony przez wolontariuszy
W ubiegłą sobotę spotkali się członkowie stowarzyszenia GRÜNE LIGA Umweltgruppe Cottbus w miejscowości Lacoma na akcji, której celem było ponowne postawienie pomnika pamięci zniszczonych łużyckich wsi. Razem z mieszkańcami Cottbus-Willmersdorf oraz z mieszkańcami nieistniejącej już wsi Lacoma postawili ponownie 12 drewnianych, białych krzyży. Od 1994 roku stojące krzyże przypominają o zniszczonych miejscach na terenie Łużyc. 12 krzyży reprezentuje jednak aż 136 zniszczonych w całości albo częściowo miejsc (osad). We wrześniu 1994 roku w wyniku oddolnej inicjatywy powstał tutaj pierwszy pomnik. Jednak po zniszczeniu ostatnich domów w Lacoma nie było już komu opiekować się tym miejscem. „Życzeniem rady Cottbus-Willmersdorf było, abyśmy zaczęli ponownie tutaj działać i to życzenie chętnie spełniliśmy” – mówi René Schuster z Umweltgruppe Cottbus. (Na zdjęciu widać tylko część osób, które pracowały przy pomniku. Wszystkim serdecznie dziękujemy.)
6. Tajemniczy dzień węgla brunatnego
Według informacji osób interesujących się tematem węgla brunatnego w czwartek, 21 maja w Kolonii ma się odbyć Niemieckie Spotkanie Gospodarki Węgla Brunatnego na corocznym Dniu Węgla Brunatnego. Nie mogliśmy jednak znaleźć oficjalnej zapowiedzi na ten temat. Czyżby organizatorzy chcieli uniknąć protestów?
7. Oferty dla osób przesiedlonych z Grubenteich – ludzie zawiedzeni
Ze względu na warunki bezpieczeństwa miejsca osiedle Grubenteich powstałe na terenie starej kopalni w Lauchhammer musi zostać przesiedlone. Została już przedłożona oferta landu. Osoby, których dotyczy cała sytuacja są rozczarowane, ponieważ będą musiały zapłacić trzy czwarte kosztów nowego mieszkania. Obecnie trwają rozmowy z prawnikami dotyczące warunków przesiedlenia. Tutaj dostępny jest artykuł w gazecie Lausitzer Rundschau: