Węgiel Łużycki - Informator, 7 kwietnia 2013
1. Federalny Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht) będzie sprawdzać Federalne Prawo Górnicze
2. Spacer protestacyjny przeciwko planowanym zniszczeniom sorbskich wsi przez kopalnię węgla brunatnego Nochten II
3. Vattenfall stara się o wywłaszczenie działki lasu pod kopalnię węgla brunatnego Cottbuss Nord
4. Panel dyskusyjny dotyczący „brunatnej rzeki Sprewy” pierwszy raz na Uniwersytecie w Cottbus
5. Piryt i siarczany w gazecie „taz”
6. „Energetyka węglowa jest już od dawna w odwrocie” – komentarz w gazecie „taz”
1. Federalny Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht) będzie sprawdzać Federalne Prawo Górnicze
Jak ogłosił we wtorek Federalny Trybunał Konstytucyjny, 4 czerwca odbędą się negocjacje mające na celu sprawdzenie konstytucyjności wywłaszczeń sprzyjających kopalni Garzweiler (Nadrenia-Północna Westfalia). W ramach tych negocjacji pod dyskusje Trybunału Konstytucyjnego poddane będzie Federalne Prawo Górnicze. Skargę do Trybunału wniósł mieszkaniec oraz związek landowy BUND, reprezentowany przez prawnika Dirka Tessmera. Federalny Trybunał Konstytucyjny organizuje negocjacje tylko w szczególnych wypadkach. Planowane spotkanie dowodzi zatem, że sędziowie potraktowali wniosek bardzo serio. Trybunał w prowadzonych negocjacjach będzie rozważał głównie: „Skutki ochronne podstawowego prawa obywatelskiego (Grundrecht) w zakresie wolności do zamieszkiwania danego terenu (Freizugigkeit) (Art. 11 GG) w związku z wielkoobszarowymi zamiarami budowania kopalni odkrywkowej jak również konstytucyjne wymagania w sprawie pozwolenia na wywłaszczanie (Art. 14 Abs. 3 GG)”. (Dane z doniesień prasowych sądu). Pierwszy wymieniony punkt zawiera „Prawo do stron ojczystych” ("Recht auf Heimat") i jest już od dawna przedmiotem dyskusji prawniczych. Z kolei punkt drugi prowokuje pytanie o „konieczność energetyczną” planowanych kopalni, która mogłaby uzasadnić wywłaszczenie. Jedna i druga kwestia oznacza znaczne trudności dla kopalni węgla brunatnego.
Informacja prasowa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego dostępna jest tutaj:
http://www.bundesverfassungsgericht.de/pressemitteilungen/bvg13-020.html
2. Spacer protestacyjny przeciwko planowanym zniszczeniom sorbskich wsi przez kopalnię węgla brunatnego Nochten II
Podczas spaceru w północnej Saksonii, przez tereny wsi zagrożonych zniszczeniem i wysiedleniem ponad 300 osób protestowało przeciwko planowanej kopalni węgla brunatnego. Spotkanie zorganizowało regionalne stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez kopalni Nochten II”. (Na zdjęciu uczestnicy podczas marszu z Mulkwitz do Rohne. Drugi, znacznie dłuższy pochód przybył ze Schleife).
Ingo Schuster, mieszkaniec i organizator imprezy powiedział: „Trwające obecnie planowanie musi być procesem otwartym na ostateczne rozwiązania, a nie z góry zaplanowanym. Wola mieszkańców tego terenu w kwestii ich przesiedlenia, a raczej pozostania na tym terenie, powinna być uwzględniona w takim samym stopniu jak interesy gospodarcze. Stąd, tak ważne i istotne jest, aby można było otwarcie przedstawić swoje zdanie na ten temat”.
Z kolei Heiko Kosel, sorbski poseł partii Die Linke z Landu Saksonia dostrzega zagrożenia dla sorbskiej kultury. „Saksońskie prawo dotyczące Sorbów w specjalny sposób chroni niemeicko-sorbski charakter osadnictwa. Co jednak warte jest takie prawo jeżeli region Schleife, ucieleśniający najbardziej oryginalny charakter kultury sorbskiej, przeznaczony jest pod kopalnię?”.
Poza tym, na imprezie zgłosiło się więcej osób do przemowy niż to było zaplanowane, między innymi Antje Hermenau, przedstawiciel frakcji Partii Zielonych z Landtagu Saksonia i poseł do Bundestagu Ilja Seifert (Die Linke). Zarówno przedstawiciel Rady Kościelnej Gminy Schleife jak również dwóch burmistrzów potwierdziło swój sprzeciw wobec kopalni.
W sprawie kopalni Nochten II odbywa się obecnie planowanie. Z kolei, w kwestii pozwolenia na kopalnię, nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Dalsze informacje można znaleźć tutaj: www.strukturwandel-jetzt.de
3. Vattenfall stara się o wywłaszczenie działki lasu pod kopalnię węgla brunatnego Cottbuss Nord
W Wielki Czwartek wieczorem Wyższy Sąd Administracyjny (Oberverwaltungsgericht) Berlin-Brandenburgia oddalił pilny wniosek przeciwko wyrębowi prywatnego lasu, prowadzonego na przedpolu kopalni Cottbus Nord przez Vattenfall.
Koncern wystąpił wcześniej z wnioskiem wynikającym z prawa górniczego do Wyższego Sądu Administracyjnego o wywłaszczenie 1,9 hektara olchowego lasu. Vattenfall dostał wcześniej od władz górniczych pozwolenie na przedwczesne wejście w posiadanie działki. Właścicielka działki broni się jednak przed tą decyzją. Argumentuje ona, że użytkowanie jej terenu opiera się na planie niezgodnym z prawem. Nawiązuje ona również do spornej decyzji władz w sprawie zniszczenia mokradeł koło miejscowości Lacome z grudnia 2006. Wyższy Sąd Administracyjny w swojej pospiesznej decyzji nie postanowił dokładnego sprawdzenia kwestii merytorycznych tylko odwołał się do tzw. kompromisu między dwoma pożądanymi dobrami. Przestój w pracy kopalni został uznany za gorszy niż samo wycięcie lasu, stąd skardze nie przyznano odroczonego skutku. Właściwe spory w sprawie zgodności z prawem, mogą być jednak dalej prowadzone przez sąd.
4. Panel dyskusyjny dotyczący „brunatnej rzeki Sprewy” pierwszy raz na Uniwersytecie w Cottbus
Wieczorem 11 kwietnia odbędzie się po raz pierwszy na Uniwersytecie w Cottbus debata poświęcona zanieczyszczeniu rzeki Sprewy żelazem, wywołanym przez pracę kopalni odkrywkowej. Dotychczas oficjalne dyskusje odbywały się głównie na terenie zagrożonych regionów, między innymi w Spremberg i Raddusch. Spotkanie odbędzie się w sali wykładowej A w głównym budynku.
5. Piryt i siarczany w gazecie taz
W ostatnim numerze dołączony był link do artykułu w gazecie taz poświęconego zanieczyszczeniom rzeki Sprewy. Uważni czytelnicy zauważyli, że zamiast Phyrit należało użyć słowa Pyrit. Z kolei siarczan to sól kwasu siarkowego. Obie rzeczy można też poprawnie przeczytać w broszurze, która ukazała się w lutym. Prosimy o wybaczenie, że wprowadziliśmy Państwa w błąd. Zredagowanie numeru w świąteczny dzień przebiegło jednak za szybko.
6. „Energetyka węglowa jest już od dawna w odwrocie” – komentarz w gazecie taz
Polecamy interesujący artykuł, będący istotnym wkładem do dyskusji:
http://www.taz.de/Debatte-Energiewende/!113828/
Tłumaczenie Hanna Schudy