Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
1. 25 kwietnia zapraszamy do Nadrenii na akcję protestacyjną Łańcuch ludzi przeciwko kopalniom węgla brunatnego – z Łużyc pojedzie specjalny autobus
2. 16 marca w Berlinie: dyskusja na temat węgla oraz wystawa fotografii
3. Wyczerpujące uzupełnienie w sprawie „Cottbuser Ostsee“ dostępne online
4. Serbołużycki spektakl teatralny opowiada o przesiedleniach z powodu kopalni węgla brunatnego
5. Rząd landowy nie chce więcej powoływać rady doradczej w sprawie zrównoważonego rozwoju
6. Na hałdzie – projekt filmowy na temat protestu przeciwko kopalniom węgla brunatnego na terenie Łużyc
Wystarczy- nic więcej – dość spalania węgla! Tym żądaniem stowarzyszenie nawołuje do wzięcia udziału w łańcuchu ludzi 25 kwietnia koło terenu, na którym planowana jest kopalnia Garzweiler II. Łużyckie inicjatywy zorganizowały autobus, którym będzie można dojechać na to wydarzenie. Rok 2015 będzie decydujący dla realizacji celów polityki klimatycznej. Rząd federalny ma wkrótce zdecydować czy koncerny energetyczne będą musiały zmniejszyć emisje CO2, czyli w efekcie zamknąć elektrownie na węgiel. Rząd landowy Nadrenii Północnej-Westfalii dyskutuje w sprawie decyzji w ramach polityki dotyczącej węgla brunatnego oraz chce zmniejszenia kopalni Garzweiler. Jednak lobby węglowe wywiera właśnie ogromny nacisk na rząd ze względu na swoje interesy. Aby jednak Łańcuch ludzi okazał się mocnym sygnałem dla rządu potrzebne będzie wsparcie z całych Niemiec. W tym celu zorganizowano autobus, który z terenu Łużyc zawiezie ludzi na to wydarzenie. Akcję wspierają finansowo: GRÜNE LIGA Cottbus, stowarzyszenie “Gegen neue Braunkohletagebaue - Pro Heimat e.V.“ oraz gmina Schenkendöbern. Koszt przejazdu na akcję i z powrotem wynosi 35 euro na osobę. Ponieważ wyjazd i przyjazd nastąpią tego samego dnia wyjazd będzie miał miejsce o godzinie 3:00 Guben (Dworzec kolejowy), 3:15 Schenkendöbern (Urząd gminy), 4:00 Cottbus (Dworzec główny). Powrót spodziewany jest nie wcześniej niż ok. godziny 24.00.
Zgłoszenia do wzięcia udziału w Łańcuchu: kontakt@klinger-runde.de
Telefon: 0162/9256462
Opłatę na wyjazd można wpłacać tutaj:
IBAN : DE25180500003000025390
BIC: WELADED1CBN
Z dopiskiem: Menschenkette 2015
Więcej informacji:
Stowarzyszenie Kohleausstieg z Berlina zaprasza na dyskusję poświęconą tematyce węgla oraz otwarcie wystawy fotografii „Leiden der Spree“ (Cierpienie Sprewy) w poniedziałek 16 marca o godzinie 19. Tematem spotkania będą zniszczenia spowodowane budową nowych kopalni, które nie tylko przyczynią się do wysiedlenia ludzi, ale też do zniszczenia przyrody oraz będą zagrażać klimatowi. Poza tym kopalnie te stanowić będą ryzyko dla wód, w tym rzeki Sprewy. Podczas gdy zanieczyszczenie wód związkami żelaza już teraz jest widoczne i dotarło do lasu Spreewald, czeka na nas inne, niewidoczne zagrożenie: zanieczyszczenie siarczanami. Od 1996 roku stężenie siarczanów przy zaporach Müggelspree oraz Stadtspree systematycznie rośnie. Wzrost stężenia siarczanów stanowi ogromne wyzwanie dla przedsiębiorstw wodnych. Podczas naszego spotkania „Rozmowy o węglu” (Kohle-Talk) mówić będziemy o skali zjawiska zanieczyszczenia wód siarczanami z: Winfriedem Lückingiem, kierownikiem oddziału polityki wodnej w stowarzyszeniu BUND, René Schusterem z Grüne Liga Cottbus, przedstawicielem wodociągów (na razie nie jest określony) Moderatorem będzie Daniela Setton.
Miejsce spotkania:
Natur Freunde Landesverband Berlin e.V., Paretzer Straße 7, 10713 Berlin.
Zgłoszenia tutaj:
Nasze dokładne stanowisko w sprawie Cottbuser Ostsee (15 stron) dostępne jest już w internecie.
14 marca w niemiecko-serbo-łużyckim teatrze w Budziszynie wystawiona zostanie premiera sztuki „Mój wuměrjeny kraj“ (Mein vermessenes Land). Spektakl jest ponownym opracowaniem sztuki, która powstała już za czasów NRD. Opowiada o przesiedleniach serbołużyckich wsi, na których terenie powstać miały kopalnie węgla brunatnego. Spektakl oparty jest na kanwie opowiadań Jurija Kocha, które ukazały się również w języku niemieckim pod tytułem „Landvermesser“. W czasie kiedy decydują się losy miejscowości Rohne i okolic, miejsca zagrożonego wysiedleniem, teatr nie boi się jednak podejmować tematów, które zawierają duży ładunek polityczny. Przedstawienia w Bautzen będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki. Do jesieni sztuka będzie też wystawiana w języku niemieckim również w innych miastach.
Terminy spektakli:
Berlińskie gazety oraz inne media donosiły ostatnio, że Rząd Landu Brandenburgia nie przewiduje ponownego powołania rady doradczej ds. zrównoważonego rozwoju. Za zrównoważony rozwój w polityce landu ma w przyszłości „być odpowiedzialna międzyministerialna grupa robocza oraz .... ministerstwo środowiska”. Oznacza to, że w tej sprawie decydować będą wyłącznie współpracownicy rządu. Wcześniej w skład rady wchodzili niezależni naukowcy. Sama rada niejednokrotnie oficjalnie krytykowała politykę rządu landowego dotyczącą węgla brunatnego. Rada, która pracuje niezależnie, a nie tylko czeka na laury, nie jest najwyraźniej mile widziana.
Od ponad czterech lat grupa młodych filmowców śledzi losy zaciętej walki przeciwko kopalniom węgla brunatnego. Ich celem jest publiczny pokaz filmu w 2015 r. Marco Kühne i jego zespół pracowali jako wolontariusze setki godzin nad tym materiałem filmowym, rozmawiali z wieloma osobami, przyglądali się też procesom decyzyjnym i politycznym. „Na początku kierowały mną zainteresowania związane z moją pracą magisterską. Temat ten oraz rosnący sprzeciw odważnych mieszkańców i mieszkanek Łużyc nie pozwoliły mi jednak porzucić tej sprawy” – mówi Marco Kühne, geograf kultury i filmowiec. „Właśnie teraz, kiedy losy węgla brunatnego na terenie Łużyc mają być negocjowane, chcemy za pomocą tego filmu zwrócić uwagę ludzi na skutki spalania węgla odnośnie człowieka, przyrody i klimatu”. Film ten będzie dostępny bezpłatnie, aby można było rozpowszechniać go bez żadnych ograniczeń. Dlatego nasz zespół zdecydował się na zbieranie środków dzięki platformie internetowej, które będą wypłacone tylko w przypadku, jeżeli film odniesie sukces (Crowdfunding). Projekt będzie zrealizowany przez stowarzyszenie użyteczności publicznej moving media e.V. W roku 2012 stowarzyszenie to założyło już stronę internetową poświęconą węglowi brunatnemu www.braunkohle-tagebau.de W wywiadach z osobami poszkodowanymi naświetlone są problemy z firmami górniczymi oraz ze spalaniem węgla. Z kolei film dokumentalny AUF DER KIPPE za zadanie ma zebranie wszystkich zagadnień oraz przedstawienie całej historii.
Link do kampanii:
Strona filmu:
Tłumaczenie: Hanna Schudy
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |