Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
W tym numerze przekazujemy Państwu wzór wniosku przeciwko programowi ramowemu budowy nowej kopalni odkrywkowej Nochten 2. W związku z tym planem 1,7 tys. osób z regionu Schleife ma zostać przesiedlonych. Sprzeciw musi być dostarczony do saksońskiego Urzędu Górniczego do 18 lutego 2015 r.
Tylko sprzeciw dostarczony na czas może dać poszkodowanym możliwość podjęcia prawnych kroków przeciw eksploatacji kopalni. Osoby te mogą wziąć udział w posiedzeniu. Sytuację, która przyczynia się do poszkodowania kogoś należy jasno przedstawić. Można wypełnić odpowiednie pola we wzorze wniosku.
Oczywiście wnioski sprzeciwu nie muszą dotyczyć bezpośredniego poszkodowania w danym miejscu, ale przykładowo bycie poszkodowanym może się odnosić do zanieczyszczenia rzeki Sprewy siarczanami albo np. może chodzić o emisję CO2 w wyniku spalania węgla.
W konsultacji z partnerami postanowiliśmy zrezygnować ze zbierania wniosków sprzeciwu. Zachęcamy osoby składające wnioski, aby nas informowały o swoim postępowaniu, a także o podstawie swojej skargi.
Osoby poszkodowane oraz organizacje ekologiczne skierowały skargę do Wyższego Sądu Administracyjnego już w zeszłym roku. Sąd sprawy jeszcze nie rozstrzygnął. Po planie dotyczącym węgla brunatnego, który jako dokument planistyczny rejonu skierowany był wyłącznie do władz, program ramowy okazałby się pierwszym prawdziwym pozwoleniem na realizację planów kopalni. Koncern Vattenfall w międzyczasie zatrzymał podpisywanie umów dotyczących przesiedleń. Czy i kiedy potencjalny nabywca podpisałby te dokumenty nie jest wiadome, gdyż na razie brakuje jakiegokolwiek pewnego harmonogramu na sprzedaż łużyckiego węgla.
Wniosek wzorcowy dostępny jest w internecie:
Informacje w sprawie kopalni Nochten 2:
Program ramowy dostępny jest tutaj:
Na ostatnim posiedzeniu komitetu w Welzow burmistrz Birgit Zuchold (SPD) ogłosiła, że frakcja SPD chce wycofać decyzję radnych z 8 czerwca 2011 r. W postanowieniu radnych wyrażone było konsekwentne stanowisko sprzeciwiające się przesiedleniu miejscowości Proschim. W następstwie postanowienia SPD, zamiast tego, miałyby zostać podjęte negocjacje z koncernem Vattenfall w sprawie przesiedlenia miejscowości Proschim. W sprawie omawianego wniosku radni mają zadecydować na spotkaniu 4 lutego. „Burmistrz rzuca na żer naszą ojczyznę międzynarodowym spekulantom” – krytykuje plany partii SPD Günter Jurischka, przewodniczący frakcji CDU/GZW. Jego frakcja zleciła sprawdzenie czy wniosek nie jest stronniczy.
Większość członków frakcji SPD pracuje lub pracowało w koncernie kopalnianym Vattenfall. „Nie może być tak, że będziemy wierni mottu
Równie niezrozumiałe jest to, dlaczego to wszystko dzieje się właśnie teraz. Bo przecież przed kilkoma tygodniami koncern Vattenfall zadeklarował, że nie ma zamiaru przeznaczać żadnych środków na przesiedleńców w związku z kopalnią Nochten II. „Trzeba by było co najmniej zainicjować moratorium dla negocjacji w sprawie przesiedleń, zanim nie pojawi się jasność w sprawie nowego właściciela branży węgla brunatnego” – żąda Hannelore Wodtke, rzeczniczka inicjatywy wyborczej „Grüne Zukunft Welzow“ (GZW). „Życzylibyśmy sobie, żeby pani burmistrz była porównywalnie dokładna w sprawie odszkodowań od lat obiecanych przez Vattenfall w sprawie już działających kopalni. Niestety w tej kwestii rządzi, jak na razie, cisza” – mówi Wodtke.
Na posiedzeniu 4 lutego Wodtke chce wskazać również na inny problem. Czy następca koncernu Vattenfall dotrzyma obietnicy zapłacenia odszkodowania za szkody dotyczące znacznego zanieczyszczenia pyłem i hałasem? Przedstawicielka inicjatywy wyborczej uważa, że sprawa ta jest niejasna. Również komentator gazety Märkische Oderzeitung nie rozumie, dlaczego SPD inicjuje takie postępowanie w tym momencie. Zaleca on raczej pani burmistrz cierpliwość.
„Napięta atmosfera wokół zanieczyszczenia żelazem w jeziorze retencyjnym” – brzmi tytuł sobotniego artykułu z gazety Lausitzer Rundschau nawiązujący do spotkania posłów Bundestagu z mieszkańcami pochodzącymi z regionu zapory w Spremberg. W miejscu tym okazało się jasne, że „zawierający żelazo szlam jest tak obfity i na tyle gęsty, że środki zaradcze mogą się okazać skuteczne dopiero w kwietniu”. Odpowiednio do sytuacji zaniepokojone są firmy turystyczne, które również wypowiedziały się w tej kwestii.
Doniesienie to jest sprzeczne z postawą ministra gospodarki Gerbera (SPD), który w ubiegły czwartek w Landtagu sprawiał wrażenie, że rząd landowy panuje nad sytuacją.
Na południu zapory Spremberg rzeka Sprewa od lat jest poważnie zanieczyszczana związkami żelaza docierającymi razem z wodami z łużyckich kopalni odkrywkowych. Kopalnie te zostały zamknięte jeszcze w czasie NRD.
(Cały artykuł z gazety Lausitzer Rundschau dostepny jest w internecie tylko dla abonamentów. My nie możemy go zamieścić w całości ze względu na prawa autorskie).
Tłumaczenie: Hanna Schudy
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |