×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 kwietnia 2013
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki Informator, 11 marca 2013

1. Vattenfall rozpatruje sprzedaż elektrowni Lippendorf
2. Vattenfall redukuje 1500 miejsc pracy w Niemczech
3. 23 maja Komisja d.s. węgla brunatnego w sprawie kopalni Welzow II 
4. Stowarzyszenie przeciwko kopalni Nochten wydaje broszurę informacyjną
5. Poszkodowani przez kopalnie protestują w Schleife przeciwko polityce węgla brunatnego Tillicha (Premier Kraju Związkowego Saksonia)
6. Wybory do Bundestagu: Renner i Wöllert na liście landowej.
7. MdB Nešković doradza Komisji Środowiska Bundestagu (Umweltausschuss)
8. Stowarzyszenie Umweltgruppe żąda nazwania jeziora pokopalnianego w Cottbuss jeziorem Lieskow. Jest to nazwa od zniszczonej wsi.

1. Vattenfall rozpatruje sprzedaż elektrowni Lippendorf

1 marca państwowy, szwedzki koncern Vattenfall podał do wiadomości, że chce rozważyć sprzedaż udziałów w elektrowni Lippendorf. Dotychczas Vattenfall posiada blok R, który stanowi połowę elektrowni koło Lipska. Powodem dla tej decyzji jest między innymi to, że Vattenfall chce polepszyć swój bilans emisji CO2. W przeciwnym wypadku koncernowi w żadnym razie nie uda się uzyskać celu jakim jest emisja 65 miliona ton CO2 w roku 2020. Z naszego punktu widzenia takie rozwiązanie jest obłudne, ponieważ koncern zostawia przy pracy funkcjonujące elektrownie, a odpowiedzialnością za ich skutki chce obciążyć inne przedsiębiorstwa. Konieczne byłoby raczej znaczące ograniczenie przetwarzania węgla brunatnego, które musiałoby się rozpocząć w najstarszych i najbardziej szkodliwych dla klimatu blokach. Sprzedaż nie została jak na razie zapowiedziana dla żadnej elektrowni na terenie Łużyc.

2. Vattenfall redukuje 1500 miejsc pracy w Niemczech

6 marca przyszła wiadomość z centrali koncernu w Sztokholmie, że w wyniku obniżki kosztów Vattenfall planuje znacząco zredukować miejsca pracy do 2014 roku. W sumie można się spodziewać usunięcia 2500 miejsc pracy, z czego 1500 dotyczy Niemiec. Zagrożonymi miejscami mogą się okazać Berlin, Hamburg, Cottbus. Redukcja ta może mieć miejsce oczywiście niezależnie od tego, że koncern stara się o pozwolenie na budowę nowych kopalń na terenie Łużyc. Nie mniej miejsca pracy związane z węglem będą redukowane.

3.  23 maja Komisja d.s. węgla brunatnego w sprawie kopalni Welzow II

Zarząd brandenburskiej Komisji d.s. węgla brunatnego wyznaczył termin następnego posiedzenia na czwartek 23 maja. Posiedzenie, które miało umożliwić drugie przesłuchanie było pierwotnie zaplanowane na 7 marca. Opracowywany plan oraz dołączone ekspertyzy nie były jednak gotowe w terminie. Posiedzenie zgodnie z planem powinno się odbyć w Urzędzie Miasta w Cottbus na placu Erich-Kästner-Platz i jest otwarte dla obywateli. Nie wiadomo jednak jak w tej sytuacji władze poradzą sobie z ograniczoną liczbą miejsc dla wszystkich zainteresowanych. Przy pierwszym posiedzeniu  jesienią 2011 roku na spotkanie przeciwko planom miasta z udziałem obywateli przybyło 5000 mieszkańców.

4. Stowarzyszenie przeciwko kopalni Nochten wydaje broszurę informacyjną

Osoby potencjalnie zagrożone wysiedleniem lub mieszkaniem na skraju kopalni Nochten II po wielu miesiącach założyły w ubiegły piątek stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz, bez Nochten II”. Spotkanie miało miejsce w starej szkole w Rohne. Celem stowarzyszenia jest uniemożliwienie powstania obszaru górniczego Nochten II co w efekcie przyczyniłoby się do wysiedlenia 1600 osób z Rohne, Mulkwitz oraz południowej Schleife.
Aby osiągnąć ten cel, stowarzyszenie planuje zorganizować oraz wspierać wykłady informacyjne w regionie i w miastach, akcje angażujące społeczność lokalną oraz działania  prawne. Regularna, bezpłatna broszura będzie wychodzić pod nazwą „Nochten heute”. Pierwsze wydanie było kolportowane w piątek wśród poszkodowanych mieszkańców. Tutaj można pobrać wersję elektroniczną: www.nochten-heute.de
Podczas marszu przez Schleife i Rohne 7 kwietnia oraz podczas towarzyszącej demonstracji stowarzyszenie będzie wskazywać na problemy takie jak przekopanie pod kopalnię niemiecko-sorbskich wsi. Cele związku pokrywają się z częścią sorbskiego hymnu - „Święte są nasze pola i wsie”.
Stowarzyszenie jest niezależne od  partii i wyznań religijnych. Współpraca, poza mieszkańcami i osobami zagrożonymi, obejmuje również takie organizacje jak GRÜNE LIGA, Naturschutzbund (NABU) Weißwasser, Bund für Umwelt und Naturschutz (BUND) Saksonia, oraz partie „DIE LINKE“ Saksonia oraz Partia Zielonych (Bündnis 90 Die Grünen) Saksonia tak samo jak zainteresowane osoby z Drezna i Cottbus. Każdy może wesprzeć Stowarzyszenie merytorycznie albo finansowo.

5. Poszkodowani przez kopalnie protestują w Schleife przeciwko polityce węgla brunatnego Tillicha

20 lutego poszkodowani obywatele ze Schleife przeszli w milczącej manifestacji przeciwko kopalni Nochten II podczas wizyty w Schleife Premiera Kraju Związkowego Saksonia Stanisława Tillicha. Kiedy premier mówił o szczegółach kopalni na niepublicznym spotkaniu, obywatele żądali przed drzwiami ostatecznego zaprzestania planów wysiedleń wsi Rohne i Mulkwitz. „Występujemy dzisiaj w imieniu 1107 obywateli przeciwko powstaniu na naszym terenie kopalni. Kopalnia zagraża przyszłości naszych terenów, a prace przy niej muszą zostać zatrzymane. Nie rozumiemy, dlaczego spotkanie z premierem ma charakter tajny, dlaczego dowiedzieliśmy się o tym niedawno i przez przypadek” – mówiła Friederike Böttcher z sąsiedniego miasta Neustadt (Spree). „W ankiecie skierowanej do mieszkańców w ogóle zostało pominięte pytanie, czy obywatele chcą przesiedlenia. Otwarta procedura konsultacyjna wyglądała by inaczej”.
Na plakatach i transparentach szybko zorganizowanej manifestacji uczestnicy wyrazili swoje argumenty jasno. Na jednym z transparentów napisane było „Nasza przyszłość należy do odnawialnych źródeł energii”. Cytat ten pochodzi z najnowszego magazynu Vattenfall. Zdanie to stoi w sprzeczności z polityką koncernu.
Tutaj można znaleźć zdjęcia z manifestacji.
http://www.mdr.de/sachsen/bautzen/schleife124.htm

6. Wybory do Bundestagu: Renner i Wöllert na liście landowej.

2 marca partie Die Linke oraz Zieloni przedstawiły swoją listę kandydatów w Brandenburgii do wyborów do Bundestagu. Na drugim miejscu na liście Cottbus/Spree-Neisse znalazł się bezpośredni kandydat Zielonych Wolfgang Renner. Bezpośrednia kandydatka Die Linke Birgit Wöllert uzyskała numer 5 na liście. W ten sposób oboje, niezależnie od bezpośredniego mandatu, mają realistyczne szanse, aby dostać się do Bundestagu. Z kolei Wolfgang Nešković jest niezależnym kandydatem, a jednocześnie krytykiem kopalni. Lobbysta węglowy Ulrich Freese  z SPD przewidziany jest na miejsce 3, ale o tym formalnie zadecyduje partia w kwietniu.

7. MdB Nešković doradza Komisji Środowiska  Bundestagu (Umweltausschuss)

Łużycki poseł Wolfgang Nešković, po tym jak wystąpił z frakcji Die Linke, współpracował z Komisji d.s. Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów w Bundestagu jako członek doradczy. „Po moim odejściu z frakcji Die Linke, moja dalsza praca w komitecie była w rękach Prezydenta Bundestagu – wyjaśnia Nešković. „Walka przeciwko nowym kopalniom oraz zanieczyszczeniu związkami żelaza rzeki Sprewy mocno oddziałuje na obecną politykę w Łużycach. Włączenie mnie do Komisji Środowiska (Umweltausschuss) może się przyczynić do tego, że będę miał nowe możliwości, aby występować w środowiskowym interesie mieszkańców Łużyc”.

8. Stowarzyszenie Umweltgruppe żąda nazwania jeziora po wyrobisku kopalni  w Cottbuss jeziorem Lieskow. Jest to nazwa zniszczonej wsi.

GRÜNE LIGA, Umweltgruppe z Cottbus jako nazwę dla jeziora w Cottbus-Nord powstałego na miejscu byłej kopalni proponują - "Lieskower See / Liškojski jazor". Związek wyraża tę prośbę w piśmie kierowanym do urzędu miasta Cottbus, które ogłosiło publiczny konkurs na nazwę jeziora.
Już w latach 80-tych, na potrzeby wydobycia węgla zniszczono na tym terenie niemiecko-sorbskie wsie Groß Lieskow, Klein Lieskow oraz Tranitz. Ponieważ wtedy nie odbyły się pełne przesiedlenia, nazwy tych miejscowości przestały istnieć na mapie terenu. Stąd intencją nazwania jeziora nazwą tamtych miejscowości jest przypomnienie o tych miejscach. Ta zasada była już stosowana w rejonie Łużyc i aż się narzuca, aby zastosować ją również w tym przypadku. Byli mieszkańcy Klein Lieskow wyrażali taką wolę już w latach 90-tych, ale wówczas ich prośba została zignorowana przez miasto.
Umweltgruppe w przesłanym liście powątpiewa w szczerość zaproponowanych przez miasto konsultacji społecznych. Wydaje się, że miasto już zdecydowało, aby nazwać to jezioro Cottbuskim „Morzem Wschodnim” ( Ostsee- Morze Bałtyckie). Miasto Cottbus poprosiło 23 lutego obywateli o zaproponowanie nazwy dla jeziora. Propozycje mogą przychodzić do 23 marca na adres: Stadt Cottbus Fachbereich Stadtentwicklung, Karl-Marx-Straße 67, 03044 Cottbus.
List przesłany przez Umweltgruppe można przeczytać tutaj: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/2013-03-08_seebenennung.pdf

       Tłumaczenie: Hanna Schudy
 

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej