Drodzy Czytelnicy,
w ostatnich tygodniach wyjątkowo dużo i wyraźnie mówiło się w Niemczech o węglu brunatnym. Poniżej krótki przegląd wydarzeń:
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
W ubiegłą sobotę (23 sierpnia) około 7,5 tys. osób z ponad 20 krajów chwyciło się za ręce w proteście przeciwko budowie kolejnych kopalni węgla brunatnego. Protest był też demonstracją woli wdrożenia prawdziwej transformacji energetycznej. Uczestnicy stworzyli ośmiokilometrowy łańcuch przekraczający graniczną rzekę Nysę, który połączył polskie Grabice z niemieckim Kerkwiz. Miejscowościom tym – podobnie jak sąsiednim – grozi zniszczenie w wyniku budowy planowanych nowych odkrywek. Łańcuch przeciął granicę w Groß Gastrose, gdzie lokalna straż pożarna, stojąc w wodzie, dbała o połączenie się łańcucha. „To jest naprawdę poruszające, że ponad 7,5 tys. ludzi z całej Europy protestowało dzisiaj z nami w imię lepszej przyszłości bez nowych kopalni odkrywkowych. To daje nam odwagę i siłę na nadchodzące lata. Będziemy protestować i nie poddamy się do czasu, aż politycy zrozumieją, że większość społeczeństwa jest przeciwko nowym kopalniom” – powiedział Thomas Burchardt, współorganizator Łańcucha i rzecznik prasowy stowarzyszenia Klinger Runde.
Polecamy reportaż graswurzel.tv:
Polecamy też zdjęcia autorstwa Christiana Huschki:
Burmistrz Guben Fred Mahro (CDU), podobnie jak burmistrz Schenkendöbern przygotowali słowo wstępne na otwarcie obozu klimatycznego w Kerkwitz. Wypowiedź ta stała się pretekstem dla gazety „Neues Deutschland“ do przeprowadzenia wywiadu z burmistrzem, który opublikowany został 21 sierpnia. W sprawie planowanej kopalni Jänschwalde-Nord burmistrz Mahro powiedział: „Guben znajdzie się w sytuacji nie do zaakceptowania”. Burmistrz wskazywał również, że Guben jest pionierem transformacji energetycznej: „Od początku roku 2013 okoliczne gminy zasilają miasto przez stację transformatorową/ Gminy te wytwarzają tyle prądu, że zasilają całe miasto. W zeszłym roku tylko w jednym dniu było inaczej.”
Cały wywiad można przeczytać tutaj:
sstr=Guben
Od 13 sierpnia dostępne jest nowe, wydawane przez stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” pismo „Nochten dzisiaj”, które kolportowane jest w zagrożonych przez planowaną kopalnię Nochten II wsiach. Słowo wstępne napisał Matthias Fiedler, przewodniczący fundacji wspierającej ruchy społeczne. Wyjaśnia w nim dlaczego fundacja postanowiła udzielić wsparcia stowarzyszeniu.
W publikacji Norbert Rost - na przykładzie rozwoju demograficznego miast Hoyerswerda i Weißwasser - tłumaczy, że pozyskiwanie paliw kopalnych nie daje się pogodzić ze zrównoważonym rozwojem regionu.
Thomas Burchardt w komentarzu do „Dzień pamięci zniszczonych serbołużyckich wsi” krytykuje wydarzenie organizowane przez serbołużyckie stowarzyszenie „Domowina”, które działa od 1997 r., ale w wyniku współpracy z Vattenfalem straciło swój pierwotny charakter. Jego zdaniem Domowina zamiast wyraźnego znaku „Nigdy więcej” (»Nie wieder«) daje raczej znak „Ciągle naprzód” (»Immer weiter«“). W wydaniu opublikowany został również list do przewodniczącego stowarzyszenia Domowiny Davida Statnika i szwedzkiego ministra finansów Petera Normana (odpowiedzialnego za państwową firmę Vattenfall).
Poza tym opublikowany jest wywiad z Benediktem Dyrlichem (SPD), reprezentującym serbołużycki związek artystów. Z kolei w innym wywiadzie Lars Krause – kandydat na stanowisko burmistrza Cottbuss z ramienia partii Die Partei – w satyryczny sposób wypowiada się o węglu brunatnym jako technologii przejściowej.
Broszura dostępna jest pod adresem:
Od trzech lat w Kerkwitz na terenie Łużyc odbywa się obóz klimatyczny. Dokładnie tak samo długo urząd w miejscowości Peitz zabrania rozwieszania plakatów informacyjnych dotyczących tego wydarzenia. Istniało podejrzenie, że za sprawą stoją politycznie motywowane szykany. Tym bardziej, że urząd pozwala na plakatowanie imprez w stylu „Piana party”. Poza tym znane są wewnętrzne powiązania między urzędem, Vattenfallem i elektrownią Jänschwalde.
W tym roku organizatorzy stwierdzili, że nie odpuszczą i skorzystali z pomocy adwokata. W sądzie okazało się, że urząd nie ma podstaw do zakazu ogłaszania wydarzenia. Obóz klimatyczny rozpoczął się już jednak przed tą sądową decyzją. W przyszłości sprawa będzie jednak jasna i przepisy będą właściwie stosowane. Koszty rozprawy musi oczywiście pokryć urząd, co oznacza, że za uległość urzędników wobec Vattenfallu po raz kolejny zapłacą podatnicy.
Gazeta Lausitzer Rundschau z 26 sierpnia donosi po raz kolejny o niepokoju branży turystycznej z regionu podmokłego lasu Spreewald planami zalania wodą odkrywki należącej do koncernu Vattenfall Cottbus-Nord.
Steffen Franke, szef towarzystwa turystyki łodziowej z Lübbenau, obawia się zanieczyszczenia lasu związkami żelaza z hałd kopalnianych (węgla brunatnego- przyp. tłum). Poza tym zaleca sporządzenie ekspertyzy hydrologicznej w sprawie planowanego jeziora wschodniego koło Cottbus („Cottbuser Ostsee“). Według gazety Lausitzer Rundschau również lokalny poseł CDU Hans Pschuskel żąda przeprowadzenia badań hydrologicznych. Były zarządca dzielnicy Cottbus-Willmersdorf Michael Kleitz mówi natomiast o braku alternatywnego planu ochrony miejscowości. (artykuł w gazecie Lausitzer Rundschau „Spreewald fürchtet Folgen des Ostsees“ jest dostępny tylko dla abonamentów)
Mimo że odkrywka Cottbus-Nord powinna być wyeksploatowana do roku 2015, wniosek Vattenfallu na powstanie na jej miejscu jeziora nie został jak dotąd złożony. Z kolei ze względu na podział procesu planistycznego, jaki miał miejsce w Lacoma, władze landowe w roku 2002 zlekceważyły wiele możliwych negatywnych skutków środowiskowych przedsięwzięcia.
Vattenfall inwestuje 12 milionów euro w nową halę do naprawy pojazdów szynowych. „Hala ma stanąć przy elektrowni Schwarze Pumpe” – czytamy w gazecie Lausitzer Rundschau (21 sierpnia). W pierwszym momencie można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z ożywieniem gospodarczym w regionie. Jednak dalej czytamy, że z planowanych trzech podobnych miejsc do naprawy pojazdów szynowych koncern ma zamiar zostawić tylko dwa, aby uzyskać „efektywność”. Oznacza to, że „na dłuższą metę w regionie wydanych będzie mniej pieniędzy. Przeważnie „efektywność” oznacza również zwolnienia pracowników.”
Tłum. Hanna Schudy
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |