Przed tygodniem Urząd Landowy ds. Środowiska, Zdrowia, Konsumentów zamknął, niedawno z pompą otwierany kanał "Koschener Kanal". Doszło do zanieczyszczenia go wodami z kopalni i do śnięcia ryb.
Przed ogłoszeniem trzeciej części raportu IPCC były przewodniczący UNEP Klaus Töpfer nawoływał w Berlinie do podjęcia prób osiągnięcia międzynarodowego konsensusu w sprawie odejścia energetyki od węgla. My tymczasem spieszymy z najnowszymi informacjami w sprawie węgla brunatnego na terenie Łużyc. Przed nami pięć spotkań, podczas których poruszane będą ważne tematy dotyczące powstawania nowych kopalni.
Inicjatywa obywatelska „Obywatele dla Łużyc - Klinger Runde” oraz stowarzyszenie ekologiczne GRÜNE LIGA żądają od ministra gospodarki Ralfa Christoffersa odpowiedzi na pytania w sprawie konieczności powstania kopalni Jänschwalde-Nord. Dostaliśmy list z ministerstwa, w którym na większość naszych pytań nie ma odpowiedzi.
„Przy takim podejściu ministerstwa często przytaczany czwarty filar energetyki staje się zaledwie obietnicą” – mówi Thomas Burchardt, rzecznik „Klinger Runde. „Z jednej strony osoby poszkodowane czytają, że technologia wyłapywania i magazynowania CO2 nie ma przyszłości w Niemczech. Dlaczego zatem mieszkańcy miejscowości Grabko, Kerkwitz i Atterwasch mają nadal żyć w niepewności o swoją przyszłość? Jeżeli politycy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dotyczące konieczności budowania kopalni, tworzenie planu jej budowy musi zostać natychmiast przerwane” – argumentuje René Schuster z GRÜNE LIGA.
„Rząd landowy ma zamiar uzasadnić konieczność budowy w przyszłości. Na razie utrzymuje jednak w tajemnicy swoje kryteria oceny, których zapewne użyje w późniejszym czasie. Gabinet ministrów Woidke i Christoffersa nadużywa swoich kompetencji. Traktuje przedmiotowo ponad 900 osób, wykorzystując ich w negocjacjach z Vattenfallem. Jeżeli ktoś podporządkowuje koncernowi interesy ludzi, sam jest powodem organizowanych protestów i rosnącego zniechęcania do polityki, i to w dodatku w okresie roku wyborczego w Brandenburgii” – komentuje Silvia Borkenhagen z Grabko.
Inicjatywa obywatelska „Klinger Runde” oraz grupa robocza z gminy Schenkendöbern powołana do pracy przy Agendzie 21 wystosowały w lutym list do brandenburskiego ministra gospodarki, w którym stawiane są pytania w sprawie energetyczno-politycznego uzasadnienia budowy kopalni Jänschwalde-Nord. Powstanie kopalni oznaczać będzie zniszczenie wsi Grabko, Kerkwitz oraz Atterwasch. Uzasadnieniem dla budowy kopalni miałaby być planowana elektrownia wyposażona w technologię CCS. Od czasu, kiedy w grudniu 2011 r. Vattenfall odwołał plany zamontowania technologii CCS takie wyjaśnienia nie mają już podstaw. Ministerstwo wcale nie odpowiedziało na postawione pytania, przekazało jedynie raport o planowanym wdrożeniu w życie strategii energetycznej 2030. Ten sam raport został wysłany również do Landtagu. Okazuje się, że ministerstwo na 11 postawionych pytań odpowiedziało, i to tylko częściowo, na pierwsze dwa. Dziewięć pozostałych pytań, na które ministerstwo nie odpowiedziało można znaleźć poniżej:
http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/Anfrage%20Revisionsklausel_WiMi_end.pdf
Vattenfall rozpoczyna demontaż instalacji demonstracyjnej CCS (technologia wychwytu i zatłaczania CO2 - przyp. tłum.) zamontowanej w 2008 r. w elektrowni Schwarze Pumpe. W związku z brakiem perspektyw na stosowanie tej technologii w Niemczech sprzęt został częściowo sprzedany firmie Linde. W 2006 r. kanclerz Angela Merkel brała udział przy symbolicznym rozpoczęciu montażu technologii w tej elektrowni. Już wtedy jednak rozpoczęły się protesty przeciwko jej stosowaniu. Na chwilę obecną Vattenfall zamknął współpracę z kanadyjską firmą SaskPower w tym zakresie.
SaskPower pracuje nad technologią (post-combustion), której celem jest dozbrojenie starych elektrowni. Firma jest zmuszona do tych działań ze względu na wytyczne rządu kanadyjskiego. W przeciwnym przypadku firma SaskPower byłaby zobowiązana zamknąć kopalnię do 2030 r.
Przed tygodniem Urząd Landowy ds. Środowiska, Zdrowia, Konsumentów zamknął kanał "Koschener Kanal", który w ubiegłym roku był uroczyście otwierany przez premierów Brandenburgii i Saksonii. W jeziorze Senftenberg doszło do przesączenia wód podziemnych zasilanych wodami z kopalni, w wyniku czego doszło do śnięcia ryb w zbiorniku. Po siedmiu dniach oraz po spotkaniu osób zaangażowanych w sprawę kanał ponownie otworzono. Nie jest wykluczone, że decyzja została podjęta w wyniku politycznego nacisku. Infrastruktura kosztowała bowiem 51 milionów euro, a jej awaria już na początku sezonu jest niewątpliwą kompromitacją dla inżynierów rekultywacji terenów pokopalnianych. Dla dobrego funkcjonowania infrastruktury wzmocniony ma zostać monitoring, ponieważ trudno przewidzieć, jaka będzie jakość wody, jeżeli system pozostawi się samemu sobie. Gazeta Hoyerswerdaer Tageblatt cytuje inżyniera Wolfganga Genehra z LUGV, który stwierdza „Ewentualnie trzeba będzie wprowadzić później dodatkowe, techniczne rozwiązania”. Jeżeli tak się zdarzy, będzie to oznaczało, że koszty zewnętrzne kopalni węgla brunatnego będą przełożone na podatnika.
Pojawiła się informacja, że pewna studentka przekazała dwa tysiące euro na projekt użyteczności publicznej prowadzony na terenie Łużyc. Pieniądze otrzymała za udzielenie swego wizerunku na plakaty i ogłoszenia w gazetach promujące kopalnię węgla brunatnego. Sprawa ta została nagłośniona w lokalnych gazetach przez nieznane osoby. Mało kto pamięta jednak, że sama gazeta Lausitzer Rundschau 19 grudnia 2013 r. opublikowała, że pieniądze z reklam mają być przekazane na cele publiczne. Otóż to sam Vattenfall ustalił, że pieniądze z reklam mają być przekazane na cele publiczne. W ten sposób koncern próbuje kupić poparcie w regionie, aby tym samym uzyskać zgodę na przymusowe przesiedlenia oraz niszczenie klimatu. Część, jaką Vattenfall przekazuje na cele publiczne to jednak tylko niewielki procent tego, co przeznacza na kampanię plakatową (160 wielkoformatowych plakatów) oraz prawie codzienne ogłoszenia w lokalnych, łużyckich gazetach. W opisywanej akcji nie chodzi jednak o pomoc dla regionu, ale o reklamę i zwiększenie ceny sprzedaży przemysłu węgla brunatnego, który Vattenfall zawsze chętnie sprzeda. Właśnie tego chce Vattenfall, ale wcześniej potrzebuje „posagu”, czyli zatwierdzonego planu budowy kopalni węgla brunatnego. Podstawowe prawa mieszkańców Proschim zostaną zasłonione wielkimi plakatami.
Czy zaopatrzenie w wodę pitną miejscowości Weißwasser i okolic jest zapewnione? Na ten temat odbędzie się debata w SpinnNetz, w Weißwasser. Na spotkanie zaproszona została dr Jana Pinka, rzeczniczka frakcji ds. środowiska partii Die Linke.
Przypomnienie: miejscowość Weißwasser i okoliczne gminy borykają się z problemami dotyczącymi wody pitnej. Jakość wody jest zagrożona w wyniku zanieczyszczenia wodami kopalnianymi niosącymi m.in. związki żelaza. Gminy muszą się same zaopatrzyć w nowe instalacje wodociągowe. Vattenfall pokrywa tylko część kosztów utylizacji wody. Znowu społeczeństwo musi płacić koszty zewnętrzne kopalni węgla brunatnego.
Inicjatywa „Obywatele dla Łużyc - Klinger Runde” zaprasza 15 kwietnia o godzinie 19 na debatę dotyczącą zanieczyszczenia rzeki Sprewy związkami żelaza. W przeddzień podjęcia decyzji Komitetu ds. Węgla Brunatnego dotyczącej zezwolenia na plan budowy nowej kopalni Welzow Süd II spotkamy się w pomieszczeniach kościoła ewangelickiego w miejscowości Burg (Spreewald). Na spotkanie zostali zaproszeni eksperci zajmujący się problematyką wody, w tym dr Harald Friedrich z Nadrenii Północnej-Westfalii, przedstawiciel Urzędu Górniczego oraz Winfried Böhmer ze stowarzyszenia „Czysta rzeka Sprewa”. Będziemy rozmawiać na temat: „Działające i planowane kopalnie – czy plany landowego Urzędu Górniczego wystarczą do przeciwdziałania zanieczyszczeniom?”. Stowarzyszenie chce kontynuować dyskusję w sprawie kopalni Welzow II, którą podjęliśmy w połowie grudnia. „Wcześniej dyskusja została przerwana ze względu na brak czasu. Wtedy też Vattenfall i landowe władze planistyczne nie potrafiły wykluczyć, że planowana kopalnia nie spowoduje dalszego zanieczyszczenia rzeki” – powiedział Thomas Burchardt, rzecznik stowarzyszenia „Klinger Runde”
Zdaniem dr Haralda Friedricha, pracującego wcześniej jako dyrektor oddziału w Ministerstwie Środowiska górniczego landu Nadrenii Północnej Westfalii, władze planistyczne wydając zgodę na budowę kopalni, ryzykują powstaniem „wielkopowierzchniowego zagrożenia dla środowiska przez pojawienie się, niedającego się dalej sterować, procesu zakwaszania i zażelazienia środowiska wodnego”. Ekspert do spraw wody wyraził tę opinię w grudniu 2013 r., kiedy to landowy Urząd Górniczy został poproszony o wyjaśnienie, jak władze mają zamiar sobie poradzić z problemem zanieczyszczenia rzeki w obliczu planowanej odkrywki Welzow-Süd II oraz obecnej kopalni Welzow -Süd.
Prosimy zapamiętać: 27 kwietnia stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz – bez Nochten II” organizuje marsz protestacyjny przez zagrożone zniszczeniem wsie Rohne, Mulkwitz i Schleife. Spotykamy się na dworcu w Schleife oraz Mulkwitz o godzinie 14.00.
Więcej informacji na temat spotkania:
http://www.strukturwandel-jetzt.de/de/aktionen-termine/207-osterspaziergang-27-04-2014
Jak już wcześniej informowaliśmy, Komitet ds. Węgla Brunatnego landu Brandenburgia spotka się 28 kwietnia w Cottbus. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00. Porządek obrad obejmuje przyjęcie ostatecznego stanowiska w sprawie kopalni Welzow-Süd II. Komitet ma jedynie funkcję doradczą, ale posiedzenie jest warunkiem koniecznym przed podjęciem decyzji w gabinecie premiera, co zresztą Woidtke planuje zrobić jeszcze przed przerwą letnią, tzn. przed wyborami landowymi. Ze względu na duże zainteresowanie społeczeństwa tą sprawą spotkanie odbędzie się w Hali Targowej w Cottbus. Wcześniej odbędzie się manifestacja górniczego związku zawodowego IGBCE. Vattenfall „gra na wielu instrumentach”, manipulując w ten sposób lokalną opinią publiczną. Nawet jeżeli czynni zawodowo krytycy węgla będą w mniejszości, a zwolennicy węgla perfekcyjnie (w godzinach pracy) zorganizowani przez sztab zwolenników węgla, to bardzo prosimy o wsparcie dla mieszkańców miejscowości Proschim.
Przed rozpoczęciem spotkania przewidywana jest manifestacja - po lewej stronie wejścia do hali.
Inicjatywy obywatelskie z Brandenburgii oraz polskie organizacje sprzeciwiające się powstaniu nowych kopalni węgla brunatnego zapraszają w sobotę 23 sierpnia do wzięcia udziału w tzw. łańcuchu ludzkim, który „przeciągnięty” zostanie przez rzekę Nysę. Informacja o tym została ogłoszona w ubiegły wtorek w Kerkwitz. Przyjaciele i osoby wspierające akcję powinny sobie zanotować ten termin. Prosimy też o poinformowanie znajomych i wszystkich , którzy chcieliby zostać „ogniwem” łańcucha.
11 kwietnia o godzinie 21.00 telewizja 3 sat w ramach programu „Makro” wyemitowała prawie czterominutowy reportaż o węglu brunatnym. W programie wzięła udział m.in. rodzina Huschga z Atterwasch.
http://www.3sat.de/mediathek/?obj=42928
Dwa dni wcześniej ukazał się artykuł na stronie BBC news: http://www.bbc.com/news/business-26820405
Czy nowe sieci przesyłowe prowadzone przez land Turyngia będą służyć czemuś dobremu - odnawialnym źródłom energii, czy też będą, również przy silnym wietrze, sprzyjać przesyłowi prądu z węgla brunatnego z elektrowni łużyckich? W gazecie Ostthüringer Zeitung został opublikowany artykuł, w którym omówione są główne punkty tego konfliktu.
http://www.otz.de/startseite/detail/-/specific/CDU-Landraete-ermuntern-zum-Protest-gegenStromtrasse-1821951885
Górnofrankońska Inicjatywa "Pegnitz unter Strom" opublikowała tymczasem na swojej stronie internetowej list, w którym autorka Irene Teichmann opisuje sytuację na terenie Łużyc.
http://www.pegnitz-unter-strom.de/wissenswertes.htm
Tłum. Hanna Schudy
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |