Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
BRUNICOWY ROZGLĔD
-
30000 demonstrantów na rzecz transformacji energetycznej
-
Forum dyskusyjne w Budziszynie: krytyka kopalni Nochten II nie ustaje
-
Kopalnia węgla brunatnego niszczy światowe dziedzictwo kultury
-
„Zaklinacz węgla” – poseł do Bundestagu Ulrich Freese musi ujawnić swoje dodatkowe dochody
-
Audycja radiowa w sprawie gospodarki wodnej w łużyckim zagłębiu węglowym
1. 30000 demonstrantów na rzecz transformacji energetycznej
W ostatnią niedzielę 30 000 osób demonstrowało w Niemczech przeciwko hamowaniu transformacji energetycznej przez niemiecki rząd. W Poczdamie protestowało (przy padającym deszczu) około 3000 osób. Protestują oni szczególnie przeciwko nowym kopalniom węgla brunatnego. Na zdjęciu można zobaczyć kilka demonstrujących osób z Łużyc. W doniesieniu prasowym Tagesschau wypowiedziała się Monika Schulz-Höpfner z Atterwasch. Zobacz:
http://www.tagesschau.de/multimedia/video/ video1381304.html
Poniżej doniesienie w telewizji graswurzel.tv:
http://graswurzel.tv/p239.html
Daremne jest jednak szukanie wiadomości na temat tego wydarzenia w gazecie Lausitzer Rundschau.
2. Forum dyskusyjne w Budziszynie: krytyka kopalni Nochten II nie ustaje
Przed kilkoma tygodniami serbołużycki związek artystów wysłał dwa listy. Jeden do kanclerz Merkel, a drugi do ministra gospodarki Gabriela. W liście wyrażono obawę o przestrzeń życia mniejszości serbołużyckiej oraz ich język. Tematem było też wsparcie finansowe dla kultury serbołużyckiej.
W ubiegły piątek w teatrze Burgtheater w Budziszynie odbyła się w tej sprawie dyskusja. Wzięli w niej udział m.in. Marko Suchy z Fundacji dla Ludności Serbołużyckiej oraz René Schuster z GRÜNE LIGA. Zostali oni poproszeni o wprowadzenie do tematyki dyskusji. Dla kandydatów z Saksonii startujących w wyborach samorządowych, jak i w wyborach do Landtagu zorganizowane forum było okazją do wyraźnego zaprezentowania swojego zdania. Pomimo zezwolenia na proces planistyczny wydanego przeze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych krytyka tego procesu nadal trwa.
Dla gości z Brandenburgii zaskakujące było, ilu kandydatów SPD opowiedziało się wyraźnie przeciwko powiększeniu kopalni i jak wielu z nich podpisało list związku artystów skierowany do ministra Gabriela. Kandydatom SPD z Brandenburgii można tylko życzyć, aby otworzyli oni swoje blokady myślowe. Aktualna lista wszystkich sygnatariuszy znajduje się tutaj:
http://www.zsw-skb.de
Edith Penk, mieszkanka ze wsi Rohne, zagrożonej przesiedleniem, powiedziała, że na przedpolu kopalni znalazła ściętą sosnę wejmutkę, na której pniu można się doliczyć 276 słoi. Sprzeciw przeciw kopalni jest zatem jednocześnie ochroną najstarszych sosen w Niemczech. Edith Penk przyniosła sadzonkę tego drzewa dyrektorowi Muzeum Serbołużyckiego Tomaszowi Nawka.
3. Kopalnia węgla brunatnego niszczy światowe dziedzictwo kultury
W trakcie badań archeologicznych na przedpolu kopalni odkrywkowej Nochten znaleziono fundamenty chińskiej wieży widokowej zbudowanej przez księcia Fürst Pücklera żyjącego w latach 1785-1871. Badania te prowadzone są przed zniszczeniem terenu pod kopalnię. Znalezisko jest dowodem, że park łowiecki założony przez księcia Pücklera musiał być częścią Parku Mużakowskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Mu%C5%BCakowski – dodane przez tłumaczkę). Wyłącznie ze względu na planowaną kopalnię park stanowiący dziedzictwo kultury nie został ostatecznie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie pozostałości tego niezwykle wartościowego krajobrazu są nieodwracalnie niszczone. Przy okazji niszczony jest także rezerwat przyrody "Urwald Weißwasser". Według lokalnych historyków teren ten mógł zostać uznany za świętość jeszcze zanim na tym terenie pojawił się książę Pückler. W sprawie zarządzania programem budowy Nochten II oraz przesiedlenia 1700 osób odbędzie się spotkanie. Dnia 2 kwietnia podjęta zostanie ponownie decyzja odnośnie tego terenu. Wcześniej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych sformułowało nowe wytyczne.
4. „Zaklinacz węgla” – poseł do Bundestagu Ulrich Freese musi ujawnić swoje dodatkowe dochody
Badania przeprowadzone przez Spremberg24 wykazują, że lobbysta węglowy Ulrich Freese (SPD) z dodatkowymi dochodami 348.500 euro zajmuje drugie miejsce w rankingu osób zasiadających w Bundestagu, posiadających najwyższe dodatkowe dochody. Najwidoczniej ilość dodatkowych aktywności podejmowanych przez posła doprowadziła do tego, że „zestresowany” przedstawiciel społeczeństwa mógł brać udział tylko w 40% głosowań jawnych [w Bundestagu- przyp tłum]. Wciąż czekamy też na obiecane przed wyborami oświadczenie o dochodach. Freese miał je przedstawić, jak stwierdził, „co do ostatniego centa”. Dopiero po publikacji tej wiadomości przez Spremberg24 doczekaliśmy się reakcji z biura Freese.
http://www.spremberg24.de/2014/mdb-ulrich-freese-wieviel-verdienen-sie-mit-nebentaetigkeiten/
5. Audycja radiowa w sprawie gospodarki wodnej w łużyckim zagłębiu węglowym
Radio MDR Figaro poświęciło 28 minut na program łużyckiego autora Matthiasa Körnera, który zajmuje się tematem gospodarki wodnej na terenie górniczym Łużyc. Audycja wyemitowana 22 marca jest dostępna w internecie:
http://www.mdr.de/mdr-figaro/hoerspiel/feature/schleichende-flut100.html
Tłum. Hanna Schudy