×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 kwietnia 2017
Smog
 

Dolny Śląsk bez smogu?

Od 25 stycznia do 22 marca wspólnie z Radiem Wrocław i Instytutem Rozwoju Terytorialnego Dolnośląski Alarm Smogowy prowadził akcję „Dolny Śląsk bez smogu”

Polegała na pomiarach stężenia pyłu PM10 w 7 wybranych miejscowościach regionu. Wyniki potwierdzają to, o co czuć nosem: Dolny Śląsk jest zasmogowany.

W odpowiedzi na apel w Radiu Wrocław o nadsyłanie propozycji lokalizacji sprzętu, przyszło ponad 100 zgłoszeń z różnych miejscowości na Dolnym Śląsku (http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/62346/Dolny-Slask-bez-smogu-zbadamy-powietrze-ktorym-oddychasz-FORMULARZ), my zaś wybraliśmy te, w których nie ma stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ). O wyborze decydowały m.in. też warunki dla sprzętu, który musieliśmy pozostawić w bezpiecznym miejscu i dostarczyć mu zasilanie. Najlepiej sprawdziły się balkony oferowane przez samorządy, lub przez samych mieszkańców.

Z uwagi na ograniczony czas i dużą ilość zgłoszeń zadecydowaliśmy o pomiarach tygodniowych. Ostatecznie odwiedziliśmy tylko 7 miejscowości, w tym Kamienną Górę dwa razy (za pierwszym razem padło zasilanie i pomiar musieliśmy powtórzyć). Akcja rozpoczęła się od jednodniowego wypadu do Siechnic, gdzie pomiary wykonywali naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Skończyliśmy zaś oficjalnie w Złotym Stoku, choć pyłomierz wylądował jeszcze w Bystrzycy Kłodzkiej.

Badanie wykonywaliśmy za pomocą profesjonalnego pyłomierza DustTrack 8530 wyposażonego w osuszacz powietrza i obudowę. Sprzęt przed akcją był kalibrowany – do stacji pomiarowej WIOŚ w Nowej Rudzie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego na ul. Kosiby. Odczyty porównaliśmy też ze wskazaniami na pobliskich stacjach WIOŚ – widać dzięki temu wyraźną korelację wzrostów i spadków zanieczyszczenia powietrza.

Polacy mają żelazne płuca

W Polsce normy dobowe dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

 • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
 • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
 • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Warto tu zauważyć, że polskie poziomy są zaskakująco liberalne w kwestiach informowania i alarmowania społeczeństwa o smogu, który w takich dawkach poważnie zagraża naszemu życiu i zdrowiu. We Francji na przykład poziom alarmowy wynosi 80 µg/m3, w Czechach 100 µg/m3, w Wielkiej Brytanii: 101 µg/m3.
Na apel Polskiego Alarmu Smogowego o obniżenie progów alarmowania, resort środowiska odpowiedział, że "w związku z nagminnym występowaniem w Polsce, w okresie jesienno-zimowym przekroczeń poziomów dopuszczalnych dla pyłu PM10, wprowadzenie poziomu alarmowego dla tego zanieczyszczenia na poziomie poniżej 300, a nawet 100 µg/m3, byłoby działaniem nieskutecznym. Powodowałoby bowiem konieczność częstego ogłaszania stanu alarmowego.”

Pomiary zapylenia (PM10) w 7 miejscowościach Dolnego Śląska

Przez 22 z 41 dni, podczas których zrobiliśmy pełne odczyty dobowe, przekroczone były normy średniodobowe. Średnia z tych 41 dni to 58 µg/m3.

Najwyższą średnią dobową PM10 odnotowaliśmy w Kowarach 13 lutego 2017: 153 µg/m3. Tam też zanotowaliśmy najwyższy chwilowy skok zanieczyszczeń: 818 µg/m3 w dniu 2017-02-14, 16:56:21. Najniższą zaś średnią mieliśmy w Leśnej 23 lutego: 29 µg/m3.

 • 1. Strzegom (25 stycznia – 1 lutego) - balkon Ratusza.

  Przekroczenie normy przez 3 z 6 dni. Maksymalne stężenie PM10: 263 µg/m3 w dniu 2017-01-26, 18:10:47. Średnia z całego pomiaru: 51 µg/m3.
  czytaj

 • 2. Kowary (8 – 15 lutego) - balkon kamienicy przy ul. 1 Maja.


  Przekroczenie normy przez 5 z 6 dni. Maksymalne stężenie PM10: 818 µg/m3 w dniu 2017-02-14, 16:56:21. Średnia z całego pomiaru: 87 µg/m3.
  czytaj

 • 3. Wleń (15 – 22 lutego) - balkon kamienicy w Rynku.


  Przekroczenie normy przez 4 z 6 dni. Maksymalne stężenie PM10: 528 µg/m3 w dniu 2017-02-15, 22:12:38. Średnia z całego pomiaru: 74 µg/m3.
  czytaj

 • 4. Leśna (22 lutego – 1 marca) - dach Ośrodka Kultury.


  Brak przekroczeń normy średniodobowej. Maksymalne stężenie PM10: 289 µg/m3 w dniu 2017-02-27, 00:14:37. Średnia z całego pomiaru: 33 µg/m3.
  czytaj

 • 5. Kamienna Góra (1 – 8 marca) - balkon Ratusza.


  Przekroczenie normy przez 4 z 6 dni. Maksymalne stężenie PM10 : 418 µg/m3 w dniu 2017-03-04, 19:28:24. Średnia z całego pomiaru: 55 µg/m3.
  czytaj

 • 6. Bardo (8 – 15 marca) - balkon Ratusza.


  Przekroczenie normy przez 5 z 6 dni. Maksymalne stężenie PM10: 543 µg/m3 w dniu 2017-03-08, 18:32:32. Średnia z całego pomiaru: 65 µg/m3.
  czytaj

 • 7. Złoty Stok (15 – 22 marca) – taras budynku przy ul. 3 Maja.


  Przekroczenie normy przez 1 z 5 dni (szóstego dnia padło zasilanie). Maksymalne stężenie PM10: 487 µg/m3, w dniu 2017-03-18, 08:13:52. Średnia z całego pomiaru: 46 µg/m3.
  czytaj

 

Wnioski

Czy możemy po naszych badaniach powiedzieć, że najgorzej jest w Kowarach, zaś w Leśnej nie ma problemu smogu?
- Nie
.

Czy mieszkańcy Strzegomia mogą cieszyć się, że mają lepsze powietrze niż mieszkańcy Wlenia? Nie. Każda miejscowość „wylosowała” okienko pogodowe; czasami skutkowało to dobrymi, a czasami złymi wynikami. Z dobrych wyników (czyli niskich stężeń) należy się oczywiście cieszyć, ale warto sobie też uświadomić, że czystsze powietrze mieliśmy na dworze, gdy wiało i padało – czy mieszkańcy wychodzili wówczas masowo na spacery?

Nie ma się co chwalić, że nie było przekroczeń zanieczyszczeń, gdy wiało lub padało. Powodem do dumy byłyby dobre wyniki przy inwersji termicznej, czy bezwietrznej pogodzie w środku sezonu grzewczego.
Tak naprawdę władze każdego miasta, a przede wszystkim sami mieszkańcy zdają sobie dobrze sprawę, że nasze badania mogły tylko potwierdzić to, co wiadomo bez pomiarów: powietrze w zimie śmierdzi, jeśli nie ma wiatru czy deszczu.

Nie ma się co łudzić: Polska, obok Bułgarii to najbardziej zanieczyszczony kraj w Unii, purpurowa plama na mapie Europy, a Dolny Śląsk to jeden z trzech najbardziej zanieczyszczonych regionów Polski. Tutaj cudów nie będzie: praktycznie wszystkie dolnośląskie gminy (nawet te, gdzie nasze pomiary nie wykazały przekroczeń!) mają problem z jakością powietrza w sezonie grzewczym. Wśród nich są niestety także uzdrowiska (w których nie gościliśmy). Dla otrzymania dokładnych pomiarów przekroczeń, należałoby jednak wykonywać pomiary przez cały rok, lub przynajmniej w sezonie grzewczym.

Podsumowując - spoglądając na wykresy widać, iż:

 • wzrosty stężeń notowane są przede wszystkim w godzinach wieczornych – wiąże się to z faktem rozpalania w piecach po powrocie ludzi z pracy do domu oraz ustaniem naturalnej konwencji powietrza spowodowanej promieniami słonecznymi,
 • jakość powietrza jest ściśle związana z panującymi warunkami pogodowymi: jeśli rozwiewało lub spłukiwało pyły zawieszone, powietrze było znacznie bardziej czyste niż w inne dni.

Należy pamiętać także, że:

 • uzyskane wyniki dotyczą tylko krótkiego przedziału czasowego (6 z 365 dni w roku) i tylko dla tego miejsca, gdzie stał pyłomierz;
 • uzyskane wyniki są uzależnione od panującej wówczas pogody (wiatr, deszcz, śnieg oczyszcza powietrze z pyłów);
 • nasze pomiary nie zastępują oficjalnych badań i nie stanowią podstaw do określenia stanu powierza przez cały rok. W tym celu najlepiej zainstalować odpowiedni sprzęt na stałe;
 • pomiary nie sprawią, że poprawi się jakość powietrza. Zazwyczaj jest wręcz odwrotnie – modelowania często okazują się niedoszacowane, pomiary zaś wskazują faktyczny, gorszy stan jakości powietrza.

Uchwała antysmogowa dla Dolnego Śląska

Jak pokazują coroczne raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, mamy problem z zanieczyszczeniami powietrza pochodzącymi głównie ze spalania paliw stałych (przede wszystkim węgla, ale też drewna i śmieci). Dlatego każdy sezon grzewczy to czas morowy dla Dolnoślązaków.
Od zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera w województwie blisko 3000 osób, jak szacują ostrożnie naukowcy.

Choć ciągle brakuje kluczowych przepisów na poziomie krajowym: norm na paliwa stałe i urządzenia do ich spalania, to za pomocą uchwał antysmogowych sejmiki wojewódzkie już dziś mogą wprowadzać takie regulacje na swoim terenie. Uregulowanie kwestii ogrzewania w sektorze komunalno-bytowym, gdzie mamy „wolną amerykankę”, to obecnie największe wyzwanie środowiskowe dla Polski.

Dolny Śląsk potrzebuje odważnej uchwały antysmogowej – dziś jest to jedyny realny oręż w walce ze smogiem. W Małopolsce już przyjęto uchwałę antysmogową – najwyższy czas na nasz region!


Radek Lesisz, 31.03.2017

Smog

Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich (...)
czytaj całość
Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera (...)
czytaj całość
„Czyste powietrze” to flagowy antysmogowy projekt polskiego rządu. Dotacje z programu mają pomóc w pozbyciu się zanieczyszczeń pochodzących z 3 (...)
czytaj całość
W tym roku po raz pierwszy 7 września obchodzimy zainicjowany przez ONZ International Day of Clean Air for blues skies, (...)
czytaj całość
Recepta PAS na czyste miasta Rządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdzaPolski Alarm Smogowy i proponuje zestaw (...)
czytaj całość
W poniedziałek, 21 października aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się (...)
czytaj całość
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
czytaj całość
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
czytaj całość
więcej
2019-06-28
Raport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy
2019-04-06
Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona
2019-02-24
Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!
2019-02-22
Alarm smogowy w miastach
2019-01-08
PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż (...)
2018-11-15
Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.
2018-10-23
Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
2018-10-08
WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie (...)
2018-09-12
NIK: Spaliny są mordercze
2018-09-11
Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ (...)
2018-09-01
Ogromne koszty zdrowotne i finansowe smogu z niskiej emisji – (...)
2018-08-18
Sprzedaż odpadów węglowych lub zdrowie ludzi
2018-08-17
Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowo
2018-07-18
Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do (...)
2018-07-06
Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych
2018-06-21
Pożary wysypisk to objaw systemowej choroby
2018-05-16
Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie (...)
2018-05-12
Fikcja tanich mieszkań w Warszawie
2018-04-25
Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?
2018-04-23
Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego
2018-04-18
Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie
2018-03-22
Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki
2018-03-10
Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich
2018-03-08
Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800
2018-03-07
Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe
2018-03-05
Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do (...)
2018-02-14
Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze (...)
2018-01-09
Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra (...)
2018-01-03
Jak polskie miasta walczą ze smogiem?
2017-12-31
Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim
2017-12-14
Dzieci chorują przez smog,
2017-11-19
Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na (...)
2017-11-04
Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne (...)
2017-10-16
Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!
2017-09-28
URSUS wraca do Warszawy
2017-09-23
Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
2017-09-18
Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w uzdrowiskach, Wrocławiu i (...)
2017-09-18
Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
2017-09-15
Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!
2017-09-06
Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa
2017-08-24
Konsultacje społeczne uchwał antysmogowych
2017-08-24
Rząd zabija Polaków węglowym smogiem
2017-08-08
Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem
2017-08-04
Polacy za strefami niskoemisyjnymi w miastach
2017-05-31
Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy
2017-05-31
Górne spalanie nie uwolni nas od smogu.
2017-05-10
Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem
2017-05-04
Domagamy się czystego powietrza w uzdrowiskach
2017-04-28
MIiB o programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych podczas debaty w NIK
2017-04-18
Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich - dość trucia (...)
2017-04-12
O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez (...)
2017-04-04
Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.
2017-04-03
Dolny Śląsk bez smogu?
2017-03-24
Mamy projekt uchwały antysmogowej
2017-03-22
Smog nie kończy się na granicach wielkich miast
2017-02-27
W "Pracowni miast" dyskutowali jak skuteczniej walczyć ze smogiem na (...)
2017-02-27
Dolnośląski Alarm Smogowy na spotkaniu w wielkopolskim Kępnie
2017-02-22
"Antysmogowe" rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało
2017-02-01
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie antysmogowego projektu rządu.
2017-01-27
Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu
2017-01-19
Kępno się dusi od smogu. Co zrobią władze?
2017-01-13
Ludzie, ogarnijcie się, smogu nie ma!
2017-01-11
Walka ze smogiem to obowiązek samorządów!
2017-01-02
Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej i (...)
2016-12-14
Dolny śląsk: raport DAS - straże miejskie vs smog
2016-12-09
Rada UE zatwierdziła przepisy ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza
2016-11-24
Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciom
2016-11-24
51 tys przedwczesnych zgonów w Polsce
2016-11-20
Zabrze: Będzie czystsze powietrze. Na kominy założymy elektrofiltry
2016-11-18
Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków
2016-11-15
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-09
Przyłącz się i odetchnij
2016-11-08
O zanieczyszcze- niach bez tajemnic.
2016-11-02
Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-25
Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster
2016-09-14
Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
2016-09-13
Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna
2016-09-07
Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
2016-09-03
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-08-24
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-21
Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
2016-07-23
JAWOR - Program pożyczkowy na termomodernizację dla osób fizycznych
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-23
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-03
DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-18
Podsumowanie sezonu smogowego 2015/2016
2016-05-17
Żywiec: Mają najcięższe powietrze w Polsce
2016-04-21
Nasze serca potrzebują czystego powietrza
2016-03-24
Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszcze- niom powietrza
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej