Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi na tzw. uchwałę antysmogową, przegłosowaną w ubiegłym roku przez radnych sejmiku Małopolski.
– To przełomowy wyrok dla mieszkańców nie tylko Krakowa, ale całej Polski – komentuje Małgorzata Smolak, prawnik Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, i tłumaczy: – Dzisiejsze orzeczenie pokazuje, że samorządy mają w rękach skuteczne narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Władze z innych regionów powinny teraz pójść za przykładem Krakowa i Małopolski i przygotować tzw. uchwały antysmogowe dostosowane do lokalnych uwarunkowań. Dzisiejszy wyrok otwiera drogę do jednego z możliwych rozwiązań problemu, jakim jest jakość powietrza w Polsce.
Przed wyrokiem Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapewniał: – Niezależnie od jutrzejszej decyzji sądu, Kraków nie zamierza rezygnować z walki o czyste powietrze. Będziemy kontynuować podjęte do tej pory działania.
W konferencji 26 września wzięli udział także: Tomasz Pietrusiak – zastępca dyrektora Departamentu Środowiska UM, Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Małgorzata Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci.
– Kraków od 1995 roku prowadzi walkę ze smogiem, a od kilku lat nasze działania są bardziej zintensyfikowane, także pod względem finansowym. Od 21 lat w Krakowie zlikwidowano ponad 26 tys. pieców i 5 tys. kotłowni węglowych. W tym roku od stycznia do połowy września tego roku zostało złożonych prawie 3200 wniosków o udzielenie dotacji celowych, co pozwoli na wymianę ok. 5 tys. palenisk. Stoimy na stanowisku, że niezależnie od jutrzejszej decyzji sądu, my dalej będziemy robić swoje – zaznaczył Jacek Majchrowski.
– Uchwała antysmogowa jest niezbędna dla ochrony zdrowia mieszkańców przed skutkami smogu. Badania prowadzone w ramach Programu Ochrony Powietrza pokazały, że ogrzewanie domów paliwami stałymi jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza pyłami. Całkowity zakaz stosowania paliw stałych jest warunkiem koniecznym, aby doprowadzić jakość powietrza w Krakowie do stanu zgodnego z prawem – powiedziała Ewa Lutomska
z KAS.
Z kolei Małgorzata Smolak stwierdziła, że obecna uchwała jest zgodna z obowiązującym prawem. – Jesteśmy przekonani, jako organizacja prawnicza, że ta uchwała wypełnia wszystkie normy kompetencyjne i mieści się w ramach obecnie obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska – zaznaczyła Małgorzata Smolak.
Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich (...)
Recepta PAS na czyste miasta
Rządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdzaPolski Alarm Smogowy i proponuje zestaw (...)
W poniedziałek, 21 października aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)