×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

12 kwietnia 2017
Smog
 

O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez miłości.

Relacja z konferencji Wrocław 2.0 na UWr, Wydział Prawa

Debata o sprawach Wrocławia i smogu. Politycy brylują, sala się wkurza. Nie ma przedstawicieli miasta, które jest lane na każdym kroku. Studenci są pewnie dumni z zaliczonej debaty w obecności 25 osób na dużej auli Wydziału Prawa UWr. Senator Obrembski (Klub Parlamentarny PiS)w kuluarach zdradza ciekawy sekret z okresu swoich rządów w PO.

Zaczęło się od małej awantury, kiedy na miejscu okazało się , że nie tylko DAS i ja nie bierze udziału w debacie przy stole, ale nie wiadomo, kiedy mam zabrać głos i pokazać kilka slajdów prezentacji. Gotowy byłem demonstracyjnie opuścić to zaszczytne zgromadzenie. Młodzi organizatorzy- po wykłócaniu ( dla mnie straszny obciach i niesmak, jakiś człowiek z boku powiedział to Pan Minister, ale koleś w garniturze, szef, powiedział znamy Pana, ale mamy swoją formułę debaty!) obiecali mi głos w dyskusji oraz jakimś innym 2 organizacjom. Chyba było to nieporozumienie, ale miałem nieodparte wrażenie, że to jakaś młodzieżówka partyjna próbuje nas, jak DAS wyciąć. To była chyba już teoria spiskowa

Pomyślałem korona mi nie spadnie z głowy, posłucham kolegów polityków. Przywitałem się z nimi i siadłem grzecznie w 1 rzędzie. Dyskutowali o 5 - rzeczywiście ciekawych tematach, które ułożyli studenci- z których każdy by wymagał 1-1,5 godziny czasu. I z planowanej 1 godziny z której zrobiło się 1,5 w znanym z konferencyjnym pośpiechu.

Pierwszy temat to uchwała antysmogowa dla województwa. I na tym się skupiam. Nie było rewelacji. Marszałek Michalak, najbardziej kompetentny, powiedział min, że osobiście popiera zakaz paliw stałych we Wro i podziękował nam DASowi za pomoc i współprace- miło! Senator Obrębski strzelił, że nie ma strategii i dlatego mieliśmy smog zeszłej zimy? Nikt się nie sprzeciwiał uchwale antysmogowej, ale też nic się nowego nie dowiedziałem. Publika raczej też?

Poleciały ekspresowo i dość chaotycznie chyba 4 kolejne tematy, w tym Galeria k Dworca. Tu dwa słowa- bo to było nawet ciekawe. Wszyscy politycy się odcinali: beznadzieja i skandal, dworzec PKS mniejszy niż wcześniej był, galeria wlazła na ulice, powielono kiepskie wzorce Poznania i Krakowa,, problemy transportowe wzrosną, betonowy grzmot- galeria będzie stała 5O lat, ktoś wyraził nadzieję , że tylko 20, bo padnie- jest 5 galerii w centrum; wycięto wszystkie drzewa, pan Owczarek powiedział, że nie było ich za dużo ( było ich kilkadziesiąt i jeden dąb miał 119 lat, i tego im nie można darować. Jedyny Michalak dzielnie próbował brać sprawę na klatę przyznając się , że jako radny głosował za. Dziś by się co najmniej wstrzymał i za to najbardziej dostał w skórę od sali.

Ja się pytam tu, bo tam nie było czasu. GDZIE ONI BYLI JAK POEJMOWANO DECYZJĘ i potem jak budowano z tymi tekstami pełnymi oburzenia? A Michalaka wspieram tam na koniec publicznie i bronię za odwagę przyznania się do błędu.

Przypomniałem sobie, o naszym EKO-UNII i Zielonych, mieszkańców Zachowic ( gm. Kąty Wrocławskie) proteście przeciw mafii wywożącej gruz i ziemię do pięknych glinianek i innych miejsc, o dewastacji zieleni, o zgłoszeniu do NIK przez Zielonych podejrzenia korupcji przy tej inwestycji( konflikt interesów- architekt maczał paluchy w projektowaniu inwestycji, donosiły o tym media)- nie dostaliśmy odpowiedzi, z tego co pamiętam.

Glinianki obroniliśmy po niezłej akcji ( wysypywanie gruzu pod Wroclove, mieszkańcy, przyrodnicy, media, burmistrz, policja, decyzja powiatu) choć ludzie stamtąd mi mówią, że ciągle tam się coś pitwasi. Wodne, piękne, zbiorniki po cegielni na obrzeżu Natury 2000 Doliny Bystrzycy, jedno z niewielu takich miejsc w okolicy Wro, pechowo dla mafii odpadowo- deweloperskiej zasiedlone przez gatunki chronione. Już ją zaczęli zasypywać. Mafia wysypała odpady też w innych miejscach bez pozwolenia (mamy jakieś informacje, jak nadejdzie jakieś prawdziwe prawo i sprawiedliwość, jakieś prawdziwe CBA lub ABW, podzielę się)

Na końcu dopuszczono kilku ludzi z sali z pytaniami i mnie z głosem kilkuminutowym.

Powiedziałem o:

-skutkach zdrowotnych: 1000 śmierci we Wro i 3 000 w województwie od smogu, przypomniałem uchwałę ( bo nikt jej treści chyba nie pamiętał, bo za bardzo skąd)- a zatem zakaz paliw stałych Wrocław i UZDROWISKA ( tu marszałek Michalak miał wątpliwości), V klasa pieców i kominków na reszcie województwa;

- powiedziałem dlaczego zakaz stałych we Wro: ekspertyza prof. Zwoździaka, jednego z największych autorytetów w kraju w materii ochrony powietrza, łatwość egzekucji nie będzie kombinowania ,a Polak potrafi; mizerne rezultaty dotychczasowe- kilka % wymiany pieców węglowych w stosunku do obowiązującego PRAWNIE ( nie tylko na wydziale prawa) Planu Ochrony Powietrza w ciągu ostatnich 3 lat, którymi się tak lubi zachłystywać nasz dzielny strażak i wiceprezydent ( Michalak dołożył, że w innych gminach jest jeszcze gorzej -1 % realizacji ). I to jest trudna prawda, gdzie jesteśmy w walce ze smogiem na terenie D.Śląska

- do senatora Obremskiego, że to nie brak strategii(jej brak- zgoda) wywołał smog, bo on jest od dawna ( od pradziejów) i NiK od 2004 r apeluje do kolejnych rządów o przyjęcie norm jakości węgli i piecy i nic. PiS też nic, poza stanowczymi, napuszonymi zapowiedziami Szydło!

- powiedziałem o fiasku dotychczasowej polityki poprawy jakości powietrza Wrocławia-brak inwentaryzacji źródeł niskiej emisji, dotychczasowej 5 % wymianie piecy w latach 2014-16, w tym 1 % piecy komunalnych (ale trzeba też docenić zaangażowanie i chęci Dutkiewicza, jako pierwsi wystąpili o uchwałę antysmogowa do marszałka, poza tym władze miasta uprawiają PR- mistrz wiceprezydent Adamski, jest chaos organizacyjny a dają na prawdę jakieś swoje grosze z budżetu miasta na poprawę powietrza, w stosunku do różnych imprez i igrzysk oraz , że dobrze, że tak KAWKA poleciała, bo ściemniała.

Zabrakło oczywiście czasu na pokazanie prezentacji i kilku slajdów, zostawiłem nasze srebra rodowe- informacje i doświadczenie z 3 lat organizatorom. Może choć oni się douczą.

W odpowiedzi na głos posłanki Młyńczak powiedziałem, że ostrożnie z powielaniem KAWKI i o procederze piecy gazowych wymienianych na lepsze gazowe, za pieniądze publiczne (po spotkaniu ktoś z polityków, mi szepnął, że to wcale nie margines i słyszał od wielu osób o tym).

Powiedziałem staro- nową mantrę, sakramentalne papieskie: koledzy politycy „Nie lękajcie się”.

I dodałem o roli prawa centralnego i że premier PiS obiecała w styczniu w środku kumulacji smogu szereg potrzebnych działań i nic nie zrobili do tej pory ( normy na węgiel, piece, termorenowacja przed wymianą piecy- ponoć to postuluje mądrzejsza KE!!! ) , a uchwały antysmogowe, przepisy lokalne zadziałają mocniej tylko jeśli, będzie wsparcie przepisów krajowych. Jeszcze coś mówiłem, ale mnie już nerwowo i słusznie zgonili.

Podszedł do mnie po spotkaniu senator Jarek Obremski pytaniem. W 2011 r był sprawozdawcą ustawy o powietrzu, pyłach zawieszonych PM2,5 i pytał się rządu i teraz mnie pyta, że jak do 2019 r nie osiągniemy tych norm jakości powietrza w Polsce, to czy będziemy płacić miliardowe kary jako kraj. Wówczas przedstawiciele resortu środowiska powiedzieli mu, że nie , aby się nie martwił. Odpowiedziałem, że jednak tak! Właśnie Bułgaria przegrała sprawę w ETS i następna w kolejce w sądzie jest Polska i też grożą nam miliardowe kary za trucie swoich polskich i nie- obywateli. Obrębski chyba zaklął i stęknął- To oszukali mnie!

I to może byłby najwdzięczniejszy temat do debaty na wydziale prawa, gdzie o prawie nie było wiele

Radek Gawlik
Dolnośląski Alarm Smogowy

PS. Debata była zorganizowana- mimo starań i napięcia młodzieży - do kitu. Znacie to: sadzają polityków i każą im się wypowiadać na każdy temat, a tematów 5 trudnych , wiec musi być pobieżnie i są ważne rzeczy i duperele. Młody prowadzący nie panuje nad czasem i merytoryką. Politycy tokują , sala się wkur… i ma rację. Powiela się schemat politycy (5- 7 % zaufania) przeciw Obywatelom, którzy często mają ciekawsze rzeczy do powiedzenia.

Brawo wydział prawa UWr- piękna lekcja demokratycznej dyskusji, dziś w czasach autorytaryzmu. Jedna z organizatorek podeszła do mnie i przeprosiła mnie - przyjmuję przeprosiny. I tyle. Debata to jedna z najtrudniejszych sztuk. Chyba wiedzieli to już dobrze Grecy kilka tys. lat temu, czy inni wcześniej? Np. Aborygeni – nie wiem, ale myślę, że tak, umieli walczyć i dyskutować.

Smog

Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich (...)
czytaj całość
Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera (...)
czytaj całość
„Czyste powietrze” to flagowy antysmogowy projekt polskiego rządu. Dotacje z programu mają pomóc w pozbyciu się zanieczyszczeń pochodzących z 3 (...)
czytaj całość
W tym roku po raz pierwszy 7 września obchodzimy zainicjowany przez ONZ International Day of Clean Air for blues skies, (...)
czytaj całość
Recepta PAS na czyste miasta Rządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdzaPolski Alarm Smogowy i proponuje zestaw (...)
czytaj całość
W poniedziałek, 21 października aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się (...)
czytaj całość
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
czytaj całość
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
czytaj całość
więcej
2019-06-28
Raport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy
2019-04-06
Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona
2019-02-24
Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!
2019-02-22
Alarm smogowy w miastach
2019-01-08
PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż (...)
2018-11-15
Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.
2018-10-23
Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
2018-10-08
WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie (...)
2018-09-12
NIK: Spaliny są mordercze
2018-09-11
Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ (...)
2018-09-01
Ogromne koszty zdrowotne i finansowe smogu z niskiej emisji – (...)
2018-08-18
Sprzedaż odpadów węglowych lub zdrowie ludzi
2018-08-17
Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowo
2018-07-18
Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do (...)
2018-07-06
Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych
2018-06-21
Pożary wysypisk to objaw systemowej choroby
2018-05-16
Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie (...)
2018-05-12
Fikcja tanich mieszkań w Warszawie
2018-04-25
Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?
2018-04-23
Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego
2018-04-18
Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie
2018-03-22
Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki
2018-03-10
Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich
2018-03-08
Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800
2018-03-07
Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe
2018-03-05
Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do (...)
2018-02-14
Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze (...)
2018-01-09
Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra (...)
2018-01-03
Jak polskie miasta walczą ze smogiem?
2017-12-31
Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim
2017-12-14
Dzieci chorują przez smog,
2017-11-19
Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na (...)
2017-11-04
Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne (...)
2017-10-16
Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!
2017-09-28
URSUS wraca do Warszawy
2017-09-23
Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
2017-09-18
Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w uzdrowiskach, Wrocławiu i (...)
2017-09-18
Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
2017-09-15
Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!
2017-09-06
Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa
2017-08-24
Konsultacje społeczne uchwał antysmogowych
2017-08-24
Rząd zabija Polaków węglowym smogiem
2017-08-08
Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem
2017-08-04
Polacy za strefami niskoemisyjnymi w miastach
2017-05-31
Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy
2017-05-31
Górne spalanie nie uwolni nas od smogu.
2017-05-10
Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem
2017-05-04
Domagamy się czystego powietrza w uzdrowiskach
2017-04-28
MIiB o programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych podczas debaty w NIK
2017-04-18
Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich - dość trucia (...)
2017-04-12
O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez (...)
2017-04-04
Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.
2017-04-03
Dolny Śląsk bez smogu?
2017-03-24
Mamy projekt uchwały antysmogowej
2017-03-22
Smog nie kończy się na granicach wielkich miast
2017-02-27
W "Pracowni miast" dyskutowali jak skuteczniej walczyć ze smogiem na (...)
2017-02-27
Dolnośląski Alarm Smogowy na spotkaniu w wielkopolskim Kępnie
2017-02-22
"Antysmogowe" rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało
2017-02-01
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie antysmogowego projektu rządu.
2017-01-27
Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu
2017-01-19
Kępno się dusi od smogu. Co zrobią władze?
2017-01-13
Ludzie, ogarnijcie się, smogu nie ma!
2017-01-11
Walka ze smogiem to obowiązek samorządów!
2017-01-02
Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej i (...)
2016-12-14
Dolny śląsk: raport DAS - straże miejskie vs smog
2016-12-09
Rada UE zatwierdziła przepisy ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza
2016-11-24
Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciom
2016-11-24
51 tys przedwczesnych zgonów w Polsce
2016-11-20
Zabrze: Będzie czystsze powietrze. Na kominy założymy elektrofiltry
2016-11-18
Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków
2016-11-15
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-09
Przyłącz się i odetchnij
2016-11-08
O zanieczyszcze- niach bez tajemnic.
2016-11-02
Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-25
Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster
2016-09-14
Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
2016-09-13
Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna
2016-09-07
Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
2016-09-03
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-08-24
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-21
Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
2016-07-23
JAWOR - Program pożyczkowy na termomodernizację dla osób fizycznych
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-23
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-03
DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-18
Podsumowanie sezonu smogowego 2015/2016
2016-05-17
Żywiec: Mają najcięższe powietrze w Polsce
2016-04-21
Nasze serca potrzebują czystego powietrza
2016-03-24
Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszcze- niom powietrza
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej