×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 stycznia 2017
Smog
 

Kępno się dusi od smogu. Co zrobią władze?

Anna Lewińska, aktywistka z Kępna: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją i apelujemy do władz, aby podjęły skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza.

W ubiegłym tygodniu mierzyliśmy zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM 10 na wybranym kępińskim osiedlu domów jednorodzinnych. Okazuje się, że panowały tam warunki nie sprzyjające zdrowiu a nawet życiu. Zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 10 w naszym mieście przez kilka dni prowadzenia pomiarów było bardzo wysokie. 10 stycznia wyniosło 223,21 µg/m3. Przy takich stężeniach, zgodnie z polskim prawem, miasto powinno informować mieszkańców o poważnych zagrożeniach dla zdrowia oraz zalecać pozostanie w domach.

W dniach między 7 a 14 stycznia 2017 r., w czasie mrozów i panowania niekorzystnej sytuacji atmosferycznej na terenie całego kraju, grupa aktywistów z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS) oraz aktywiści z Kępna rozpoczęli pomiary zanieczyszczenia powietrza pyłem PM 10 na osiedlu blisko Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie.

Aktywiści z alarmów smogowych postanowili sprawdzić, czy przypuszczenia mieszkańców znajdują potwierdzenie w wynikach badań profesjonalnym pyłomierzem. Właścicielem pyłomierza jest DAS i jest on regularnie kalibrowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu lub Uniwersytet Wrocławski. Mierzony pył zawieszony PM10 powstaje w wyniku spalania paliw stałych (węgla, drewna, odpadów), w prymitywnych piecach, zwanych kopciuchami. Dodatkowo pył jest nośnikiem szeregu innych trujących substancji, m.in. benzoalfapirenu czy metali ciężkich jak np. rtęć. Substancje te wraz z pyłem wnikają do naszych płuc. To właśnie „kopciuchy” oraz węgiel najgorszej jakości odpowiadają za smog, który w Polsce został już porównany do pekińskiego.

Hanna Schudy z DAS, mieszkanka Bralina oraz aktywistka z Kępna mówi: „Kępno i okolice od wielu lat borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza, głównie w sezonie grzewczym. Kiedy przyjeżdża się do Kępna z zewnątrz, reakcja jest zazwyczaj podobna – kaszel oraz dyskomfort spowodowany nieprzyjemnym zapachem powietrza. Są miejsca, w których nie można oddychać! W tamtym tygodniu całe miasto tonęło w smogu. Od dawna przysłuchujmy się skargom mieszkańców, którzy w tym bogatym mieście skazani są na oddychanie powietrzem bardzo złej jakości”.

Wdychanie pyłów przyczynia się do wielu groźnych chorób, głównie układu oddechowego i krążenia. Jest też bardzo niebezpieczne dla osób z wysokim ciśnieniem. Dom, na którego balkonie stał pyłomierz ogrzewany jest gazem więc pył pochodził z kominów znajdujących się w okolicy. „Wyniki są przerażające – 10 stycznia, o godzinie 8 rano (czas kiedy ludzie najczęściej rozpalają w piecach) stężenie chwilowe PM 10 wyniosło ponad 1000 mikrogramów (µg)/m3, podczas gdy norma dobowa to 50(µg)/m3.” – dodała Hanna Schudy

Anna Lewińska, aktywistka z Kępna: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją i apelujemy do władz, aby podjęły skuteczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Chodzi głównie o kontrole jakości opału – zarówno w prywatnych domach jak i w kotłowniach a w dłuższej perspektywie o program wymiany najbardziej trujących pieców na bardziej ekologiczne. Oczywiście, miasto powinno stale monitorować jakość powietrza,

przynajmniej w okresie grzewczym i na tej podstawie powinno też uczulać mieszkańców, szczególnie rodziców małych dzieci oraz seniorów, aby w okresach przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza nie wychodzili z domów i nie wietrzyli mieszkań! Wszyscy kępnianie, starzy i młodzi, bogaci i biedni, oddychają przecież dokładnie tym samym powietrzem. A dziś jest to po prostu groźne. Wyjście z domu przy stężeniu chwilowym PM 10 dochodzącym do 1000 mikrogramów (µg)/m3, to jak wejście do komory gazowej”.

Marcin Lewiński, pochodzący z Kępna, na stałe mieszkający w Portugalii: „Zagraniczne media piszące teraz o Polsce skupiają się na dwóch problemach: kryzysie politycznym pod rządami PiSu i zanieczyszczeniu powietrza. Podkrakowska Skała (4tys. mieszkańców) została w grudniu opisana przez wpływowy „Financial Times” jako miasto bardziej zanieczyszczone od Pekinu (12mln mieszkańców), a cała Polska jako „Europejska stolica smogu”. W niedawnym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, 33 to miasta… polskie! Kępno jest niestety na dobrej drodze, by do tej niechlubnej czołówki dołączyć. Mówiąc obrazowo, gdyby Kępno było Paryżem, to niemal każdego dnia przez okres naszych pomiarów obowiązywałby alarm smogowy i były podjęte konkretne działania: ograniczenia w ruchu samochodów, zamknięcia dymiących zakładów, wzmożone kontrole pieców, zalecenia pozostania w domach. Tak reagują Francuzi przy 80µg/m3, a w Kępnie dochodzimy przecież momentami do 1000µg/m3. Co zrobią władze? Czy tak, jak niektóre podhalańskie gminy, zlekceważą pomiary na zasadzie: stłucz termometr, to nie będziesz miał gorączki? Prędzej czy później problemy zdrowotne mieszkańców wymuszą konkretne działania – lepiej zająć się tym już teraz.”

Aktywiści zwracają też uwagę na doniesienia naukowców szkół medycznych. Podczas dni, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest wysokie ilość przyjęć do szpitali w związku z chorobami układu krążenia i oddechowego zdecydowanie wzrasta. Dlatego ważne, aby również lekarze zwracali pacjentom uwagę na zagrożenia zdrowotne wynikające z wysokiej emisji zanieczyszczeń. Z kolei szkoły i przedszkola powinny rozważyć zakaz wychodzenia dzieci i młodzieży na dwór, kiedy normy jakości powietrza są przekroczone.

Władze miasta mają szereg narzędzi, aby poprawiać jakość powietrza i ostrzegać mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Więcej na temat wniosków naukowców z Wojskowego Instytutu Medycznego możecie państwo przeczytać w wywiadzie Hanny Schudy z dr Adamem Stańczykiem pt. „Nasze serca potrzebują czystego powietrza” http://www.eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1674

Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, który blisko 3 lata prowadzi kampanię na rzecz czystego powietrza twierdzi: „Są osoby, które przy większym smogu skarżą się na ataki astmy, mają podwyższone ciśnienie, a nawet zdarzają się przypadki udarów mózgu, czy zawałów. Są to obserwacje i badania lekarzy oraz naukowców, m.in. z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Wzrost stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5 u osób z obniżoną odpornością, u dzieci czy osób starszych może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Polska przoduje w tej niechlubnej statystyce - 40 do 50 tyś. ludzi rocznie w naszym kraju przedwcześnie umiera z powodu tak wysokich stężeń pyłów zawieszonych. Warto dodać, że w wypadkach samochodowych rocznie ginie w Polsce około 3,5 tysięcy osób”.

Kępno nie jest biedną gminą, jest to jeden z bogatszych regionów w Polsce. Dlatego aktywiści i mieszkańcy oczekują, że znajdzie to wyraz w działaniach na rzecz jakości powietrza. „Oddychania nie da się rzucić! Natomiast w tej sytuacji można retoryczne zapytać, jaki jest sens rzucania palenia tytoniu w Kępnie oraz dlaczego zabranianiamy palenia dzieciom, skoro w sezonie grzewczym, tylko wdychając powietrze na podwórku, a czasami nawet we własnym domu, przyjmujemy ilość rakotwórczego benzoalfapirenu, który odpowiada wypaleniu DZIENNIE kilku papierosów. We Wrocławiu, samo wdychanie powietrza odpowiada wypaleniu 1000 papierosów rocznie. Ile szkodliwego benzoalfapirenu wdycha każde dziecko, każda osoba chora na nadciśnienie, każdy amator biegania w Kępnie?” – pyta Hanna Schudy.

oniższy wykres przedstawia poziomy zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 10 od 7 do 14 stycznia jakie zarejestrował pyłomierz w Kępnie.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej dobowa norma stężenia PM 10 wynosi 50 µg/m3. Co różni nasze kraje? Poziomy informowania i alarmowania. W Polsce poziom informowania występuje przy 200 µg/m3, a alarmowy przy 300 µg/m3. Okazuje się, że w ubiegłym tygodniu w Kępnie zanieczyszczenie PM 10 utrzymywało się zdecydowanie powyżej normy dobowej. Mieszkańcy powinni być informowani oraz alarmowani o złej jakości powietrza. Wynika to z obowiązku władz oraz z prawa człowieka do życia i bezpieczeństwa. Województwo Wielkopolskie przyjmie uchwałę antysmogową w 2017 r. Mamy nadzieję, że Kępno będzie jednym z wiodących miast, które wykorzystają zmieniające się otoczenie prawne i zadba o jakość życia swoich mieszkańców.

Kontakt:

Hanna Schudy, tel. 733 616 509
Anna Lewińska, tel. 608 695 374
Radosław Gawlik , Dolnośląski Alarm Smogowy, tel 605 037 417

 

Smog

Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich (...)
czytaj całość
Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera (...)
czytaj całość
„Czyste powietrze” to flagowy antysmogowy projekt polskiego rządu. Dotacje z programu mają pomóc w pozbyciu się zanieczyszczeń pochodzących z 3 (...)
czytaj całość
W tym roku po raz pierwszy 7 września obchodzimy zainicjowany przez ONZ International Day of Clean Air for blues skies, (...)
czytaj całość
Recepta PAS na czyste miasta Rządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdzaPolski Alarm Smogowy i proponuje zestaw (...)
czytaj całość
W poniedziałek, 21 października aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się (...)
czytaj całość
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
czytaj całość
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
czytaj całość
więcej
2019-06-28
Raport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy
2019-04-06
Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona
2019-02-24
Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!
2019-02-22
Alarm smogowy w miastach
2019-01-08
PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż (...)
2018-11-15
Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.
2018-10-23
Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
2018-10-08
WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie (...)
2018-09-12
NIK: Spaliny są mordercze
2018-09-11
Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ (...)
2018-09-01
Ogromne koszty zdrowotne i finansowe smogu z niskiej emisji – (...)
2018-08-18
Sprzedaż odpadów węglowych lub zdrowie ludzi
2018-08-17
Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowo
2018-07-18
Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do (...)
2018-07-06
Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych
2018-06-21
Pożary wysypisk to objaw systemowej choroby
2018-05-16
Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie (...)
2018-05-12
Fikcja tanich mieszkań w Warszawie
2018-04-25
Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?
2018-04-23
Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego
2018-04-18
Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie
2018-03-22
Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki
2018-03-10
Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich
2018-03-08
Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800
2018-03-07
Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe
2018-03-05
Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do (...)
2018-02-14
Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze (...)
2018-01-09
Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra (...)
2018-01-03
Jak polskie miasta walczą ze smogiem?
2017-12-31
Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim
2017-12-14
Dzieci chorują przez smog,
2017-11-19
Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na (...)
2017-11-04
Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne (...)
2017-10-16
Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!
2017-09-28
URSUS wraca do Warszawy
2017-09-23
Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
2017-09-18
Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w uzdrowiskach, Wrocławiu i (...)
2017-09-18
Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
2017-09-15
Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!
2017-09-06
Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa
2017-08-24
Konsultacje społeczne uchwał antysmogowych
2017-08-24
Rząd zabija Polaków węglowym smogiem
2017-08-08
Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem
2017-08-04
Polacy za strefami niskoemisyjnymi w miastach
2017-05-31
Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy
2017-05-31
Górne spalanie nie uwolni nas od smogu.
2017-05-10
Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem
2017-05-04
Domagamy się czystego powietrza w uzdrowiskach
2017-04-28
MIiB o programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych podczas debaty w NIK
2017-04-18
Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich - dość trucia (...)
2017-04-12
O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez (...)
2017-04-04
Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.
2017-04-03
Dolny Śląsk bez smogu?
2017-03-24
Mamy projekt uchwały antysmogowej
2017-03-22
Smog nie kończy się na granicach wielkich miast
2017-02-27
W "Pracowni miast" dyskutowali jak skuteczniej walczyć ze smogiem na (...)
2017-02-27
Dolnośląski Alarm Smogowy na spotkaniu w wielkopolskim Kępnie
2017-02-22
"Antysmogowe" rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało
2017-02-01
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie antysmogowego projektu rządu.
2017-01-27
Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu
2017-01-19
Kępno się dusi od smogu. Co zrobią władze?
2017-01-13
Ludzie, ogarnijcie się, smogu nie ma!
2017-01-11
Walka ze smogiem to obowiązek samorządów!
2017-01-02
Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej i (...)
2016-12-14
Dolny śląsk: raport DAS - straże miejskie vs smog
2016-12-09
Rada UE zatwierdziła przepisy ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza
2016-11-24
Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciom
2016-11-24
51 tys przedwczesnych zgonów w Polsce
2016-11-20
Zabrze: Będzie czystsze powietrze. Na kominy założymy elektrofiltry
2016-11-18
Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków
2016-11-15
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-09
Przyłącz się i odetchnij
2016-11-08
O zanieczyszcze- niach bez tajemnic.
2016-11-02
Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-25
Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster
2016-09-14
Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
2016-09-13
Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna
2016-09-07
Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
2016-09-03
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-08-24
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-21
Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
2016-07-23
JAWOR - Program pożyczkowy na termomodernizację dla osób fizycznych
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-23
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-03
DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-18
Podsumowanie sezonu smogowego 2015/2016
2016-05-17
Żywiec: Mają najcięższe powietrze w Polsce
2016-04-21
Nasze serca potrzebują czystego powietrza
2016-03-24
Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszcze- niom powietrza
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej