×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

18 września 2017
Smog
 

Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

KOMUNIKAT DOLNOŚLĄSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO

  1. „Górne spalanie” nie likwiduje smogu!
  2. Brak dymu nie oznacza braku zanieczyszczeń powietrza
  3. Kopciuch pozostanie kopciuchem
  4. Na Śląsku i w Małopolsce nikt się nie nabrał na „górne spalanie”
  5. Smog zabija. Nie ma czasu na opóźnianie zmiany
  6. Zakaz palenia węglem to nie fikcja
  7. Czy na taką dużą zmianę nas stać?
  8. Dlaczego w projektach uchwał nie ma nic o dopłatach?
  9. W czyim interesie działają przeciwnicy uchwał antysmogowych?
  10. Chcemy postępu, a nie betonowania status quo

Szanowni Państwo,

Jako Dolnośląski Alarm Smogowy, członek ogólnopolskiej sieci organizacji walczących o czyste powietrze pn. Polski Alarm Smogowy, czujemy się w obowiązku ustosunkować się do informacji rozsyłanych do wrocławskich Rad Osiedli przez p. Wojciecha Tretera, a także treści pojawiających się w internecie, w związku z projektowaną uchwałą antysmogową dla Wrocławia.

1. „Górne spalanie” nie likwiduje smogu!

W celu potwierdzenia doniesień o rzekomym „czystym” spalaniu węgla i drewna za pomocą rozpalania od góry, na początku tego roku Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza wraz z Polskim Alarmem Smogowym przeprowadził badania tej metody. Wyniki badań nie są optymistyczne. Potwierdzone zostało to, co już uprzednio było podnoszone przez nas w różnych dyskusjach: górne spalanie jest metodą nieprzewidywalną i może być niebezpieczne. Z jednej strony dlatego, że często wzrastają emisje rakotwórczego benzo(a)pirenu. Ale nie tylko. Naukowcy z IChPW potwierdzili także, że w czasie spalania gwałtownie rosną temperatury w kotle, co zwiększa ryzyko awarii, rozszczelnienia, a nawet wybuchu kotła. Szerzej na temat wyników badań można poczytać na stronie http://smoglab.pl/gorne-spalanie-nie-uwolni-nas-od-smogu/.

2. Brak dymu nie oznacza braku zanieczyszczeń powietrza

Tzw. bezdymne spalanie węgla (i drewna), promowane m.in. przez W. Tretera pomija dość istotny szczegół: spalanie bez widocznego dymu nie oznacza eliminacji emitowanych zanieczyszczeń. Podobny mechanizm działa w świadomości społecznej: wielkie kominy emitujące samą parę wodną są utożsamiane z największymi trucicielami. Problem w tym, że zanieczyszczenia, które nas zabijają, są niewidoczne – pyły zawieszone PM1 (o średnicy mniejszej niż 1 mikrometr), są wielkości wirusów i z łatwością przenikają bariery komórkowe w naszym organizmie. Od momentu nabrania ich wraz z wdechem w płuca, po około minucie PM1 znajdują się już w naszym mózgu, gdzie docierają poprzez krwioobieg. Pyły są zaś nośnikami zanieczyszczeń chemicznych, m.in. rakotwórczego beznzo(a)pirenu, czy dioksyn. Czy bezdymnie spalane śmieci byłyby do zaakceptowania?

3. Kopciuch pozostanie kopciuchem

Autor/ autorzy (?) portalu Czyste Ogrzewanie podpierają się danymi na temat emisyjności nowoczesnych urządzeń grzewczych (kotłów V klasy), jednocześnie promując metodę „bezkosztowego”, bezdymnego spalania węgla i drewna w kopciuchach. Zapominają dodać, że kopciuch przerobiony w garażu na potrzeby techniki górnego spalania nigdy nie będzie miał osiągów nowoczesnego pieca V klasy, który został zaprojektowany w oparciu o technikę spalania współprądowego (z której korzysta też tzw. górne spalanie). Za pomocą rozpalania od góry nie jest nawet możliwe osiągnięcie kryteriów emisji dla kotłów III klasy.

4. Na Śląsku i w Małopolsce nikt się nie nabrał na „górne spalanie”

Przed stosowaniem górnego spalania przestrzegają m.in. władze województwa Śląskiego w oficjalnej publikacji1, a także portal województwa Małopolskiego2, podpierając się autorytetem Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Jednocześnie oba te województwa przyjęły już u siebie uchwały antysmogowe (w Małopolsce stosując zakaz spalania paliw stałych w Krakowie), stając w awangardzie regionów walczących o czyste powietrze. Gdyby matecznik górnictwa – Śląsk, upatrzył w górnym spalaniu sposób na realizację hasła portalu Czyste Ogrzewanie („chcemy czystego powietrza i taniego ciepła jednocześnie”), z pewnością by nie rozgłaszał, iż nie jest to sposób pozwalający na dotrzymanie standardów jakości powietrza.

5. Smog zabija. Nie ma czasu na opóźnianie zmiany

W swoim liście pan Treter proponuje, aby obywatele głosowali za „rozłożoną w czasie wymianę kotłów i pieców na urządzenia spełniające współczesne normy emisyjne”, nie mając żadnej ekspertyzy, która by stwierdzała słuszność postulatu. Nie podaje też żadnych dat odsunięcia w czasie wejścia regulacji. My zaś wiemy (z niezależnych badań), że rocznie we Wrocławiu umiera ok. 900 osób na skutek zanieczyszczenia powietrza. Wiemy też, jak zlikwidować smog – wynika to wprost z ekspertyzy, którą zamówił wrocławski magistrat u światowej sławy eksperta prof. Jerzego Zwoździaka3. Tylko zakaz spalania paliw stałych gwarantuje nam dotrzymanie norm jakości powietrza (choć nie w 100% - ciągle będzie nas dotykać emisja napływowa).

6. Zakaz palenia węglem to nie fikcja

Już w zeszłym roku przyjęto uchwałę antysmogową dla Krakowa, która przewiduje, że zakaz palenia węglem (i drewnem) będzie obowiązywał już od IX.2019 roku, czyli za 2 (dwa) lata! Projekt uchwały dla Wrocławia przewiduje taki zakaz dopiero za 6 (sześć) lat – w 2024 roku. Nie jest to zatem niemożliwe, ani też bardzo rygorystyczne. Tak, potrzebne są na to oczywiście środki duże finansowe, znacznie większe niż obecnie przeznacza na to gmina Wrocław:

  • Potrzebujemy programu dopłat do różnicy w rachunkach za ogrzewanie dla ludzi ubogich (tak jak to działa już w Krakowie)
  • Potrzeba wprowadzić mechanizmy wspierające termomodernizacje budynków
  • Potrzeba doprowadzić sieć centralnego ogrzewania do wielu „nierentownych” miejsc oraz rozbudować sieć gazową
  • Potrzeba zwiększyć dopłaty do wymiany kotłów na gazowe, czy na inne formy ogrzewania
  • Potrzeba połączyć dotacje na wymiany kotłów z dotacjami na ocieplenie budynków

7. Czy na taką dużą zmianę nas stać?

Tak – tylko trzeba przekierować politykę (priorytety budżetowe) miasta. Bez ambitnych uchwał antysmogowych i presji społecznej nikt jednak nie podejmie się takich zmian – rządzący politycy sami z siebie tego nie zrobią. Dlatego najpierw muszą powstać przepisy, żeby wymóc (również oddolnie) uruchomienie adekwatnych środków – taka jest niestety rzeczywistość.

Jeśli stać nas było na stadion za ponad miliard złotych, finansowanie zawodowego sportu, czy też na inne „fajerwerki”, to czy nie stać nas na ratowanie setek istnień ludzkich?

Pytanie powinno raczej brzmieć: czy stać nas na ponoszenie ogromnych kosztów oddychania zatrutym powietrzem? Wiemy, że powoduje to wymierne skutki ekonomiczne – np. 383.000 dni absencji chorobowej w samym Wrocławiu – jak obliczyli naukowcy4. A jak policzyć to, że przez smog stajemy się więźniami we własnych domach?

8. Dlaczego w projektach uchwał nie ma nic o dopłatach?

Autor / autorzy (?) portalu Czyste Ogrzewanie stawiają taki zarzut: „Liczysz, że ci dopłacą [na wymianę pieca – przyp. DAS]? W cywilizowanym kraju tak być powinno, ale projekt uchwały niczego takiego nie obiecuje”. To demagogia - przepisy antysmogowe tworzone są na podstawie art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, który umożliwia władzom województwa wprowadzić ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Nie można „obiecać” w uchwale antysmogowej jakiegokolwiek finansowania – to absurdalny zarzut. Programy dofinansowania tworzone są na różnych szczeblach, głównie odpowiedzialne są za to gminy. I Dolnośląski Alarm Smogowy od dawna lobbuje o uruchomienie takich środków.

9. W czyim interesie?

Promotorzy górnego spalania z portalu Czyste Ogrzewanie malują się na bezinteresownych obrońców biednych. Jednocześnie prowadzą rozbudowaną kampanię, pokazy spalania w całym kraju, umieszczają w sieci reklamowane treści i nie ukrywają, że są wśród nich osoby powiązane z branżą węglową. Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z apelem Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, aby zliberalizować uchwały antysmogowe5. Marszałek Małopolski się nie ugiął, mówiąc: „Różne organizacje przedsiębiorców mają swoje interesy i występują z petycjami. To jest ich interes. On nie jest zbieżny z interesem społecznym”.

Polski Alarm Smogowy jest od dawna przeciwny promowaniu techniki górnego spalania jako panaceum na smog6. Nie promujemy żadnej technologii, ale też krytykujemy te, które uważamy za szkodliwe dla społeczeństwa. Mamy prawo oddychać naprawdę czystym powietrzem.

10. Chcemy postępu, a nie betonowania status quo

Autor / autorzy (?) portalu Czyste Ogrzewanie namawiają nas na tunningowanie Syrenki, podczas gdy cały świat przesiada się na elektryczne Tesle, jeśli sięgać do analogii motoryzacyjnej.

Utrzymywanie obecnego węglowego status quo to ślepa uliczka – im szybciej z niej zejdziemy, tym będzie to mniej bolesne (kosztowne). Węgiel jest dotowany od lat miliardowymi kwotami: jak raportowała Najwyższa Izba Kontroli w czerwcu tego roku7, łączna wartość wsparcia dla górnictwa w latach 2007-2015 w różnych formach wyniosła ok. 65,7 mld zł. Mimo tego, branża jest w dużych tarapatach; jak donosi portal Biznes Alert8 węglowa dziura wydobywcza w tym roku będzie spora, produkcja węgla będzie o ok. 7 mln ton mniejsza niż w roku ubiegłym - to spadek o ok. 10%.

W obliczu tych faktów wymiana „kopciuchów” na nowe kotły węglowe V klasy powinna być ostatecznością, nie zaś preferowaną opcją. Wraz z wymianą źródła ciepła koniecznie należy przeprowadzać termomodernizacje – wówczas nawet ogrzewanie prądem może być opłacalne.

Odnośniki:

pobierz wzór petycji

Smog

Wśród mieszkańców Skawiny, dbanie o jakość powietrza, stało się normą. Mieszkańcy korzystają programów dotacyjnych, pozwalających na poprawę energetyczności cieplnej swoich (...)
czytaj całość
Wysokie zanieczyszczenie powietrza z ostatnich dni pokazało, że walka ze smogiem stoi w miejscu. Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera (...)
czytaj całość
„Czyste powietrze” to flagowy antysmogowy projekt polskiego rządu. Dotacje z programu mają pomóc w pozbyciu się zanieczyszczeń pochodzących z 3 (...)
czytaj całość
W tym roku po raz pierwszy 7 września obchodzimy zainicjowany przez ONZ International Day of Clean Air for blues skies, (...)
czytaj całość
Recepta PAS na czyste miasta Rządowa polityka anytysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – stwierdzaPolski Alarm Smogowy i proponuje zestaw (...)
czytaj całość
W poniedziałek, 21 października aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się (...)
czytaj całość
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
czytaj całość
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
czytaj całość
więcej
2019-06-28
Raport PAS – Kontrola jakości węgla do szybkiej poprawy
2019-04-06
Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balona
2019-02-24
Rekuperacja zamiast oczyszczaczy!
2019-02-22
Alarm smogowy w miastach
2019-01-08
PAS ocenia antysmogowe działania rządu – pomimo postępów smog wciąż (...)
2018-11-15
Poza kontrolą - analiza systemu kontroli palenisk domowych.
2018-10-23
Wspieranie budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych
2018-10-08
WIOŚ: Trudno jest z państwem rozmawiać, bo wy nie chcecie (...)
2018-09-12
NIK: Spaliny są mordercze
2018-09-11
Toksyczne podkłady kolejowe w sprzedaży – PAS wnosi do GIOŚ (...)
2018-09-01
Ogromne koszty zdrowotne i finansowe smogu z niskiej emisji – (...)
2018-08-18
Sprzedaż odpadów węglowych lub zdrowie ludzi
2018-08-17
Rząd szykuje projekt dotyczący lokalizowanau inwestycji uciążliwych zapachowo
2018-07-18
Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do (...)
2018-07-06
Sejm przyjął ustawę o monitoringu i kontroli jakości paliw stałych
2018-06-21
Pożary wysypisk to objaw systemowej choroby
2018-05-16
Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie (...)
2018-05-12
Fikcja tanich mieszkań w Warszawie
2018-04-25
Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?
2018-04-23
Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego
2018-04-18
Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie
2018-03-22
Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki
2018-03-10
Dolny Śląsk bez smogu w Kątach Wrocławskich
2018-03-08
Klient wydając 1000 złotych otrzymywał towar warty 800
2018-03-07
Wydzierżawimy naszym mieszkańcom nowoczesne piece węglowe
2018-03-05
Polski Alarm Smogowy: program SmogStop nie może ograniczać się do (...)
2018-02-14
Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze (...)
2018-01-09
Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra (...)
2018-01-03
Jak polskie miasta walczą ze smogiem?
2017-12-31
Dolny Śląsk bez smogu w Gryfowie Śląskim
2017-12-14
Dzieci chorują przez smog,
2017-11-19
Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na (...)
2017-11-04
Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne (...)
2017-10-16
Dolny Śląsk się dusi. Potrzebujemy uchwał antysmogowych jak powietrza!
2017-09-28
URSUS wraca do Warszawy
2017-09-23
Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?
2017-09-18
Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w uzdrowiskach, Wrocławiu i (...)
2017-09-18
Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
2017-09-15
Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!
2017-09-06
Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa
2017-08-24
Konsultacje społeczne uchwał antysmogowych
2017-08-24
Rząd zabija Polaków węglowym smogiem
2017-08-08
Więcej czujników może pomóc w walce ze smogiem
2017-08-04
Polacy za strefami niskoemisyjnymi w miastach
2017-05-31
Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy
2017-05-31
Górne spalanie nie uwolni nas od smogu.
2017-05-10
Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem
2017-05-04
Domagamy się czystego powietrza w uzdrowiskach
2017-04-28
MIiB o programie termomodernizacji budynków jednorodzinnych podczas debaty w NIK
2017-04-18
Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich - dość trucia (...)
2017-04-12
O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez (...)
2017-04-04
Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.
2017-04-03
Dolny Śląsk bez smogu?
2017-03-24
Mamy projekt uchwały antysmogowej
2017-03-22
Smog nie kończy się na granicach wielkich miast
2017-02-27
W "Pracowni miast" dyskutowali jak skuteczniej walczyć ze smogiem na (...)
2017-02-27
Dolnośląski Alarm Smogowy na spotkaniu w wielkopolskim Kępnie
2017-02-22
"Antysmogowe" rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało
2017-02-01
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie antysmogowego projektu rządu.
2017-01-27
Polski węgiel truje mniej. Minister Szyszko w Sejmie o smogu
2017-01-19
Kępno się dusi od smogu. Co zrobią władze?
2017-01-13
Ludzie, ogarnijcie się, smogu nie ma!
2017-01-11
Walka ze smogiem to obowiązek samorządów!
2017-01-02
Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej i (...)
2016-12-14
Dolny śląsk: raport DAS - straże miejskie vs smog
2016-12-09
Rada UE zatwierdziła przepisy ws. limitów emisji zanieczyszczeń powietrza
2016-11-24
Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciom
2016-11-24
51 tys przedwczesnych zgonów w Polsce
2016-11-20
Zabrze: Będzie czystsze powietrze. Na kominy założymy elektrofiltry
2016-11-18
Ministerstwo Środowiska lekceważy zdrowie Polaków
2016-11-15
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-09
Przyłącz się i odetchnij
2016-11-08
O zanieczyszcze- niach bez tajemnic.
2016-11-02
Smog, zanieczyszczenie powietrza: paliwa stałe nie muszą truć
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-25
Smog dotarł do mózgu – najnowsze badania naukowców z Lancaster
2016-09-14
Krynica 2016. Jakość powietrza przebiła się do polityków
2016-09-13
Palenie śmieci to oszczędność wyłącznie pozorna
2016-09-07
Opolanie dopłacą do ekologii. Warszawa wstrzymała nam dofinansowanie
2016-09-03
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-08-24
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-21
Smog problemem Warszawy. Co poprawi jakość powietrza w mieście?
2016-07-23
JAWOR - Program pożyczkowy na termomodernizację dla osób fizycznych
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-23
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-03
DAS i marszałek Przybylski wspólnie przeciwko smogowi.
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-18
Podsumowanie sezonu smogowego 2015/2016
2016-05-17
Żywiec: Mają najcięższe powietrze w Polsce
2016-04-21
Nasze serca potrzebują czystego powietrza
2016-03-24
Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszcze- niom powietrza
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej