Smog

Prognoza na rok 2030: Najbrudniejsze miasta Europy

27 lutego 2015
min
(galeria fotografii)

Paryż, Stuttgart, Warszawa – będą należały do 15 miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

Naukowcy ostrzegają: co czwarty mieszkaniec UE będzie wdychać więcej pyłów zawieszonych niż jest to wskazane pod względem zdrowotnym.

Każdego roku setki tysięcy, może nawet miliony osób na całym świecie umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Przyczyny są znane – bardzo drobne cząsteczki pyłu szkodzą płucom, a nawet wywołują raka. W ciągu ostatnich lat jakość powietrza polepszyła się w wielu miastach Europy. Jednakże austriaccy naukowcy ostrzegają, że również w przyszłości zanieczyszczenie powietrza będzie stanowiło istotny czynnik ryzyka zdrowotnego w licznych miastach Europy.

Gregor Kiesewetter i jego koledzy z Międzynarodowego Instytutu Stosowanych Analiz Systemów (IIASA) w Laksemburgu (http://de.wikipedia.org/wiki/Internationales_Institut_f%C3%BCr_angewandte_Systemanalyse) obliczyli zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi w europejskich miastach w roku 2030. Podstawą obliczeń były dane pomiarowe z całej Europy z roku 2010.

Dobra wiadomość jest następująca. Przepisy prawne już teraz mają za zadanie przyczyniać się do czystości powietrza. Zła wiadomość jest natomiast taka, że jeżeli przepisy nie zostaną zaostrzone, to w roku 2030 mimo wszystko 80% społeczeństwa UE będzie eksponowana na zanieczyszczenia pyłem zawieszonym, którego stężenie przekracza normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Naukowcy donoszą o tym w czasopiśmie naukowym "Atmospheric Chemistry and Physics".

Dotychczasowe przepisy nie wystarczą

W prognozie dotyczącej pyłu zawieszonego chodzi o pył, którego cząstki są mniejsze niż 10 mikrometrów (PM10). Zasadnicza reguła jest taka: im mniejsza jest cząstka, tym głębiej może ona dotrzeć do płuc. Zalecenie WHO dla PM10 od wielu lat jest następujące: dopuszczalne stężenie to 20 mikrogramów na metr sześcienny na rok. Norma obowiązująca w UE jest dwa razy większa (40 mikrogramów na metr sześcienny), co jednak jest od wielu lat krytykowane przez licznych ekspertów.

Miasta gdzie w roku 2030 zostaną przekroczone normy

Naukowcy przedstawili mapę Europy, na której przedstawione są czerwone punkty oznaczające miasta, w których według modelowych obliczeń, również w roku 2030 stężenia wynosić będą powyżej 35 mikrogramów na metr sześcienny. Wśród miast zaznaczonych na mapie znalazły się metropolie: Paryż, Turyn, Mediolan, wiele miast w Europie Wschodniej (Warszawa, Sofia), ale także Stuttgart. Natomiast Monachium, Berlin i Brema zostały zaznaczone na pomarańczowo – w tych miastach stężenia również przekroczą zalecane przez WHO limity i wyniosą 25 do 35 mikrogramów na metr sześcienny. Z mapy wynika jednak, że większość miejsc, gdzie stężenie wyniesie powyżej 35 mikrogramów na metr sześcienny znajduje się w Polsce (przypis tłumacza).

„Obecne przepisy nie wystarczają” – mówi ekspert IIASA Gregor Kiesewetter. Trzeba nadal podejmować dalsze działania, aby zmniejszać ryzyko zachorowań. Głównym źródłem szkodliwego pyłu zawieszonego jest spalanie węgla, rolnictwo, elektrownie i ruch drogowy. Z problemem zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi boryka się głównie Europa Wschodnia.

Również wielu lekarzy od dłuższego czasu żąda obniżenia dopuszczalnej wartości stężenia pyłu zawieszonego w Unii Europejskiej. W roku 2013 w czasopiśmie medycznym „Lancet” opublikowano, że nawet przy wartościach stężenia pyłu zawieszonego niższych niż zalecane dochodzi do szkód zdrowotnych. Według doniesień Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem (IARC) w roku 2010 ponad 220 000 zgonów ze względu na raka płuc w skali całego świata spowodowanych było zanieczyszczeniem powietrza. Z kolei według badań prowadzonych na Uniwersytecie Północnej Karoliny, w roku 2013 pył zawieszony stał się powodem 2,1 miliona zgonów w skali całego świata.

Oryginalny tekst: http://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/feinstaub-prognose-die-schmutzigsten-staedte-europas-a-1019510.html

Tłumaczenie: Hanna Schudy

tytul: List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Networktytul: NIK o ochronie drzew przy realizacji inwestycji w miastachtytul: JEŻ SWÓJ ZWIERZ  - warsztaty dla szkół podstawowych i gimnazjów.tytul: Zielone światło Sejmiku i Regionalnej Rady dla dalszego odstrzału dzikówtytul: 20.02.2015: OZE w Sejmietytul: Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwotytul: WYCIEKŁY ZAŁOŻENIA KAMPANII SKIEROWANEJ PRZECIWKO OBYWATELOMtytul: Ekspert: rezygnacja z OZE skazuje Polskę na stagnację
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Poprawa jakości powietrza w europejskich miastach przełoży się na znaczne korzyści zdrowotne

Większość mieszkańców europejskich miast jest narażona na zanieczyszczenia powietrza.

mh

URSUS wraca do Warszawy

Autobusy elektryczne Ursus City Smile wożą mieszkańców Warszawy.

mh

wroclaw.wyborcza.pl: Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?


- Banki są chętne, by finansować zmianę ekologiczną, np. ocieplenie budynków.

mh

Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w uzdrowiskach, Wrocławiu i kotlinach górskich?

Dlaczego coś czym paliliśmy setki lat nagle staje się nie do przyjęcia, do zmiany?

pokaż więcej touch_app
http://eko-unia.org.pl/granty
 
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.