×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

11 grudnia 2009
info
 

Edukacja na papierze

Masowe zużycie papieru bezpośrednio generuje problemy z powstającymi odpadami z tego materiału. Jeżeli spytamy Polaków, czy zużyty papier (makulaturę) należy poddawać selektywnej zbiórce i recyklingowi, to deklaratywnie odpowiedź będzie brzmieć „tak”. Natomiast bardzo często Polacy nie wiedzą, w jaki sposób oni, konkretnie, mieliby oddać ten cenny surowiec wtórny do recyklingu. Interesujące jest także, jak Polacy postrzegają problem wycinki drzew w kontekście selektywnej zbiórki makulatury.

 

Edukacja ekologiczna na papierze
Papier w liczbach. Całkowite zużycie papieru na świecie w 2007 r. wyniosło 394,2 mln ton, (w tym mas pierwotnych 196,2 mln ton i makulatury (wtórnych) 207,7 mln t.). W ciągu drugiej połowy XX wieku globalna konsumpcja papieru wzrosła ponad sześciokrotnie. Największym użytkownikiem tego produktu są Stany Zjednoczone, zużywając 331 kg rocznie na osobę. Stanowi to blisko 30% całkowitej światowej konsumpcji. Wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione zużywają ok 70% papieru produkowanego na świecie. Zróżnicowanie poziomów używania papieru jest znaczące, począwszy od Afryki gdzie per capita rocznie wynosi ono 6 kg, poprzez Azję (21 kg), Europę Wschodnią i Rosję (30 kg), Europę Zachodnią (194 kg), Japonię (254 kg) kończąc na wyżej wymienionych Stanach Zjednoczonych (331 kg).
Średnie roczne zużycie papieru w Europie w 2008 r: 187,6 kg na mieszkańca. W tym samy roku w Polsce zużyto 101,6 kg papieru. W Europie najwięcej papieru zużyto w Belgii (346 kg), Austrii (252.1 kg), Finlandii (247 kg), Niemczech (263 kg) i Holandii (210,8 kg).
 
Papier - jasna i ciemna strona.
 
Konsumpcja papieru jest bardzo zróżnicowana. W państwach rozwiniętych gospodarczo papier jest tani i jest produktem jednorazowego użytku. W innych częściach świata pozostaje niepowszednim i przez to – drogim produktem. W przeszłości nieograniczone zużycie papieru miało bardzo poważne konsekwencje. Od czasu konferencji w Rio de Janeiro upowszechniło się pojęcie „rabunkowo niszczonej planety”. Ludzkość daleka jest od stylu życia szanującego zasoby naturalne. We współzawodnictwie między technicznym postępem i rozwojem ekonomicznym środowisko do tej pory przegrywało. W przeszłości produkcja i zużycie papieru były przykładem takiego negatywnego rozwoju gospodarki światowej. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, co piąte ścięte na świecie drzewo trafiło do fabryki. Siedemnaście ze stu zużytych do produkcji papieru drzew pochodziło z pierwotnych puszcz. Jedyne w swoim rodzaju systemy ekologiczne były przeznaczane na artykuły jednorazowego użytku. Papiernictwo należało do jednych z największych branż przemysłowych eksploatujących wodę i energię.
 
Z drugiej strony papier był i jest wzorcowym przykładem materiału wielokrotnego użycia i materiału ekologicznego - włókna papierowe można przetworzyć 3-4 razy. Produkowany na świecie papier można podzielić na cztery główne grupy użytkowe: papier do celów opakowaniowych, graficznych, sanitarno-higienicznych oraz dekoracyjnych i technicznych. Opakowania z papieru i tektury są najbardziej ekologicznym opakowaniem, gdyż produkowane są z surowca odnawialnego, łatwo jest je poddać recyklingowi lub innym formom odzysku. Papiery wykorzystane do celów graficznych w większości poddawane są recyklingowi i innym formom odzysku. Papiery sanitarno-higieniczne ulegają biodegradacji. Po latach zastoju w Polsce oddane są do eksploatacji nowe maszyny papiernicze, w tym największa do produkcji papierów opakowaniowych z makulatury. Przyczyni się to do znacznego zwiększenia bazy recyklingowej dla odpadów opakowaniowych z papieru i tektury. W ostatnich latach na świecie w tym także w Polsce nastąpił duży postęp w zakresie ochrony środowiska. W latach 1995-2007 jedna z największych papierni w Polsce dokonała redukcji zużycia wody do produkcji o 18,9%; zredukowano emisję pyłów z kotła korowego o 98,9% (budowa elektrofiltu z minicyklonem), a z pieca obrotowego o 96,8%. Uzyskano redukcję SO2 o blisko 60% oraz 56,3% gazów złowonnych. Zmniejszono także ilość powstających ścieków - redukcja CHZT o 39,3%, BZTZ o 65,7%, zawiesiny o 94%. Rynek i coraz wyższe ekologiczna standardy wymuszają kolejne zielone inwestycje i zmiany - będzie to z korzyścią zarówno dla samej branży jak i środowiska.
 
Ekoedukacja.
 
Masowe zużycie papieru bezpośrednio generuje problemy z powstającymi odpadami z tego materiału. Jeżeli spytamy Polaków, czy zużyty papier (makulaturę) należy poddawać selektywnej zbiórce i recyklingowi, to deklaratywnie odpowiedź będzie brzmieć „tak”. Natomiast bardzo często Polacy nie wiedzą, w jaki sposób oni, konkretnie, mieliby oddać ten cenny surowiec wtórny do recyklingu. Interesujące jest także, jak Polacy postrzegają problem wycinki drzew w kontekście selektywnej zbiórki makulatury. Organizacje społeczne oraz media upowszechniają opinię, iż zbiórka makulatury (jej odzyskiwanie i recykling) jest tożsame z ratowaniem drzew. Choć opinie te wygłaszane są zapewne w dobrej sprawie, to jednak nie są zgodne ze stanem faktycznym. Przemysł celulozowo-papierniczy w Polsce zużywa ok. 5 mln m3 drewna papierówkowego (średniowymiarowego) pochodzącego z cięć w ramach użytkowania przedrębnego lasu. Jest to drewno związane z pielęgnowaniem lasu, pochodzące z cięć pielęgnacyjnych (czyszczenia i trzebienia) oraz z cięć przygodnych (sanitarnych). Zatem pozyskiwanie drewna na papier przyczynia się do właściwej pielęgnacji lasu i jego ochrony sanitarnej – dotyczy to oczywiście tylko lasów nie objętych szczególnymi formami ochrony przyrody np. jaką są Parki Narodowe. W Polsce użytkowanie lasu oparte jest na zasadach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Jej celem jest ukształtowanie struktury lasów zapewniającej trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produktywności oraz potencjału regeneracyjnego.
 
Aby edukacja ekologiczna poświęcona zagadnieniom papieru i potrzeby jego odzysku i recyklingu miała szansę przynieść efekty, musi być:
  •  oparta na prawdziwych danych
  • ściśle powiązana ze zbiórką makulatury na poziomie lokalnym
  • obywatel musi się dowiedzieć, gdzie on, w swoim sąsiedztwie, może przynieść (oddać, sprzedać) makulaturę!
  • musi być prowadzona permanentnie na wszystkich szczeblach nauczania oraz w mediach.
 
Celem edukacji jest nie tylko dostarczenie wiedzy i motywowanie do działania, ale również spowodowanie egzekwowania praw i obowiązków obywateli, urzędników i przedsiębiorców.
 
Selektywna zbiórka. 
 
Warunki te znane są od lat - aby nastąpił rozwój systemu selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów (w tym też makulatury) oprócz skutecznej edukacji ekologicznej muszą być stworzone odpowiednie warunki rozwoju obejmujące zagadnienia prawne, ekonomiczne i organizacyjne:
  •  dostosowanie unormowań dotyczących odpadów do dyrektyw UE,
  • wprowadzenie w odpowiedniej wysokości opłat recyklingowych i produktowych,
  • określenie obowiązków władz wszystkich szczebli w zakresie recyklingu, i skutecznego egzekwowanie prawa,
  • stworzenie mechanizmów dofinansowania zbiórki surowców wtórnych,
  • warto rozważyć możliwość wprowadzenie ulg podatkowych czy inwestycyjnych dla firm zajmujących się pozyskiwaniem i przerobem surowców wtórnych oraz stworzenie w handlu systemu (revendingów) odbioru odpadów opakowaniowych
  • uregulowanie problemu własności odpadów, może stanowić ważny krok w naprawie całego systemu
  • konieczne jest także znaczne podwyższenie opłat za składowanie odpadów komunalnych, aby zniechęcać do tej najgorszej formy zagospodarowywania odpadów.

Edukacja inaczej - czyli kilka przykładów do naśladowania.

Popyt na recykling.
 
Dziewięć organizacji przyrodniczych, ochrony środowiska, ochrony konsumentów oraz jedna gmina w landzie Nadrenia Westfalia założyły „Inicjatywę 2000 plus materiały szkolne z makulatury”. Celem inicjatywy było utrzymanie i rozszerzenie oferty na materiały szkolne z makulatury oraz wspieranie popytu na te materiały. Uczniowie i nauczyciele fakultatywnie zobowiązywali się do kupowania i użytkowania zeszytów produkowanych z makulatury. W pilotażowej akcji udział wzięło aż 30 tys uczniów i nauczycieli w 12 landach.
 
Kultura i recykling. 
Warszawie we wrześniu 2009 roku Fundacja Ekorozwoju (FER) oraz Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ zorganizowały niecodzienną wymianę surowców wtórnych na bilety. Celem akcji była promocja kultury i ekologii, oraz pokazanie, iż aby być naprawdę kulturalnym to także należy segregować odpady i każdego dnia dbać o czystość naszych miast i wiosek. 44 warszawskie ośrodki kultury przeznaczyły blisko 2,5 tys. biletów, dla osób indywidualnych jak i dla całych klas. FER planuje w 2010 roku zrobić cykl wydarzeń w miastach wojewódzkich pt. „Zamień Makulaturę na Kulturę”. Warto edukować także w ten sposób, pokazując że bycie ekologicznym jest tożsame z kulturą osobistą.
Dominik Dobrowolski, Wiceprezes Fundacji EkoRozwoju
dominik.dobrowolski@eko.org.pl
tel.kom: 697 092 978
www.fer.org.pl






info

Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie przedwyborczej z politykami partii Zieloni pt. Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz (...)
czytaj całość
Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla  
czytaj całość
więcej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej