×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

27 listopada 2009
info
 

Fałszowane pod naciskiem

Świat jest bliższy wyczerpania zasobów ropy, niż przyznają to oficjalne zestawienia. Uważają tak nawet przedstawiciele IEA. Ostatnio jeden z wyższych rangą pracowników tej organizacji, stwierdził: „Teoria Oil Peak zyskuje poparcie w samym sercu światowego establishmentu energetycznego. W 2005 roku IEA publikowała przewidywania, że do roku 2030 dostawy paliw naftowych mogą sięgnąć nawet 120 milionów baryłek dziennie, była jednak zmuszona zredukować je w roku 2006 do poziomu 116 milionów baryłek, a w roku 2008 do poziomu 105 milionów baryłek.

„Kluczowe dane o ropie IEA fałszowane pod naciskiem USA”

Świat jest bliższy wyczerpania zasobów ropy, niż przyznają to oficjalne zestawienia. Uważają tak nawet przedstawiciele IEA. Ostatnio jeden z wyższych rangą pracowników tej organizacji, stwierdził: „Teoria Oil Peak zyskuje poparcie w samym sercu światowego establishmentu energetycznego. W 2005 roku IEA publikowała przewidywania, że do roku 2030 dostawy paliw naftowych mogą sięgnąć nawet 120 milionów baryłek dziennie, była jednak zmuszona zredukować je w roku 2006 do poziomu 116 milionów baryłek, a w roku 2008 do poziomu 105 milionów baryłek. Te 120 mln baryłek zawsze było nonsensowną wartością, lecz nawet obecne liczby są znacznie wyższe od czegokolwiek, czego można realistycznie oczekiwać, i IEA o tym wie. Wielu wewnątrz organizacji uważa, że nawet utrzymanie dostaw ropy na poziomie 90-95 milionów baryłek na dzień będzie niemożliwe, jednak są obawy, że gdyby liczby zostały skorygowane w dół, to rynki finansowe ogarnęła by panika. A Amerykanie boją się zagrożenia swojej kontroli nad dostępem do zasobów ropy.”.

Inny starszy rangą reprezentant IEA, również pragnący zachować anonimowość, stwierdza, że „kluczową zasadą obowiązującą w IEA było ‘nie drażnić Amerykanów’, jednak faktem jest, że na świecie nie ma tyle ropy, jak wcześniej twierdzono. Weszliśmy już w obszar ‘oil peak’. Uważam, że sytuacja jest naprawdę zła”.

Przedstawione przez pracowników IEA zarzuty stawiają pod znakiem zapytania dokładność i wiarygodność ostatniego raportu World Energy Outlook, który rządy na całym świecie, w tym i polski, wykorzystują do długoterminowego planowania swojej polityki energetycznej i klimatycznej.

Przyjrzyjmy się ewolucji raportów IEA w ciągu ostatnich lat. Pamiętajmy też, że IEA jest organizacją założoną przez kraje OECD – bogate kraje, będące największymi importerami ropy, w których interesie leży, aby zasoby ropy były jak największe, perspektywy jak najbardziej różowe, a cena ropy jak najniższa.

W roku 2008 wydobycie ropy (+NGL, +ropa niekonwencjonalna) kształtowało się na poziomie 86 mln baryłek dziennie. Zmiany w przewidywanym przez IEA wydobyciu ropy w kolejnych raportach wyglądały tak:
 
Zmiany w przewidywanym przez IEA wydobyciu ropy
Raport WEO [rok] Wydobycie 2020 Wydobycie 2030
2000 114.7 brak
2002 104.0 120.0
2004 106.7 121.3
2006 107.8 116.3
2008 100.4 106.4
Zestawienie źródeł produkcji produktów naftowych z raportu WEO 2008 pokazuje, że dostawy, choć wolniej, to jednak mogą rosnąć.

Jednak stojące za tym raportem założenia robią wrażenie skalą swojego optymizmu.

Ciemnoniebieskie pole to eksploatowane obecnie zasoby ropy. Wyczerpują się w tempie 4.5%. Obecny kryzys kredytowy spowodował spadek nakładów na utrzymanie pól, co może wpłynąć na przyspieszenie tempa spadku wydobycia.

Jasnoniebieskie pole to znane, ale nie eksploatowane obecnie zasoby ropy. IEA zakłada szybkie uruchomienie wydobycia z  użyciem najnowszych i najefektywniejszych technologii. IEA czyni założenia, że zasoby ropy, które OPEC twierdzi że ma, są faktem, wszystkie kraje naftowe, od Nigerii, po Iran, Wenezuelę i Rosję otworzą szeroko drzwi przez zachodnimi koncernami naftowymi, oraz, że kryzys kredytowy i niskie ceny ropy czyniące eksploatację części złóż nieopłacalną nie będą ograniczać inwestycji.

Fioletowo-różowy to pola naftowe, które możemy odkryć. Biorąc pod uwagę dotychczasowy spadający trend w odkryciach, szanse na to, że odkryjemy pola, które dadzą nam produkcję dwóch Arabii Saudyjskich są dość mizerne – trend odkryć musiałby się diametralnie zmienić. Ponadto to, co odkrywamy, leży w trudno dostępnych rejonach (Arktyka, głęboko pod dnem oceanów) i możliwość szybkiego uruchomienia produkcji wydaje się dość problematyczna.

Czarny kolor to poprawienie wydajności eksploatacji złóż. Tak wysoka skuteczność jest możliwa w szczególnych przypadkach pól naftowych, ale na skalę masową jest bardzo nieprawdopodobna.

To była ropa. Mamy też „ropę niekonwencjonalną”, szczególnie piaski roponośne. Prognoza IEA również przedstawia najbardziej optymistyczny scenariusz ich eksploatacji. Tymczasem już teraz ze względu na spadek cen ropy i trudności w finansowaniu, wiele projektów zostało zamkniętych. Żeby ruszyły i były opłacalne, potrzebna jest trzycyfrowa cena ropy. Zielony to ciekłe frakcje gazu ziemnego. To, co prezentuje IEA oznaczałoby zmianę dotychczasowego trendu. Eksploatujemy gaz z coraz starszych i mniejszych złóż – w obu tych przypadkach ilość frakcji ciekłych jest mniejsza od średniej. Nowo eksploatowane pokłady gazu niekonwencjonalnego, które mają szansę na wzrost, również nie dają szans na pozyskiwanie frakcji ciekłych.

Nawet zresztą w tym najbardziej optymistycznym scenariuszu, jeśli uda nam się to wszystko zrealizować, to wydobycie ropy (bez „ropy niekonwencjonalnej” i NGL) pozostaje praktycznie na tym samym poziomie.
 
Zestawienie żródeł produktów naftowych
Zestawienie żródeł produktów naftowych
Zmiany, które zaszły w ostatnich raportach są wstrząsające. WEO 2008 na rok 2020 przewiduje 74.1 mln bbl/d i 75.2 mln bbl/d. W roku 2006 było to znacznie więcej: odpowiednio 84.7 i 89.1 mln bbl/d.

Bardzo pouczające jest cofnięcie się do raportu WEO 1998, który porusza temat Oil Peak, pokazuje krzywą Hubberta i cytuje opinię geologa naftowego Colina Campbella, który w tym czasie opublikował w Scientific American artykuł „Koniec Taniej Ropy”.

WEO 1998 zawiera też wykres pokazujący podejrzany i nagły wzrost rezerw deklarowanych przez OPEC (por. "Kiedy zabraknie ropy").
 
Rezerwy deklarowane przez OPEC
Rezerwy deklarowane przez OPEC
Oraz 3 przewidywania wydobycia ropy: dla rezerw na poziomie całkowitym 2000 Gb, 2300 Gb i 3000 Gb. Najniższe z przewidywań ma szczyt wydobycia w 2010, na poziomie 80 mln bbl/d ropy, a więc o 6 mln bbl/d więcej, niż rzeczywiste wydobycie w latach 2005-2008. Widać olbrzymią, poszerzającą się lukę niedoborów ropy.
W WEO 2000 luka ta nagle znika, a dostawy ropy zaczynają idealnie pasować do zapotrzebowania, w roku 2010 na poziomie 95.8 mln bbl/d (to już za dwa miesiące, a do tego poziomu brakuje nam jeszcze 10 mln bbl/d), oraz 114.7 mln bbl/d w roku 2020. W raporcie czytamy: „Niniejszy raport zawiera bardziej optymistyczne oszacowania światowych zasobów, niż raport WEO 1998. Zmiana bazuje na najnowszych badaniach, w tym ostatnich oszacowaniach przeprowadzonych przez US Geological Survey (USGS). USGS szacuje, że całkowite zasoby ropy i NGL, łącznie z tymi już wydobytymi, wynoszą 3345 Gb. Podnosi to oszacowania zawarte w WEO 1998. Oprócz liczby dotyczących zidentyfikowanych rezerw oraz nieodkrytych zasobów, USGS po raz pierwszy opublikował też szacunki ‘wzrostu rezerw’ w istniejących polach. Światowe zasoby ropy i NGL wynikające ze wzrostu rezerw są prawie tak duże, jak zasoby w nieodkrytych polach.”. Wirtualne szacunki i błędna metodologia, co pokazuje choćby poziom ostatnich odkryć, kilkakrotnie poniżej prognoz USGS. Analiza przewidywań wynikających z raportu USGS 2000 i popełnionych w nim błędów jest dostępna np. tutaj i tutaj.

W WEO 2000 wprowadzono nowy moduł wyliczający ilość dostarczanej na rynek ropy. Założenia stojące za jego działaniem są fascynujące:

Krok 1: Oszacuj dostawy z krajów spoza OPEC
Krok 2: Jeśli cena ropy jest wysoka, dodaj produkcję ze źródeł niekonwencjonalnych
Krok 3: Oszacuj wzrost zapotrzebowanie na ropę w oparciu o planowany wzrost PKB
Krok 4: Oblicz pozostałe zapotrzebowanie, które zawsze zaspokoją kraje OPEC
Krok 5: Szczęśliwe zakończenie:  Dostawy zawsze zaspokoją potrzeby

Nic dziwnego, że prognozy IEA są optymistyczne, w porównaniu choćby z przewidywaniami niemieckiego Energy Watch Group. (Zob. "Alarm IEA: zasoby ropy szybko się wyczerpują").

IEA nie jest skłonna do przerysowywania problemu Oil Peak. Wręcz przeciwnie. Może więc zainteresują Was ostatnie wypowiedzi głównego ekonomisty IEA:

„Katastrofalne niedobory ropy zagrażają odrodzeniu gospodarczemu. Większość wielkich pól naftowych na świecie przekroczyła swój szczyt wydobycia, a świat zmierza w kierunku katastrofalnego kryzysu energetycznego, który może sparaliżować ozdrowienie światowej gospodarki.”

„Społeczeństwo i wiele rządów wydaje się ignorować fakt, że ropa, na której zbudowana została współczesna cywilizacja, wyczerpuje się szybciej niż to przewidywano, a jej światowa produkcja prawdopodobnie w ciągu najbliższych 10 lat osiągnie szczyt.”

"Pewnego dnia skończy nam się ropa - jeszcze nie dziś ani nie jutro - ale pewnego dnia się skończy. Musimy pożegnać się z ropą, zanim ona pożegna się z nami - i musimy przygotowywać się na ten dzień".

"Im szybciej zaczniemy, tym lepiej, bo cały nasz system społeczno-gospodarczy bazuje na ropie, tak więc zmiana tego stanu będzie wymagać długiego czasu i olbrzymich inwestycji - a powinniśmy do tego podejść bardzo poważnie".

Mający wyjść za rok raport WEO 2010 zapowiada się naprawdę interesująco…
Marcin Popkiewicz ,  www.ziemianarozdrozu.pl

Szkolenia  nt peak oil, eco driving, eko zarządzanie łańcuchem dostaw,

dla firm i samorządów.

Kontakt: Domnik Dobrowolski, Fundacja EkoRozwoju

dominik@eko.org.pl ,  tel kom 0697 092 978

 

 







info

Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie przedwyborczej z politykami partii Zieloni pt. Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz (...)
czytaj całość
Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla  
czytaj całość
więcej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej