×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

1 lipca 2014
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014

Wywłaszczenia na Łużycach można uznać za sprzeczne z Konstytucją

BRUNICOWY ROZGLĔD

1. Brandenburski rząd landowy zadecydował o budowie nowej kopalni Welzow-Süd II. Osoby poszkodowane zapowiedziały kolejne protesty
2. Brandenburska partia Die Linke – niewinna czy niesłowna?
3. A jednak nie będzie zasiłku (Hartz IV) dla inżynierów w kopalni. Trafny komentarz rozgłośni RBB
4. 23 sierpnia między miejscowościami Kerkwitz i Grabice „Łańcuch ludzi” przeciwko węglowi brunatnemu
5. Konstytucyjne wątpliwości wobec wywłaszczeń pod kopalnie węgla brunatnego
6. Przemiany w Chinach i USA przyczyniają się do przełomu w negocjacjach klimatycznych
7. DIW: Mimo ukraińskiego kryzysu Europa ma zapewnione zaopatrzenie w gaz ziemny

1. Brandenburski rząd landowy zadecydował o budowie nowej kopalni Welzow-Süd II. Osoby poszkodowane zapowiedziały kolejne protesty

Po decyzji  brandenburskiego rządu landowego w sprawie kopalni Welzow-Süd II osoby poszkodowane oraz organizacje ekologiczne zapowiedziały podjęcie kroków prawnych oraz organizowanie kolejnych protestów. Wcześniej aktywiści i poszkodowani mieszkańcy protestowali przed administracją okręgu w Herzberg, gdzie obradowały władze landu.

„Nie odejdziemy dobrowolnie z Proschim, nawet jeżeli rząd landowy próbuje nas ubezwłasnowolnić i w naszym imieniu negocjować z Vattenfallem warunki przesiedlenia. Dzisiejsza decyzja gabinetu grozi miejscowości Proschim największym przymusowym wywłaszczeniem w historii Niemiec i to w imię interesów jednego koncernu” – mówi Günter Jurischka, rzecznik proschimskiej inicjatywy Dorf-Kohle-Umwelt. „Mamy nadzieję, że sądy zapobiegną szkodom, które powoduje gabinet Woidtkego. W ciągu siedmiu lat procesu planistycznego nie zostały rozwiązane żadne zasadnicze problemy dotyczące kopalni. Rząd landowy chce zrujnować przyszłość miasta Welzow, pogrzebać własne plany polityki klimatycznej oraz wywołać ogromne problemy w gospodarce wodnej regionu w następnych dziesięcioleciach” – mówi Jurischka.

„Minister gospodarki Christoffers okłamuje członków partii  LINKE, kiedy opowiada się za odejściem od węgla do 2040 r. Aby wykazać konieczność powstania kopalni Welzow II niezbędne jest bowiem uzasadnienie produkcji prądu z węgla na terenie Łużyc do roku 2067. Bez tego całkowicie arbitralnego ustalenia już obecnie można zapewnić wystarczającą ilość węgla, stąd budowa kopalni Welzow-Süd II nie jest potrzebna” – mówi René Schuster, ekspert zajmujący się węglem brunatnym w organizacji ekologicznej GRÜNE LIGA. Liczby te, które w żargonie nazywane są „rusztowaniem dla ilości” stanowią oficjalne uzasadnienie energetyczne i polityczne gabinetu dla budowy kopalni (uzasadnienie dla pierwszego celu Planu ds. węgla brunatnego).

Według doniesień z posiedzenia gabinetu decyzja zapadła jednogłośnie:
„W obliczu długofalowych i znacznych strat środowiskowych wywołanych powstaniem kopalni głos sprzeciwu ze strony Ministerstwa Środowiska byłby co najmniej dobrze widziany” – ocenia tę decyzję Thomas Burchardt z Klinger Runde.

Tym bardziej, że umowa koalicyjna wyraźnie pozwala na  głosy odrębne poszczególnych ministrów w kwestiach merytorycznych. Jednak bezkonfliktowe trwanie  koalicji wydaje się być ważniejsze niż przyszłościowa i odpowiedzialna polityka klimatyczna landu – krytykuje Burchardt.

2. Brandenburska partia Die Linke – niewinna czy niesłowna?

W  ostatnich dniach wyjątkowym zainteresowaniem opinii publicznej cieszył się stosunek brandenburskiej partii Linke do węgla brunatnego. W międzyczasie komunikowane było wiele „półprawd” na ten temat. W przeddzień posiedzeniem gabinetu landowego pojawił się też dwustronicowy komentarz na ten temat. Polecamy tekst:

http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/140603_linke_kohle.pdf


3. A jednak nie będzie zasiłku (Hartz IV) dla inżynierów pracujących w elektrowniach. Trafny komentarz rozgłośni RBB

Nieczęsto się zdarza, że publiczna rozgłośnia krytykuje brandenburską koalicję rządową za podjęte decyzje. Inaczej stało się w sprawie decyzji wyrażającej zgodę na budowę kopalni Welzow. Tym razem komentarz jest bardzo na miejscu.

http://www.rbb-online.de/wirtschaft/thema/kohle/welzow/beitraege/Tagebau-WelzowKommentar.html

4. 23 sierpnia między miejscowościami Kerkwitz i Grabice „Łańcuch ludzi” przeciwko węglowi brunatnemu

We wcześniejszych wydaniach wspominaliśmy już o tzw. „Łańcuchu ludzi”. W niniejszym wydaniu podajemy adres strony internetowej, gdzie mogą znaleźć Państwo informacje dotyczące przebiegu wydarzenia i kwestii dojazdu:
www.humanchain.org
„Łańcuch ludzi” będzie ostatnim wydarzeniem czwartego już Obozu Klimatycznego na terenie Łużyc, który  16 sierpnia rozpocznie się w Kerkwitz.

www.lausitzcamp.info

5. Konstytucyjne wątpliwości wobec wywłaszczeń pod kopalnie węgla brunatnego

Prawniczka Cornelia Ziehm na zlecenie partii Zieloni sporządziła ekspertyzę dotyczącą zgodności z Konstytucją budowy nowych kopalni węgla brunatnego. W ekspertyzie stwierdza , że budowa nowych kopalni węgla brunatnego nie daje się uzasadnić dobrem wspólnym nadrzędnej wagi. Stąd pozwolenie na budowę kopalni oraz wiążące się z nią wywłaszczenia można uznać za sprzeczne z Konstytucją.

Federalny Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 grudnia 2013 r. w sprawie dotyczącej kopalni Garzweiler II oznajmił jasno, że dobro wspólne to kategoria, która zmienia swoje znaczenie w czasie. I tak w czasach ochrony klimatu i transformacji energetycznej zaopatrzenie w energię pochodzącą ze spalania węgla brunatnego nie może być dłużej rozumiane jako dobro wspólne. Potwierdził to wielokrotnie zarówno Bundesregierung (rząd federalny), jak i Bundestag (parlament federalny). W ekspertyzie zaznaczone jest również, że w regionach, gdzie mieszkają mniejszości narodowe, takie jak Serbołużyczanie i Wendowie, a mimo to przewidziane są wywłaszczenia, niezgodność z Konstytucją przejawia się jeszcze bardziej wyraźnie. Celem zarówno Konstytucji  oraz Konwencji Ramowej Rady Europy ds. Mniejszości Narodowych jest ochrona mniejszości narodowych, która jest nadrzędna względem interesów poszczególnych producentów prądu.

(Źródło: Skrócone doniesienie prasowe posłanki Annaleny Baerbock)

Można tylko mieć nadzieję, że ekspertyza ta zostanie wzięta pod uwagę przez sądy w ich konkretnych decyzjach dotyczących kopalni.
Ekspertyzę publikujemy tutaj:
http://www.annalena-baerbock.de/wp-content/uploads/2014/05/2014-05-Gutachten-NeueBraunkohlentagebaue_und_Verfassungsrecht-Ziehm.pdf

6. Przemiany w Chinach i USA przyczyniają się do przełomu w negocjacjach klimatycznych

Po przemianach w USA, również w Chinach rośnie w siłę ruch postulujący ochronę klimatu. Chiny zapowiedziały, że wprowadzą znaczne ograniczenia dla emisji. „Międzynarodowa polityka klimatyczna dostała wiatru w żagle dzięki prezydentowi USA Barakowi Obamie” – mówi Christoph Bals, polityczny przedstawiciel organizacji Germanwatch. „Unia Europejska musi podążać za tym przykładem i postawić ambitne cele polityki klimatycznej i energetycznej do 2030” – zaleca Bals.

Zarówno w Chinach, jak i w USA w ciągu zeszłego roku miało miejsce więcej inwestycji w odnawialne źródła energii niż w pionierskiej pod tym względem Europie. Do 15 czerwca trwają w Bonn spotkania dyplomatów z całego świata w ramach negocjacji klimatycznych Narodów Zjednoczonych (UN-Klimaverhandlungen). Na toczone w Bonn debaty doniesienia z Chin z pewnością również będą miały wpływ.

(Żródło: Doniesienie prasowe Germanwatch, skrócone)

7. DIW: Mimo ukraińskiego kryzysu Europa ma zapewnione zaopatrzenie w gaz ziemny

W najnowszej publikacji Niemieckiego Instytutu ds. Badań Gospodarki (DIW) omawiany jest problem bezpieczeństwa energetycznego Europy w kontekście dostaw gazu ziemnego. Obecnie, mając na uwadze kryzys polityczny na Ukrainie, pojawia się niepokój przed możliwym zatrzymaniem dostaw gazu z Rosji. Do takiej sytuacji doszło zimą 2009 r. Od tego czasu w UE wzrosło bezpieczeństwo zaopatrzenia w gaz.  W ostatnich latach w Unii znacznie zwiększyły się możliwości czasowego zabezpieczenia dostaw gazu. Wyliczenia berlińskiego DIW pokazują, że Europa może w znacznym stopniu skompensować przerwaną dostawę gazu z Rosji. Jednak całkowite przerwanie dostaw gazu ziemnego z Rosji, w niektórych wschodnioeuropejskich krajach, mogłoby się okazać dużym problemem. W celu dalszego, średniofalowego zwiększania bezpieczeństwa zaopatrzeniowego w Europie konieczna jest dywersyfikacja źródeł gazu ziemnego m.in. przez bardziej wydajne wykorzystanie infrastruktury oraz rozbudowę pojemności importu gazu płynnego oraz gazociągów. Należy wziąć pod uwagę również strategiczną rezerwę gazu.

Cały artykuł można przeczytać tutaj:
http://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.465400.de/14-22-1.pdf

tłumaczenie: Hanna Schudy

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej