Smog

51 tys przedwczesnych zgonów w Polsce

24 listopada 2016 min
(galeria fotografii)

Nowy raport EEA "Air Quality in Europe - 2016"

Europejska Agencja opublikowała 22.10.2016 swój coroczny raport, a wraz z nim pojawia się uaktualnienie liczby przedwczesnych zgonów z powodu złej jakości powietrza w Polsce. Warto pamiętać, że obliczenia są robione dla lat poprzednich, czyli "Air Quality in Europe - 2015" podawał liczbę przedwczesnych zgonów w 2012 roku i wynosiła ona 47 300, w następnym roku liczba ta wzrosła. 

I jest to właśnie ta nowa liczba z raportu "Air Quality in Europe - 2016", dotyczy roku 2013 i wynosi 51 300 przedwczesnych zgonów. W związku z czym możemy komunikować, że liczba przedwczesnych zgonów w Polsce wzrosła i wynosi już ponad 50 tysięcy rocznie.

Warto również wiedzieć, że dopiero dla raportów z 2015 i 2015 przedwczesne zgony są liczone dla PM2,5, NO2 i O3. Wcześniej były liczone tylko dla dwóch zanieczyszczeń, czyli dla PM2,5 i O3.

http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016

tytul: Recykling dał owoce w Toruniutytul: Rtęć w zębach. Jaka jest przyszłość amalgamatu w Polsce?tytul: Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalńtytul: Spalanie paliw kopalnych zagraża dzieciomtytul: Recykling dał owoce w Nysietytul: Recykling dał owoce w Czechowicach Dziedzicachtytul: Skarga do Komisji Europejskiej na zarządzajacych Programem Operacyjnym *Rybactwo i Morze*tytul: Recykling dał owoce w Sokołowsku
view_list  inne artykuły z tematu Smog:
mh

Zbliża się dzień dziecka w Worku Turoszowskim. Czy wszystkie dzieci dostają naprawdę to, co najlepsze?

Bogatynia to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w województwie dolnośląskim. Według WIOŚ ponadnormatywne stężenia pyłów zawieszonych, szczególnie w sezonie grzewczym, ale także poza nim, mają swoje znaczące źródło w niezorganizowanej emisji przemysłowej z kopalni węgla brunatnego.

mh

Fikcja tanich mieszkań w Warszawie

Możliwie tanie w utrzymaniu mieszkania komunalne to nie żadna łaska od władz – są tak samo potrzebne dla nas, jak dla funkcjonowania tego państwa. Ustalony niski czynsz należy się ludziom zwłaszcza w mieście i kraju, który opiera swoją gospodarkę na niskich płacach i emeryturach.

mh

Bogatynia, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast – co dalej?

Miasto Bogatynia i jego okolice są silnie zanieczyszczone groźnymi dla zdrowia pyłami zawieszonymi. Potwierdzają to badania  jakości powietrza prowadzone w latach 2015-2017 przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska.

mh

Informacja prasowa Polskiego Alarmu Smogowego

Polski Alarm Smogowy: pomimo postępów zdecydowana większość antysmogowych obietnic rządu wciąż niezrealizowana.

mh

Dolny Śląsk bez Smogu - Podsumowanie

Dolny Śląsk bez Smogu to wspólna akcja Radia Wrocław, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Rozwoju Terytorialnego – jednostki pomocniczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

mh

Podkłady kolejowe: toksyczny opał na wyciągnięcie ręki

W Polsce można bez problemu zakupić wycofane z użytku drewniane podkłady kolejowe. Wiele z nich jest sprzedawanych – i kończy w piecach – jako opał, choć prawo jednoznacznie tego zakazuje.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.