6 X 2015 r., Pałac Pawłowice,
ul. Pawłowicka 87, Wrocław.
Konferrencja podejmie temat powietrza, którym oddychamy. Za chwilę sezon grzewczy. Wszyscy dobrze znamy ten duszący dym palonego plastyku, który zagraża naszemu zdrowiu. Ten dym jest częścią wielu szkodliwych składników, jakie znajdziemy w powietrzu.
Polska, a w tym i Dolny Śląsk, od lat mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Jak informuje NIK, mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. III Eko wyzwania będą dotyczyć powietrza, którym oddychamy.
W Polsce w kontrolowanym przez NIK okresie (2008 - I półrocze 2014) nawet nie zbliżyliśmy się do unijnych norm jakości powietrza. W efekcie Polska za niedotrzymanie standardów określonych w unijnej dyrektywie może otrzymać nawet 4 mld zł kary. Finansowy wymiar jest tylko częścią konsekwencji, ponieważ oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwyczajnie szkodzi naszemu zdrowiu.
Większość samorządów opracowały Programy ochrony powietrza, ale jak widzimy efekty, a w zasadzie ich brak – nie poprawiły one stanu powietrza. Na III Eko wyzwaniach postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym oddychamy, jak poprawić jakość powietrza i skąd czerpać na poprawę środki?
Konferencja będzie okazją do rozmów, wysłuchania wykładów, do wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych. Udział w niej jest szansą na wymianę wiedzy, doświadczeń, poglądów z zakresu ekologii z wielu punktów widzenia: samorządowców, naukowców, ekologów i biznesu. Będzie to również okazja nie tylko do określenia wyzwań, potrzeb jakie stają przed nami, ale szukania rozwiązań i sposobów ich finansowania.
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak w związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację (należy przysłać mail na adres kontakt@ekopraktyczni.pl lub ziolkowska@ekopraktyczni.pl a w treści podać imię, nazwisko oraz dane kontaktowe osób, które zechcą wziąć udział w konferencji - najpóźniej do 2 X 2015).
10.00 -10.05
Uroczyste powitanie gości przez organizatorów:
Ekopraktyczni.pl oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
10.05-10.45
Po uroczystym powitaniu wystąpią Patroni III Eko wyzwań: Marcin Korolec - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik Rządu ds. polityki klimatycznej oraz Ewa Wolak - Patron Konferencji, Poseł na Sejm RP, wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
10.45-11.05
prof. Jerzy Zwoździak - Wiceprezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Szef Narodowego Centrum Jakości Powietrza, IMGW-PIB Warszawa
11.05-11.25
Małgorzata Durda - Dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów, Volvo Polska, główny partner merytoryczny konferencji, przedstawi kwestię rozwiązań proekologicznych w transporcie.
11.25-12.00
Toyota & Lexus Centrum Wrocław – Silniki hybrydowe – luksus czy konieczność?
Termet S.A.
Partnerzy III Eko wyzwań odniosą się do innowacyjnych i korzystnych dla środowiska rozwiązań.
Przerwa kawowa
12.15-12.30
Piotr Błaszkow - Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim przedstawi Program Ochrony Powietrza w Województwie Dolnośląskim.
12.30-12.50
Waldemar Kulaszka - Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
12.50-13.10
Wspólna prezentacja NGO Alarm Smogowy i Dolnośląski Alarm Smogowy, w których przedstawią najnowsze wyniki analizy powietrza w porównaniu okresu letniego do okresu grzewczego. Zaprezentują też samą inicjatywę i cel Alarmu Smogowego w Polsce.
13.10-13.30
Magdalena Filcek - architekt krajobrazu, założycielka i zarządzająca Vinci Fit Art. – Koncepcja projektu Baloondrom jako urządzenia technicznego wpływającego na zachowanie podróżnych, wspierające poprawę jakości powietrza.
13.30-13.50
Sławomir Rataj – Prezes w Domy Czystej Energii.
13.50-14.30
Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli przemysłu, NGO, nauki, parterów i patronów konferencji, który ma na celu podsumowanie informacji przedstawionych w czasie konferencji oraz poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania, jakie stają przed nami w związku z koniecznością podniesienia jakości powietrza.
Po zakończeniu panelu zapraszamy na ekologiczny obiad.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |