Przyroda

Dania oskarża działaczy, którzy próbowali udaremnić rzeź waleni

11 sierpnia 2015 min
(galeria fotografii)

W piątek pięcioro wolontariuszy organizacji ekologicznej duński sąd oskarżył o przeszkadzanie w grindzie, czyli rzezi waleni na Wyspach Owczych.

Sea Shepherd Global to organizacja non-profit działająca na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego, w tym zwalczająca nielegalny połów wielorybów i polowania na foki. W piątek pięcioro wolontariuszy tej organizacji duński sąd oskarżył o przeszkadzanie w grindzie, czyli rzezi waleni na Wyspach Owczych.

Wolontariuszom postawiono zarzuty w związku z „utrudnianiem” uboju ponad 250 wielorybów na plażach Bøur i Tórshavn na Wyspach Owczych, który miał miejsce 23 lipca.

Rosie Kunneke z Południowej Afryki – koordynatorka Sea Sheperd Land i Christophe Bondue z Belgii zostali aresztowani na plaży, gdzie próbowali przerwać rzeź 111 wielorybów. Kunneke została skazana na 14 dni więzienia lub 35 tys. koron (ok. 4 960 euro), Boundue musi zapłacić grzywnę w wysokości 25 tys. koron lub również odbyć karę 14 dni więzienia.

Xavier Figarella z Korsyki i Marianna Baldo z Włoch zostali aresztowani, kiedy próbowali udokumentować rzeź na Bøur. Oboje muszą zapłacić grzywnę w wysokości 30 tys. koron lub spędzić 14 dni w więzieniu.

Kevin Schiltz z Luksemburga został aresztowany podczas uboju na Tórshavn, gdzie zabito 142 wieloryby. Schlitz musi zapłacić grzywnę w wysokości 5 tys. koron lub spędzić osiem dni w więzieniu.

Zastępca Prokuratora Generalnego próbuje teraz deportować pięciu wolontariuszy z Wysp Owczych.

Na organizację Sea Shepherd Global została również nałożona grzywna w wysokości 75 tys. koron za rzekome podżeganie do czynności, które doprowadziły do aresztowania członków organizacji.

Na Wyspach Owczych rzeź wielorybów i małych waleni nadal jest organizowana przy wsparciu duńskiej policji i Marynarki Wojennej, a także z aprobatą lokalnych władz i duńskiego rządu. Organizacja Sea Shepherd walczy z rzezią ssaków od 1980 roku.

Połów wielorybów na Wyspach Owczych jest praktykowany od pojawienia się na tych terenach pierwszych osadników w X wieku. Około 800 grindwali i delfinów atlantyckich jest zabijanych co roku, głównie w okresie letnim.

W polowaniach może wziąć udział każdy, jednakże wymagane jest specjalne szkolenie, aby zabić wieloryba uderzeniem z lancy. Policja ma prawo usuwać postronne osoby z miejsca uboju.

Wielu mieszkańców Wysp Owczych uważa, że polowanie jest ważnym elementem ich kultury i historii. Obrońcy praw zwierząt krytykują polowanie jako niezwykle okrutne i niepotrzebne.

tytul: Czy fala upałów nas czegoś nauczy?tytul: Biznes przechodzi na OZE, tylko nasi politycy o tym nie wiedzą?tytul: Dolny Śląsk: Chcemy ograniczyć zanieczyszczanie powietrza w uzdrowiskachtytul: Rzeki to nie ścieki!tytul: To nie upał jest powodem kłopotów z energiątytul: Niemcy biją kolejny rekord produkcji energii z OZEtytul: Czego potrzeba, aby wzrosło bezpieczeństwo rowerzystów?tytul: Francja: Raport Senatu - Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów euro
view_list  inne artykuły z tematu Przyroda:
mh

Nowy rozdział skaryszewskich Wstępów

Dobiegła końca kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie (k. Radomia). Dwudniowa impreza zgromadziła 295 koni różnych ras, 220 wystawców oraz 10 tys. zwiedzających. Głównym celem stawianym przez organizatorów tegorocznych targów było wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź, a co za tym idzie, odmienienie wizerunku imprezy. 

mh

Kolejny karpacki wilk zabity z myśliwskiej kuli

3 października przy drodze leśnej w miejscowości Surowica w Nadleśnictwie Rymanów (RDLP Krosno) znaleziono martwą samicę wilka.

mh

Cała prawda o barszczu Sosnowskiego.

Czy rzeczywiście jest taki groźny?

mh

Topola Helena Drzewem Roku 2017

Zakończyła się 7. edycja konkursu Drzewo Roku.

mh

Drapieżnikom już dziękujemy

OTOP rozpoczyna realizację projektu „Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej”.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.