Energia

Układy hybrydowe

14 sierpnia 2014 min
(galeria fotografii)

Domowe mikroinstalacje bardzo często opierają się na wykorzystaniu jednego typu energii

Bez wątpienia przynosi to spore korzyści, ale takie rozwiązanie jest też bardzo zależne od warunków atmosferycznych. Z tego względu warto rozważyć przykład układu hybrydowego składającego się z połączenia kilku źródeł energii w jedną instalacje.

Warunki pogodowe

Analizując warunki pogodowe występujące w Polsce w ciągu roku łatwo zauważyć przemienność występowania wietrznych i słonecznych dni. Zazwyczaj przy sporym zachmurzeniu wieje silniejszy wiatr, natomiast w bezchmurne, słoneczne dni można zaobserwować mniejszą częstotliwość występowania wiatru. Okres jesienno-zimowy cechuje się częstszymi i silniejszymi wiatrami, natomiast dni są zdecydowanie krótsze i mniej promieniowania słonecznego dociera do powierzchni ziemi. Odwrotnie jest w sezonie wiosenno-letnim, który charakteryzuje się większym usłonecznieniem.

Słońce i wiatr

Równoczesne zastosowanie turbozespołu wiatrowego i paneli fotowoltaicznych pozwala na osiągnięcie bardzo dużego udziału energii z odnawialnych źródeł. Dzięki wykorzystaniu takiego układu można produkować prąd praktycznie przez cały czas.

Istotą rozwiązania jest maksymalne wykorzystanie źródła słonecznego. Turbina wiatrowa ze względu na ścieralność części mechanicznych byłaby wykorzystywana głównie w celu doładowania akumulatorów oraz w czasie małego nasłonecznienia. Ze względu na charakterystykę występowania zjawisk atmosferycznych taki układ byłby wyjątkowo wydajny.

W Polsce rozwiązania hybrydowe są wciąż mało popularne. Wynika to w dużej mierze z wysokich cen instalacji oraz długiego okresu zwrotu całego przedsięwzięcia. Należy mieć nadzieję, że z czasem technologie będą stawały się coraz bardziej opłacalne. Warto też pamiętać o programie „Prosument”, z którego można otrzymać dotacje wraz z kredytem preferencyjnym pozwalającym pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji.

źródło: http://domzenergia.pl/Artykuly/Uklady-hybrydowe

tytul: Aktualny stan prac nad programem wieloletnim Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańskątytul: Przekop Mierzei Wiślanej: Za sześć lat rozpocznie się budowa kanału?tytul: Interpelacja w sprawie awarii w Elektrowni Kozienice i skażenia Wisły mazutem w lipcu 2014 r.tytul:  Elektrownie będą truły dłużejtytul: Ceny energii będą rosłytytul: Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze. Dzięki Kawcetytul: Zarząd Portu Antwerpii naciska na utworzenie stałej stacji bunkrowania LNG. tytul: Rząd wie co będzie z węglem za 10 lat?
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.