Przyroda

Naukowcy alarmują. Czy Bałtyk zaroi się od glonów?

21 lipca 2014 min
(galeria fotografii)

Bałtyk może stać się zieloną wyspą - biją na alarm fińscy naukowcy. Zaglonienie ma być skutkiem sztormów, które szalały na przełomie tego roku.

Według Finów, oznacza to, że jeszcze tego lata możemy spodziewać się wysypu sinic.

Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Andrzej Miluch twierdzi, że nie ma powodu do obaw. - Nie widać zagrożeń, które pokazywałyby, że ilość zakwitów jest związana z istotnym pogorszeniem jakości wody lub niekontrolowanym dopływem - powiedział Miluch.

Także rybacy nie widzą żadnych zmian, które wskazywałyby na sinicowy armagedon. Wszyscy z nich podkreślają, że wiele zależy od pogody. Sinice bowiem rozwijają się w wysokich temperaturach i bez wiatru.

Długo terminowych prognoz nikt się nie podejmuje, jednak zdaniem szczecińskiego astrologa Edwarda Gardasiewicza, lato będzie upalne. - Może być nawet susza - uważa Gardasiewicz.

W poprzednim roku kąpieliska południowego Bałtyku z powodu sinic były zamykane czterokrotnie.

tytul: Polish Energy Partners planuje zbudowanie wiatrowych elektrowni morskich o mocy około 1200 MW.tytul: Rząd ma co chciał- słabiutkie polskie OZE bardziej mizernetytul: NIK o elektrowniach wiatrowychtytul:  7,5 miliarda złotych poszło z dymem tytul: Ustawa o efektywności energetycznejtytul: Ruszy wart 7,5 mld dol. projekt wydobycia ropy na Wyspach Kanaryjskich?tytul: Mazut z elektrowni nadal w Wiśletytul: Z rządowych pomysłów wieje grozą
view_list  inne artykuły z tematu Przyroda:
mh

Nowy rozdział skaryszewskich Wstępów

Dobiegła końca kolejna edycja końskiego jarmarku Wstępy organizowana w Skaryszewie (k. Radomia). Dwudniowa impreza zgromadziła 295 koni różnych ras, 220 wystawców oraz 10 tys. zwiedzających. Głównym celem stawianym przez organizatorów tegorocznych targów było wyeliminowanie sprzedaży koni na rzeź, a co za tym idzie, odmienienie wizerunku imprezy. 

mh

Kolejny karpacki wilk zabity z myśliwskiej kuli

3 października przy drodze leśnej w miejscowości Surowica w Nadleśnictwie Rymanów (RDLP Krosno) znaleziono martwą samicę wilka.

mh

Cała prawda o barszczu Sosnowskiego.

Czy rzeczywiście jest taki groźny?

mh

Topola Helena Drzewem Roku 2017

Zakończyła się 7. edycja konkursu Drzewo Roku.

mh

Drapieżnikom już dziękujemy

OTOP rozpoczyna realizację projektu „Minimalizacja drapieżnictwa na wyspie w kopalni Wójcice – kluczowej kolonii lęgowej mew i rybitw w skali Polski południowo-zachodniej”.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.