tytul: Ruszy wart 7,5 mld dol. projekt wydobycia ropy na Wyspach Kanaryjskich?tytul: Mazut z elektrowni nadal w Wiśletytul: Z rządowych pomysłów wieje grozątytul: Polska przed Trybunał UE ws. przepisów o charakterystyce energetycznejtytul: Buzek na forum OZE: łupki i atom bez szans przy energetyce odnawialnejtytul: Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNGtytul: Relacja z demostracji 8.07 w Warszawietytul: Dlaczego warto zrobić kampanię na rzecz poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku?
min
wiadomości

ZUS uratuje górnictwo

Nie będzie likwidacji specjalnego systemu emerytalnego dla górników. Rząd zamierza ratować kopalnie kosztem ZUS.
opublkowano 14 lipca 2014

Nierentowne spółki zrestrukturyzują zatrudnienie, wysyłając część pracowników na świadczenie z zakładu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeszcze w lipcu w Katowicach górnicze związki zawodowe spotkają się z premierem. Działacze mają nadzieję na podpisanie umowy ratującej kopalnie. Planowane jest ograniczenie wydobycia węgla, a zatem zostanie też zredukowane zatrudnienie.

Sposób na restrukturyzację zatrudnienia w kopalniach ma polegać na wysłanie pracowników na emerytury wtedy, kiedy będą oni mogli uzyskać prawo do świadczenia z ZUS. I zwolnienie tych, którzy już mają status emerytów, ale nadal dorabiają.

W rezultacie tylko z Kompanii Węglowej w latach 2015-2020 w taki sposób ma odejść z pracy 15-18 tysięcy osób. Dzięki temu kopalnie, których wyniki finansowe są fatalne, zaoszczędzą.

Eksperci są oburzeni. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan to przerzucenie na ZUS restrukturyzacji upadających kopalni.

- Problem polega na tym, że górnik pracuje krótko, a emeryturę bierze długo. To jest niesprawiedliwe wobec innych grup zawodowych - dodaje w rozmowie z gazetą.

Według ekspertów obecnie wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników sięgają w górnictwie nawet 65 procent wszystkich kosztów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.