Energia

Gigantyczne oszczędności dzięki dekarbonizacji

25 czerwca 2014 min
(galeria fotografii)

Dalsza dekarbonizacja gospodarki UE może przynieść ogromne oszczędności, które tylko w przypadku zakupu surowców energetycznych mogą w 2050 roku przekroczyć 500 mld euro rocznie

Według nowego raportu EY (Ernst & Young) „Macroeconomic impacts of the low-carbon transition”, opracowanego na zlecenie European Climate Foundation, zdecydowana dekarbonizacja gospodarki ma być najlepszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa energetycznego i kondycji ekonomicznej Unii Europejskiej. Eksperci firmy doradczej przekonują, że kontynuacja wysiłków zmierzających do obniżenia emisji gazów cieplarnianych może znacząco obniżyć zależność Europy od importu surowców i energii spoza kontynentu oraz stać się bodźcem do przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

Dalsza dekarbonizacja może także pomóc w sprostaniu wyzwaniom związanym m.in. z wymianą infrastruktury energetycznej, której koszt szacowany jest przez Komisję Europejską na sumę od 800 mld euro rocznie (w latach 2010-2020) do 1 bln euro rocznie (w dekadzie 2040-2050), a także przyczynić się do spowolnienia tempa wzrostu cen energii elektrycznej, które w 2030 roku mogą być o ok. 40% wyższe niż obecnie.

Analizy zawarte w raporcie EY pokazują równocześnie, że utrzymanie dotychczasowego modelu rozwoju (business as usual) w sektorach takich jak energetyka, transport i przemysły energochłonne, może doprowadzić do wzrostu zależności od importu ropy spoza kontynentu z poziomu 74% (w 2010 roku) do prawie 90% (w roku 2050),a od importu gazu z 64% (w 2010 roku) do ponad 70% (w 2030 roku) i prawie 80% (w roku 2050).

W praktyce oznaczałoby to, że w 2050 roku państwa UE płaciłyby za surowce energetyczne ok. 600 mld euro rocznie (w cenach z 2009 roku). Z kolei zdecydowana dekarbonizacja mogłaby doprowadzić do zaoszczędzenia od 518 do 550 mld euro rocznie w 2050 roku (w cenach z 2009 roku). W przypadku kierowców i użytkowników transportu drogowego oszczędności mogłyby sięgnąć w 2050 roku 180 mld euro. Z kolei skumulowane oszczędności gospodarstw domowych w rachunkach za energię w ciągu najbliższych 40 lat (2010-2050) mogłyby sięgnąć 474 mld euro.

źródło: http://csr.forbes.pl/

tytul: Unia Europejska zamierza stworzyć wspólne ramy gospodarki cyrkulacyjnejtytul: Niemcy węglem zastępują atom?tytul: W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych tytul:  Jest sposób, by mieć więcej energiitytul: USA odchodzą od węglatytul: Afera melioracyjna w woj. zachodnio - pomorskimtytul: Szczecin. Powstaje fabryka, która ma zatrudnić 500 osóbtytul: Francuska elektrownia jądrowa za 8,5 mld euro prawie gotowa
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.