Energia

Pomoc publiczna - zwycięstwo Niemiec, porażka Polski

24 kwietnia 2014 min
(galeria fotografii)

Komisja Europejska przyjęła wytyczne w sprawie pomocy publicznej dla energetyki. Berlin osiągnął swój główny cel, nasz rząd i  energetycy mogą mówić o porażce.

Polski eurokomisarz Janusz Lewandowski robił wczoraj dobrą minę do nienajlepszej gry. -Te zasady otwierają możliwość pomocy publicznej tam, gdzie jest ona w tej chwili niezwykle potrzebna, czyli przy modernizacji naszej energetyki - mówił polskim dziennikarzom.

Wychwalał przede wszystkim  podniesienie progu, powyżej którego pomoc publiczna będzie zatwierdzana przez KE: w przypadku wsparcia na rzecz infrastruktury energetycznej - z 20 do 50 mln euro.

W rzeczywistości wytyczne,które przygotował hiszpański komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia (na zdjęciu)  mocno ograniczą ewentualną pomoc państwa dla energetyki. I polski rząd doskonale zdawał sobie z tego sprawę, alarmując Brukselę.

Pisaliśmy o tym jako pierwsi: Czy Polska wykorzysta unijne pieniądze na energetykę?

Teoretycznie na energetykę w unijnym budżecie zapisano dla Polski prawie 5 mld euro. Ale wytyczne nałożą ogromne ciężary administracyjne na firmy chcące skorzystać z unijnych funduszy. 

Polski rząd napisał w  stanowisku przesłanym Komisji, że zrealizowanie ogromnych i potrzebnych krajowi inwestycji energetycznych (wartych kilkadziesiąt mld zł) bez pomocy publicznej jest niemożliwe.

Wsparcie dla elektrowni? Budujcie  łączniki

Rząd pracuje nad stworzeniem tzw. rynku mocy, który poprawiłby rentowność nowopowstających elektrowni, m.in w Opolu czy Kozienicach. Nie wiadomo bowiem czy ceny prądu na rynku hurtowym wzrosną na tyle, że ich budowa okaże się opłacalna.

Rynek mocy działa na podobnej zasadzie jak dopłaty dla rolników - elektrownie dostają pieniądze za gotowość do produkcji prądu wtedy gdy jest to potrzebne. Jeśli bowiem  nie pracują przez określoną liczbę godzin w roku, są po prostu nieopłacalne, a jenocześnie są potrzebne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Dzięki rynkowi mocy mogłyby pracować także istniejące już elektrownie, jeśli produkcja prądu przynosi im straty.

Ale unijne wytyczne bardzo utrudnią powstanie rynku mocy w Polsce. Komisja żąda w wytycznych aby kraje, które chcą wprowadzić rynek mocy dla elektrowni z paliw kopalnych najpierw próbowaly zapobiec brakom energii przez budowę łączników z innymi krajami oraz wprowadzanie tzw. zarządzania popytem czyli inteligentnych sieci.

Polska domagała się wykreślenia tego punktu ze względu na swoje bezpieczeństwo energetyczne. Bruksela postawiła na swoim. Wytyczne powiadają, że pomoc publiczna nie może chronić elektrowni działających na paliwa kopalne, które powinny zostać wyłączone ze względu na szkodliwy wpływ na środowisko.

Niemcy chronią przemysł

O dużym sukcesie może  za to mówić rząd w Berlinie. Do ostatniej chwili walczył o zachowanie ulg dla swego przemysłu energochłonnego, który w ograniczonym zakresie partycypuje w kosztach dofinansowania energetyki odnawialnej. Ponad 1700 firm oszczędza dzięki temu 5 mld euro, co pozwala im konkurować na zagranicznych rynkach.

W grudniu 2013 r. Komisja wszczęła postępowanie w tej sprawie, uznając, że ulgi mogą być pomocą publiczną. Nad Renem wywołało to ogromny rezonans, od zachowania ulg wielu ekonomistów uzależniało wręcz transformację energetyczną Niemiec. Podobne uligi stosuje Francja, zabiegają o nie także przemysłowcy w Polsce, jak na razie bez skutku.

Przyjęte 9 kwietnia wytyczne oznaczaja, że ulgi dla ściśle wymienionych rodzajów przemysłu bedą legalne. Niemcy mogą mówić o sukcesie, bo w porównaniu z pierwotnym projektem wytycznych reguły  zostały znacznie poluzowane.

Dlaczego Niemcom udało się nakłonić Komisję do zmiany ustępstw, a Polsce nie? Być może dlatego, że niemieccy politycy bardzo głośno mówili o tym jak istotne jest zachowanie ulg dla przemysłu, w tym samym czasie kiedy Donald Tusk snuł mało realne pomysły wspólnych unijnych zakupów gazu.

Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że polscy politycy rząd mają  problemy z odróżnieniem spraw naprawdę ważnych od kwestii, które zainteresują dziennikarzy na rozlicznych konferencjach prasowych. 

źródło: http://wysokienapiecie.pl

komentarz redakcji:

min

Dlaczego Niemcom udało się nakłonić Komisję do zmiany ustępstw, a Polsce nie? Być może dlatego, że niemieccy politycy bardzo głośno mówili o tym jak istotne jest zachowanie ulg dla przemysłu, w tym samym czasie kiedy Donald Tusk snuł mało realne pomysły wspólnych unijnych zakupów gazu.
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że polscy politycy rząd mają problemy z odróżnieniem spraw naprawdę ważnych od kwestii, które zainteresują dziennikarzy na rozlicznych konferencjach prasowych

Radek Gawlik

tytul: Greenpeace złożył skargę na Program polskiej energetyki jądrowejtytul: Przestój w centrali Kompanii Węglowej. Tylko 20 proc. osób w pracy tytul: Unia Europejska przedłuża żywotność największego truciciela w Europie,tytul: Oszczędnie, odnawialnie, obywatelsko: fundusze europejskie na rewolucję energetyczną w regionach.tytul: Rząd forsuje zmiany w energetyce. Sporo za nie zapłacimytytul: Ograniczona odnawialna energiatytul: Polska żegna się z energetyką jądrową?tytul: Raport: Ukryty rachunek za węgiel
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.