tytul: Pomoc publiczna - zwycięstwo Niemiec, porażka Polskitytul: Rząd forsuje zmiany w energetyce. Sporo za nie zapłacimytytul: Ograniczona odnawialna energiatytul: Polska żegna się z energetyką jądrową?tytul: Polityka energetyczna, czyli jak się walczy z wiatrakamitytul: Kopalnie bez dnatytul: Ekonomiczne konsekwencje dyrektywy siarkowej na morzach. Druga strona medalu.tytul:  Tak przeładowuje się węgiel w Porcie Gdańsk
min
wiadomości

Raport: Ukryty rachunek za węgiel

Analiza wsparcia gospodarczego dla elektroenergetyki węglowej oraz górnictwa w Polsce
opublkowano 11 kwietnia 2014

Ogólnopanujące przeświadczenie o tanim węglu jest iluzoryczne. Górnictwo i energetyka konwencjonalna korzystają nie tylko z bezpośredniego wsparcia finansowego odnotowywanego w raportach rządowych, ale też ze sprzyjającej im konstrukcji przepisów prawnych, przerzucających istotną część kosztów na społeczeństwo.

Raport Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych WISE analizuje, ile dopłaciliśmy do energii elektrycznej produkowanej z węgla na przestrzeni ostatnich 25 lat, uwzględniając zarówno to, co obejmują nasze rachunki za prąd, jak i koszty przeniesione poza te rachunki (np. koszty zewnętrzne, uprawnienia do emisji i tzw. koszty osierocone). W ciągu ostatniego ćwierćwiecza każdy mieszkaniec Polski dopłacił średnio 1876 zł rocznie do "taniego węgla".

pobierz raport: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/602721/Raport_GP_Ukryty_rachunek_za_wegiel.pdf

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.