Energia

Tak przeładowuje się węgiel w Porcie Gdańsk

08 kwietnia 2014 min
(galeria fotografii)

Port Północny w Gdańsku posiada od września 2013 roku jeden z największych na Bałtyku terminali masowych.

 Dzięki niej ładunki takie jak węgiel, kruszywo czy ruda można będzie na wielką skalę już nie tylko eksportować, ale także importować.

Port Pólnocny jest jednym z zaledwie kilku miejsc na Bałtyku, do których mogą zawijać statki o zanurzeniu do 15 metrów. To maksymalne zanurzenie jednostek przepływających przez cieśniny duńskie, a zatem największe jakie pływaja po Bałtyku - nazywa się je Baltimax. Od jesieni minionego roku wyładunek tego typu statków odbywa się przy mającym ponad 600 m długości Pirsie Rudowym. Nowy terminal importowy jest dzierżawcą jego północnej części.

Ogromne gabaryty, miliony ton

Na terminalu pracują największe żurawie w kraju. To urządzenia firmy Liebherr -- mogą wyładowywać w ciągu godziny do 4 tys. ton węgla. Trafia ona następnie na taśmociągi, które przenoszą go na ląd. Tam jest rozładowywany na place składowe za pomocą urządzenia, które dzięki wysięgnikowi o długości 50 m jest w stanie rozprowadzać węgiel po placu w tym samym tempie, w jakim przyjeżdża taśmociągami. Zdolność przeładunkowa nowego terminalu wynosi 6 mln ton, czyli tyle samo co terminalu eksportowego.

Wyładunek z Chorwata

Podziwialiśmy czynności wyładunku węgla, jakie przeprowadzane były z jednostki, która przypłynęła do nas z Dubrownika. Statek nazywa się Zagreb i przybił do portu w Gdańsku 2 kwietnia. Ma 229 metrów długości, a jego maksymalne zanurzenie wynosi 14,5 metra. O przebiegu tej operacji oraz o tym co dzieje się na pirsie i jakie ma to znaczenie dla gdańskiego portu rozmawiamy z Adamem Łuczakiem, dyrektorem terminalu.
 

źródło: http://www.gospodarkamorska.tv

komentarz redakcji:

min

Kto nie wierzy,że z eksportera stajemy sie importerem węgla niech zobaczy jak to sie kręci w Porcie Gdańskim...

Radek Gawlik

tytul: Raport: Ukryty rachunek za węgieltytul: Polityka energetyczna, czyli jak się walczy z wiatrakamitytul: Kopalnie bez dnatytul: Ekonomiczne konsekwencje dyrektywy siarkowej na morzach. Druga strona medalu.tytul: Polskie łupki już oficjalnie w rękach Rosjantytul: Rząd straszy OZE, bo woli dopłacać do węgla i importu paliw.tytul: W weekend elektrownia Trianel odłączona od sieci na trzy dnitytul: Ekolodzy podpowiadają, na co wydać unijne pieniądze
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.