Energia

W weekend elektrownia Trianel odłączona od sieci na trzy dni

08 kwietnia 2014 min
(galeria fotografii)

Lünen(Niemcy).
Transformacja energetyczna sprawia, że elektrownia Trianel w Lünen ma problemy

Według prezesa firmy, elektrownia ta jest „najczystszą oraz najbardziej wydajną elektrownią na węgiel kamienny w Europie”. Aczkolwiek, po raz pierwszy z powodów ekonomicznych, została odłączona od sieci na trzy dni.

Dnia 14 marca, w piątek po południu elektrownia została odłączona od sieci. Do pracy przywrócona zostanie dopiero w poniedziałek. „Ceny na giełdzie prądu gwałtownie spadają i to do tego stopnia, że nie opłaca się utrzymywać pracującej elektrowni na weekend” – wyjaśnił prezes Manfred Ungethüm.

Oznacza to, że koszty produkcji są wyższe niż cena, za jaką można sprzedać prąd. W przyszłym tygodniu firma Trianel przewiduje wzrost cen prądu. Wtedy będzie szansa na wyjście z tej trudnej sytuacji. Koszty produkcji będą niższe niż sprzedaży.

Na początku byliśmy zbawicielem

Koszty kapitałowe – elektrowni o wartości 1.4 miliardów euro – nie zostaną jednak zapłacone. Dlatego Trianel liczy się ze stratami w następnych latach. Tylko w roku 2014 mogą wynieść 100 milionów euro. Firma widzi powód zaistniałych problemów w warunkach ramowych transformacji energetycznej.

”Jestem jednak przekonany, że prowadzenie tej elektrowni w perspektywie długofalowej się opłaca” – wyjaśnia prezes Ungethüm. Tak brzmiała ostatnia wypowiedź prezesa dla prasy. Manfred Ungethüm, który zarządzał planowaniem i budową elektrowni, przechodzi na emeryturę.

„Najpierw byliśmy zbawicielem, a potem, w obliczu tego, co się dzieje, staliśmy się najgorszym, co tylko możliwe. Teraz jednak nasza sytuacja się ustabilizowała” – powiedział Ungethüm, wyjaśniając kontrowersje wokół elektrowni.

Druga rozprawa za dwa lata

Najważniejsze dopiero przed nami: Niemieckie Stowarzyszenie dla Środowiska i Ochrony Natury (Der Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland) już po raz drugi złożyło skargę przeciwko wydaniu pozwolenia na pracę elektrowni. Za pierwszym razem stowarzyszenie zwróciło się do Wyższego Sądu Administracyjnego w Münster i wygrało sprawę. Jednakże Trianel polepszył wskaźniki środowiskowe i otrzymał nowe pozwolenie od rządu rejonowego w Ansberg. „Naprawdę nie mogę sobie wyobrazić, że ponownie zostanie nam odebrane pozwolenie” – wyjaśnił Ungethüm. Wierzy również, że następna rozprawa „odbędzie się najwcześniej za dwa lata”.

Następca prezesa Ungethüma nazywa się Stefan Paul, ma 47 lat i pochodzi z branży energetycznej. Wcześniej pracował dla Mark-E AG w Hagen. Był tam kierownikiem oddziału i jednocześnie prezesem w firmie (zajmującej się energetyką wiatrową) Mark-E-Windkraft Beteiligungs Verwaltungs GmbH. Na chwilę obecną „jestem jak gąbka, która wszystko chłonie” – powiedział o swoich doświadczeniach po pierwszych dniach pracy w Trianel.
Po fazie próbnej 750 megawatowa elektrownia została podłączona do sieci w grudniu 2013 r. Od tego czasu elektrownia działa, a jej współczynnik sprawności produkcji energii elektrycznej wynosi prawie 46%. Regularnie monitorowane dane dotyczące emisji pokazują, że dotychczas elektrownia nie tylko przestrzega przepisów dotyczących emisji, ale emituje znacznie mniej. Poza jednotygodniowym przestojem w działaniu w styczniu z powodu

pęknięcia na jednym z przewodów rurowych, elektrownia pracuje sprawnie.

Autor: Peter Fiedler
Tłumaczenie: Hanna Schudy

http://www.ruhrnachrichten.de/staedte/luenen/44534-L%FCnen~/Am-Wochenende-Trianel-Kraftwerk-geht-fuer-drei-Tage-vom-Netz;art928,2305315

tytul: Ekonomiczne konsekwencje dyrektywy siarkowej na morzach. Druga strona medalu.tytul:  Tak przeładowuje się węgiel w Porcie Gdańsktytul: Polskie łupki już oficjalnie w rękach Rosjantytul: Rząd straszy OZE, bo woli dopłacać do węgla i importu paliw.tytul: Ekolodzy podpowiadają, na co wydać unijne pieniądzetytul: D. Tusk: zbyt duże wsparcie dla OZE tytul: Pawlak tworzy lokalne grupy energetycznetytul: Brudne interesy na czystej energii
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.