Energia

Prosument dla jst. NFOŚiGW wesprze budowę małych, lokalnych elektrowni

10 marca 2014 min
(galeria fotografii)

Rada nadzorcza NFOŚiGW przyjęła warunki programu Prosument, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji

 Rada nadzorcza NFOŚiGW przyjęła warunki programu Prosument, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł – poinformował PAP rzecznik Funduszu Witold Maziarz.

Rzecznik dodał, że zgodnie z przyjętym harmonogramem, ogłoszenie naboru wniosków dla jednostek samorządu terytorialnego, w których zainteresowani inwestorzy będą mogli zgłaszać się po wsparcie oraz ogłoszenie przetargu dotyczącego wyboru banku zaplanowano na drugi kwartał br.

Maziarz wyjaśnił, że program będzie wdrażany na dwa sposoby. Po pierwsze, poprzez jednostki samorządu terytorialnego, którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferuje pożyczki wraz z dotacjami. W tym przypadku wybór zainteresowanych będzie należał do samorządów, a nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym.

Po drugie, program Prosument będzie realizowany także za pośrednictwem wybranego w przetargu banku, który przekazane pieniądze z funduszu będzie również przeznaczał na dotacje i pożyczki. Podobnie jak w przypadku samorządów, nabór wniosków będzie również prowadzony w trybie ciągłym.

Rzecznik przypomniał, że o pożyczki i dotacje będą mogły się starać osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy. Dofinansowywany będzie zakup oraz montaż nowych instalacji i mikroinstalacji produkujących energię z odnawialnych źródeł energii, typu prosumenckiego. Chodzi o inwestycje, dzięki którym np. spółdzielnia mieszkaniowa będzie mogła produkować prąd na własne potrzeby.

Finansowane będą instalacje wykorzystujące: źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła, kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Program Prosument, którego budżet wynosi 600 mln zł, realizowany będzie w latach 2014-2020. Umowy kredytowe będą mogły być zawierane do 2018 roku.

Jak wyjaśnił Maziarz, w tym roku zostanie uruchomiona cześć pilotażowa programu, która prowadzona będzie do 2015 r. Na ten cel przeznaczono 200 mln zł, z czego po 100 mln zł otrzymają jednostki samorządu terytorialnego oraz wybrany w przetargu bank.

Zainteresowani będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na 1 proc. rocznie maksymalnie do 15 lat wraz z dotacją, pokrywające do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji.

Rzecznik dodał, że beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje w wysokości do 15 lub 30 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w okresie pilotażowym odpowiednio 20 lub 40 proc. Maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych oszacowano w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia od 100 tys. do 450 tys. zł.

Jak przekonuje NFOŚiGW efektem ekologicznym programu będzie zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii w Polsce o 360 tys. MWh rocznie oraz coroczne ograniczenie emisji CO2 w wysokości 165 tys. ton.(PAP)

źródło: http://www.samorzad.pap.pl

komentarz redakcji:

min

...Zainteresowani będą mogli otrzymać preferencyjne kredyty na 1 proc. rocznie maksymalnie do 15 lat wraz z dotacją, pokrywające do 100 proc.kosztów kwalifikowanych instalacji. Rzecznik dodał, że beneficjenci będą mogli otrzymać dotacje w wysokości do 15 lub 30 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji...

Radek Gawlik

tytul: debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na rozwój polskiej gospodarki tytul: Odnawialne źródła energii czekają na plantytul: Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i zwiększaniu zatrudnienia tytul: Komisarz UE nawołuje do polityki klimatycznej, nawiązując do Ukrainytytul: Biogazownie nie są na przegranej pozycji tytul: Cele pakietu klimatyczno-energetycznego a sprawa polskatytul: Areva buduje morską farmę wiatrową w Niemczechtytul: Znaleziono zardzewiałe pojemniki na odpady promieniotwórcze w składowisku w Niemczech
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.