opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Minister środowiska krytycznie o projekcie ustawy o OZE

21 stycznia 2014 min
(galeria fotografii)

W wywiadzie dla Bloomberg Businessweek minister środowiska Maciej Grabowski komentuje założenia nowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Jego wątpliwości budzi m.in. zaproponowana zasada sprzedaży energii przez prosumentów, jak również regulacje dla sektora energetyki wodnej.

Projekt ustawy o OZE, który resort gospodarki przekazał już do Komitetu Stałego Rady Ministrów i do którego krytycznie odnieśli się przedstawiciele branży związanej z zieloną energią, w wywiadzie dla BB został również krytycznie oceniony przez ministra środowiska. Maciej Grabowski podkreślił, że jego resort nie zgadza się z wieloma założeniami regulacji proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki.

- My też mamy inne stanowisko niż minister gospodarki. Powiem tak: do pierwszej propozycji złożyliśmy 30 stron uwag. Nie dlatego, że to jest z gruntu zły projekt, ale jest skomplikowany. Naraz musi regulować wiele sfer, które są od siebie zależne. Ale w moim przekonaniu niektóre rzeczy można uregulować inaczej, by osiągnąć te same cele niższym kosztem – Bloomberg cytuje wypowiedź ministra środowiska.

Wątpliwości Grabowskiego budzi m.in. cena sprzedaży energii dla prosumentów na poziomie 80 %. Minister uważa, że jeśli państwo chce wspierać ten segment, ta cenna powinna być wyższa. Według szefa resortu środowiska, problemem są też regulacje związane z inwestycjami w energetyce wodnej, które przy braku odpowiednich zachęt ze strony państwa zostaną ograniczone.

W wywiadzie dla Bloomberga minister środowiska odniósł się także do zarzutów przedstawicieli branży, którzy twierdzą, że gdyby projekt wszedł w życie w obecnym kształcie, byłby to koniec dla wielu firm z sektora OZE. - Jest wiele istotnych szczegółów. I jeśli się w nie wjedzie, to się okazuje, że jedna regulacja ma wpływ na inne. Choćby dlatego, że jeślibyśmy mieli więcej wiatraków, to mniej by było energetyki prosumenckiej, czyli tej, która pochodzi od domowych producentów . Tu wszystko trzeba właściwie wyważyć. Zależności jest multum – BB cytuje wypowiedź ministra.

Na pytanie czy będzie przekonywał ministra gospodarki i ministra finansów, Grabowski odpowiada: - Po to się spotykamy, by się przekonywać. Ale mam wrażenie, że ten projekt poszedł zbyt daleko. Inaczej - myślę, że z pewnych utrudnień minister gospodarki nie do końca sobie zdaje sprawę. Szczególnie jeśli idzie o osiągnięcie celów środowiskowych, do których Polska jest zobowiązana. – komentuje na łamach BB Maciej Grabowski.

żródło: http://gramwzielone.pl

komentarz redakcji:

min

Czyżby Minister Środowiska chciał być ministrem środowiska??? Przyzwyczailiśmy się już, że mamy ministrestwo d/s łupków, atomu albo jakiegoś biznesu ale nie... środowiska.Co na to Premier ?

Radek Gawlik

tytul: Włącz się w NEO – ENERGETYCZNĄ REWOLUCJĘ! tytul: Komisja Europejska przedstawiła cele na 2030 roktytul: Niemcy i Francja stworzą superkoncern energetyczny. Cel to rozwój OZEtytul: KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych tytul: PSL za rezygnacją Polski z elektrowni atomowej. Co zrobi Piechociński?tytul: Łupkowy chaos zamiast El Doradotytul: M. Iwanowski: PGE trochę chce, trochę musitytul: Organizacje ekologiczne apelują do premiera ws. ustawy o OZE
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.