Energia

Gminy chcą energii z OZE. I czekają na ustawę

10 stycznia 2014 min
(galeria fotografii)

Po 2015 roku kiedy wyłączone zostaną najstarsze i najmniej efektywne bloki węglowe, będziemy musieli zmierzyć się z niedostatkiem mocy – przestrzegają eksperci.

Niestety, strategia rządu wobec sektora energetycznego wciąż jest niejasna.

Z badania przeprowadzonego w ponad 2000 gmin w kraju wynika, że samorządy chciałyby energii z OZE: ich  odpowiedź była jasna - energia lokalna to ta odnawialna.

– Widoczny jest duży rozdźwięk pomiędzy polityką energetyczną prowadzoną przez nasze państwo  a samorządowcami, którzy widzą że energetyka odnawialna przynosi duże korzyści na poziomie lokalnym. To jest dochód z podatków, to są miejsca pracy, to brak emigracji młodych za pracą oraz dodatkowe źródła dochodów dla rolników sprzedających biomasę – tłumaczy Robert Rybski z Koalicji Klimatycznej.

Które źródła energii są najpopularniejsze

Największe poparcie jest dla energii fotowoltaicznej czyli energii ze słońca, i to zarówno w zakresie produkcji  energii elektrycznej, jak i cieplnej. W dalszej kolejności jest energia wiatrowa, wodna i energia z biomasy. Samorządy są przeciwne uzależnieniu energetyki od węgla. – Gminy nie widzą potrzeby, aby energia z węgla była dodatkowo wspierana. W momencie, kiedy mamy pokłady węgla w danym miejscu, to tylko i wyłącznie te gminy które w tym miejscu przylegają są zwycięzcami, a wszystkie inne gminy nie mają udziału w podziale dochodów. Natomiast w przypadku energii z OZE jest ona rozproszona po całym kraju i każda gmina jest w stanie czerpać dochody – zauważa Robert Rybski.

Fundusze unijne dla OZE

Samorządy inwestują w odnawialne źródła energii w takim zakresie, w jakim mogą. Obecnie mamy do czynienia z programowanie środków unijnych, z tworzeniem sposobu wydatkowania tego nowego budżetu na lata 2014–2020. – Mamy pierwszy projekt z woj. małopolskiego, gdzie samorządowcy postawili na energię odnawialną, z małych źródeł. Są środki w ramach funduszy unijnych, które mogą być przeznaczone na wsparcie na rzecz gmin, na rzecz Kowalskiego, Kowalskiej, żeby to oni również mogli inwestować w OZE – tłumaczy Robert Rybski. Jednak gminy czekają na nową ustawę. – Ministerstwo opublikowało kolejny projekt ustawy, który jest nastawiony na wsparcie dużej energetyki korporacyjnej w zakresie OZE. Niestety to nie jest ten model, o którym myślą samorządowcy – dodaje.

Potrzebne są dobre ramy prawne, stabilne prawo, system wsparcia, który nie będzie się zmieniał co kilka lat, i taki który nie będzie wspierał starych instalacji, co prowadzi do dotowania tych dużych obiektów czy to wodnych, czy to węglowych, które tylko współspalają biomasę. Chodzi  o system, który będzie wspierał nowe technologie, a które ze względu na to, że są to nowe i młode  technologie  – są jeszcze drogie. – W momencie kiedy przełamiemy pewien efekt skali, kiedy pojawi się dużo tego rodzaju instalacji, to one staną się odpowiednio tanie. To jest postawienie na to, by powstawały spółdzielnie energetyczne. Żeby to gminy, na dachach szkół, na dachach szpitali stawiały tego rodzaju źródła i zapewniały niezależność energetyczną całego regionu – prognozuje  Robert Rybski z Koalicji Klimatycznej.

Tak właśnie jest w Europie Zachodniej. W Niemczech przykładowo wiele gmin produkuje energię w swoim zakresie, przy wykorzystaniu OZE. Mieszkańcy natomiast sami decydują, czy ich gmina skorzysta z energii słonecznej, wiatraków czy biogazowni.

Justyna Golonko/MB
 

tytul: M. Iwanowski: PGE trochę chce, trochę musitytul: Organizacje ekologiczne apelują do premiera ws. ustawy o OZE tytul: Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym Europy?tytul: Polityka węglowa? Resort chce współpracy z Niemcamitytul: Zdaniem branży energetyki odnawialnej Bruksela zablokuje ustawę o OZEtytul: Rynek energii słonecznej w USA wzrósł o 30% w 2013 rokutytul: Certyfikaty i świadectwa energetycznetytul: Autostrada wodna na Wiśle. Żegluga śródlądowa również jest opłacalna dla przyrody
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.