opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Tusk i Kaczyński chcą Polski z przeszłości. Zieloni chcą gospodarki przyszłości

30 czerwca 2013 min
(galeria fotografii)

Sobotnie zgromadzenia Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej pokazują jedno – żadna z tych partii nie traktuje poważnie ochrony środowiska jako szansy na rozwój polskiej gospodarki.

 Zamiast prześcigać się na ilość energii generowanej ze źródeł odnawialnych wolą licytować się, która z nich jest bardziej przeciwna ambitnej polityce energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej.

- Z ust Jarosława Kaczyńskiego oraz Donalda Tuska usłyszeliśmy wiele haseł o potrzebie pielęgnowania patriotyzmu. Szkoda, że ich polityka energetyczna stoi po stronie stagnacji, a nie rozwoju polskiej gospodarki – mówi przewodniczący Partii Zieloni Adam Ostolski. – Polityka energetyczna rządu Tuska polega na unikaniu wyzwań, takich jak zwiększenie efektywności energetycznej czy wsparcia demokratycznego, obywatelskiego systemu rozproszonej energetyki odnawialnej. Wojna z pakietem klimatycznym, rozpętana przez prawicę, skazuje Polskę na pozostanie na marginesie nowoczesnej gospodarki. Tusk odmieniał „polski węgiel” przez wszystkie przypadki – zapomniał tylko dodać, że z powodu zmian cen na globalnym rynku rośnie znaczenie węgla importowanego. Nie pomaga to ani globalnemu klimatowi, ani polskiemu górnictwu. Pod rządami Tuska Polska po raz kolejny traci swą historyczną szansę. Zieloni stoją po stronie ludzi, chcących produkować własną energię, żyć w ciepłych domach, oddychać czystszym powietrzem i pracować na rzecz zielonej gospodarki przyszłości.

- Donald Tusk dużo mówił o miejscach pracy. Poza samym mówieniem niewiele z tego wynika – dodaje przewodnicząca Partii Zieloni, Agnieszka Grzybek. – Premier przekonywał, że dobrze zna problemy Śląska, zapomniał tylko, że energetyka węglowa niesie ze sobą koszty – nie tylko ekologiczne, ale i zdrowotne. Mógłby dowiedzieć się o tym, gdyby czytał opracowania Health and Environmental Alliance czy Greenpeace Polska. Gdyby zapoznał się z opracowaniami Instytutu na rzecz Ekorozwoju, wiedziałby, że fotowoltaika, energetyka wiatrowa czy biomasa nie musiałby być jedynie uzupełnieniem polskiego systemu energetycznego, ale mogłyby zaspokoić ponad 40% zapotrzebowania naszego kraju na energię do roku 2030. Gdyby zapoznał się z materiałem przygotowanym na potrzeby Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wiedziałby, że wiatraki na Bałtyku mogłyby przyczynić się do stworzenia nawet 30 tysięcy miejsc pracy. Gdyby zamiast wspierać bezkrytycznie Angelę Merkel przyjrzał się  na niemieckiej transformacji energetycznej, przekonałby się, że dała ona pracę kilkuset tysiącom ludzi. Gdyby rząd naprawdę dbał o polskich małych i średnich przedsiębiorców, zamiast pustej retoryki przyjąłby w końcu długo oczekiwaną ustawę o energetyce odnawialnej. Tę listę moglibyśmy ciągnąć jeszcze długo.

Zielony program dla polskiej energetyki dostępny jest pod adresem http://www.zieloni2004.pl/art-4288.htm

Stanowisko Partii Zieloni w sprawie „dużego trójpaku” energetycznego: http://www.zieloni2004.pl/news.php?readmore=3246

tytul:  Węgiel do trumny tytul: Parlament Europejski przegłosował interwencję na rynku CO2tytul: Kosztowne skutki zaniedbaniatytul: Greenpeace okupował gabinet prezesa PGEtytul: Przekop mierzei jednak opłacalny. A premier Tusk o tym nie wietytul: Pracodawcy RP powołali do życia platformę OZEtytul: Rząd może opóźnić budowę elektrowni atomowejtytul:  PGE nie buduje elektrowni? Pozwólcie Kowalskiemu!
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.