Energia

Zabójcze polskie elektrownie

09 czerwca 2013 min
(galeria fotografii)

Około 5400 ludzi zabijają każdego roku trujące wyziewy z kominów polskich zakładów energetycznych. To więcej, niż traci życie w wypadkach drogowych w naszym kraju.

Newsweek” dotarł do opracowania raportu „Węgiel zabija”, opartego na wynikach badań uniwersytetu w Stuttgarcie, które polski Greenpeace upubliczni w tym tygodniu. W wyniku spalania węgla w ponad 50 polskich elektrowniach i elektrociepłowniach do atmosfery emitowane są szkodliwe dla zdrowia ogromne ilości toksycznych pyłów, gazów i metali ciężkich, tymczasem rząd planuje, że w przyszłości polska energetyka ma być oparta głównie na węglu. Wsparte to jest argumentami o potrzebie zachowania niezależności energetycznej, tymczasem w 2011 roku (ostatnim, za który dostępne są pełne dane) sprowadziliśmy z zagranicy, głównie z Rosji, ok. 16 mln ton węgla. Blisko jedna czwarta węgla spalonego w polskich elektrowniach pochodziła z importu.

Ekolodzy – posiłkując się badaniami eksperckimi – wskazują, że dla ograniczenia w Polsce emisji szkodliwych substancji kluczowe jest zmuszenie zakładów energetycznych do modernizacji, wsparcie dla oszczędności energii i dla jej produkcji ze źródeł odnawialnych, a także wsparcie dla tak zwanej energetyki rozproszonej – a więc takiej, w której producentami energii są także samorządy, wspólnoty mieszkaniowe czy zwykli obywatele.

 

tytul: Brutalne działania korporacji CHEVRON w Polscetytul: Opolanki i Opolanie nie pozwólcie się okłamywać!tytul: 3,6 stopnia w skali Richtera – silny wstrząs w kilku miejscach w regionietytul:  Akcja „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”  nie wierzy  premierowitytul: San Leon: Udane badania odwiertu w Nowej Solitytul: Oświadczenie Ireny Rogowskiej Wójt Gminy Lubintytul: Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowanetytul:   Tysiące miejsc pracy dzięki morskiej energii wiatrowej
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.