tytul: Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.tytul: Koniec z finansowaniem elektrowni węglowychtytul: O tym jak dobre Ministerstwo Środowiska prowadzło konsultacje.tytul:  Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto!tytul: Polska zablokowała restrykcje łupkowe w Parlamencie Europejskimtytul: Ekolodzy i pracodawcy chcą ustawy ws. efektywności energetycznej budynkówtytul: OZE tańsze ale atom szybszytytul: Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.
min
wiadomości

Komisarz UE ds. energii mataczy!

Komisarz UE ds. energii Günther Oettinger modyfikuje raport dotyczący subwencji w zakresie polityki energetycznej.
opublkowano 11 grudnia 2013

Jak donosi dziennik "Suddeutsche Zeitung", komisarz spowodował wykreślenie z raportu, dotyczącego subwencji w zakresie polityki energetycznej, danych porównawczych ukazujących wsparcie udzielone energii atomowej i węglowej – opiewa ono na kwotę rzędu stu miliardów euro!


Dziennikarze dotarli do dwóch projektów raportu. Z jednego z nich wynika, że w 2011 roku w krajach Unii z budżetów państwowych łącznie na inwestycje w energię odnawialną przeznaczono 30 mld euro, na elektrownie atomowe 35 mld euro, węglowe 26 mld euro, a gazowe 14 mld euro. W sumie europejski sektor energetyczny dostał 130 mld euro pomocy finansowej. Oettinger – pisze der Spiegel - najwyraźniej uznał te liczby za zbyt kontrowersyjne i zredukował je w odniesieniu do energetyki konwencjonalnej.


Ponadto produkcja energii z węgla i gazu wspierana była pośrednio kolejną kwotą rzędu 40 miliardów euro. Dziennik wnioskuje, że Oettinger uważa powyższe dane liczbowe, obrazujące miliardowe subwencje udzielane dla wsparcia energii konwencjonalnych, najwidoczniej za zbyt drażliwe dlatego nakazał usunięcie ich z raportu.

Źródło: Der Spiegel

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.