Energia

Komisarz UE ds. energii mataczy!

11 grudnia 2013 min
(galeria fotografii)

Komisarz UE ds. energii Günther Oettinger modyfikuje raport dotyczący subwencji w zakresie polityki energetycznej.

Jak donosi dziennik "Suddeutsche Zeitung", komisarz spowodował wykreślenie z raportu, dotyczącego subwencji w zakresie polityki energetycznej, danych porównawczych ukazujących wsparcie udzielone energii atomowej i węglowej – opiewa ono na kwotę rzędu stu miliardów euro!


Dziennikarze dotarli do dwóch projektów raportu. Z jednego z nich wynika, że w 2011 roku w krajach Unii z budżetów państwowych łącznie na inwestycje w energię odnawialną przeznaczono 30 mld euro, na elektrownie atomowe 35 mld euro, węglowe 26 mld euro, a gazowe 14 mld euro. W sumie europejski sektor energetyczny dostał 130 mld euro pomocy finansowej. Oettinger – pisze der Spiegel - najwyraźniej uznał te liczby za zbyt kontrowersyjne i zredukował je w odniesieniu do energetyki konwencjonalnej.


Ponadto produkcja energii z węgla i gazu wspierana była pośrednio kolejną kwotą rzędu 40 miliardów euro. Dziennik wnioskuje, że Oettinger uważa powyższe dane liczbowe, obrazujące miliardowe subwencje udzielane dla wsparcia energii konwencjonalnych, najwidoczniej za zbyt drażliwe dlatego nakazał usunięcie ich z raportu.

Źródło: Der Spiegel

tytul: Zamiast obywateli politycy wspierają monopole.tytul: Koniec z finansowaniem elektrowni węglowychtytul: O tym jak dobre Ministerstwo Środowiska prowadzło konsultacje.tytul:  Środki unijne – nie wyrzućmy ich w błoto!tytul: Polska zablokowała restrykcje łupkowe w Parlamencie Europejskimtytul: Ekolodzy i pracodawcy chcą ustawy ws. efektywności energetycznej budynkówtytul: OZE tańsze ale atom szybszytytul: Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.