tytul: Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.tytul: Radioaktywny wyciek z kopalni uranu w Australiitytul: Urząd Regulacji Energetyki krytykuje projekt ustawy o OZE i broni prosumentówtytul: Rośnie znaczenie morskiego portu w Gdańskutytul: Sprawozdanie z debaty: Budowa gospodarki niskoemisyjnej w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 w województwie opolskimtytul: panel dyskusyjny: Fundusze Dla Zielonej Gospodarkitytul:  Prezes PAA Janusz Włodarski: Polska chce atomu nawet za cenę drugiej Fukushimytytul: Seminarium Akademii Offshore: Oceny oddziaływania na środowisko, projektów morskich farm wiatrowych - doświadczenia brytyjskie
min
wiadomości

Tusk: Jeszcze Polska nie zginęła, póki Wy jesteście i póki jest polski węgiel

Zdaniem premiera wysoka reputacja gospodarcza Polski jest zasługą wysiłku górników oraz przemysłu górniczego
opublkowano 06 grudnia 2013

Premier Donald Tusk oraz wicepremier Elżbieta Bieńkowska w imieniu rządu złożyli górnikom życzenia z okazji ich święta.

- Nie ma bezpiecznej Polski, nie ma bezpiecznego narodu i państwa na świecie, które nie znajduje swojego patentu na energetyczną niezależność. – powiedział premier do górników.

-To jest wasz dzień i tego dnia wszyscy jesteśmy z wami  i z waszymi rodzinami. Dzisiaj wyraźniej widzimy jak ważne dla Polski jest to, co robicie na co dzień – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że praca i wysiłek górników są godne najwyższego szacunku nie tylko dlatego, że narażają oni życie i zdrowie. – Jesteście Polsce tak bardzo potrzebni. Dawno nie było tak jawnych i oczywistych dowodów na to, że polscy górnicy są klasą zawodową, być może najpotrzebniejszą z punktu widzenia interesów całego narodu- powiedział szef rządu.

Donald Tusk mówił o znaczeniu polskiego węgla dla bezpieczeństwa dla energetycznego kraju. – Kiedy patrzymy dzisiaj na historię Ukrainy, na zdarzenia ostatnich dni i tygodni, to widzimy wyraźnie, jak bardzo istotny wpływ na losy nawet wielkich narodów, na ich niepodległości i możliwość podejmowania autonomicznych decyzji ma ich status energetyczny- powiedział.

Szef rządu zaznaczył, że w dzisiejszym świecie, ktoś kto nie dysponuje takim skarbem, jakim jest dla polski węgiel , ten naraża się na zależność energetyczną i może przestać móc prowadzić własną, niezależną politykę.

-To wyraża istotę problemu polskiej  polityki gospodarczej. Bez polskiego węgla, Polska nie byłaby tak pewna swojej niezależności jak dzisiaj, także dzięki waszemu wysiłkowi- mówił Donald Tusk.

Zdaniem premiera wysoka reputacja gospodarcza Polski jest zasługą wysiłku górników oraz przemysłu górniczego. – Nie byłoby najwyższej klasy sprzętu górniczego w Polsce, gdyby nie kopalnie i górnicy- powiedział.

komentarz redakcji:

min

Król jest nagi, ani czarny, ani polski. Coalfather ma kłopoty ze zrozumieniem, że moc jest dziś gdzie indziej. Trzymając się kurczowo przesłości właśnie giniemy,

Radek Gawlik

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.