Energia

Tusk: Jeszcze Polska nie zginęła, póki Wy jesteście i póki jest polski węgiel

06 grudnia 2013 min
(galeria fotografii)

Zdaniem premiera wysoka reputacja gospodarcza Polski jest zasługą wysiłku górników oraz przemysłu górniczego

Premier Donald Tusk oraz wicepremier Elżbieta Bieńkowska w imieniu rządu złożyli górnikom życzenia z okazji ich święta.

- Nie ma bezpiecznej Polski, nie ma bezpiecznego narodu i państwa na świecie, które nie znajduje swojego patentu na energetyczną niezależność. – powiedział premier do górników.

-To jest wasz dzień i tego dnia wszyscy jesteśmy z wami  i z waszymi rodzinami. Dzisiaj wyraźniej widzimy jak ważne dla Polski jest to, co robicie na co dzień – mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że praca i wysiłek górników są godne najwyższego szacunku nie tylko dlatego, że narażają oni życie i zdrowie. – Jesteście Polsce tak bardzo potrzebni. Dawno nie było tak jawnych i oczywistych dowodów na to, że polscy górnicy są klasą zawodową, być może najpotrzebniejszą z punktu widzenia interesów całego narodu- powiedział szef rządu.

Donald Tusk mówił o znaczeniu polskiego węgla dla bezpieczeństwa dla energetycznego kraju. – Kiedy patrzymy dzisiaj na historię Ukrainy, na zdarzenia ostatnich dni i tygodni, to widzimy wyraźnie, jak bardzo istotny wpływ na losy nawet wielkich narodów, na ich niepodległości i możliwość podejmowania autonomicznych decyzji ma ich status energetyczny- powiedział.

Szef rządu zaznaczył, że w dzisiejszym świecie, ktoś kto nie dysponuje takim skarbem, jakim jest dla polski węgiel , ten naraża się na zależność energetyczną i może przestać móc prowadzić własną, niezależną politykę.

-To wyraża istotę problemu polskiej  polityki gospodarczej. Bez polskiego węgla, Polska nie byłaby tak pewna swojej niezależności jak dzisiaj, także dzięki waszemu wysiłkowi- mówił Donald Tusk.

Zdaniem premiera wysoka reputacja gospodarcza Polski jest zasługą wysiłku górników oraz przemysłu górniczego. – Nie byłoby najwyższej klasy sprzętu górniczego w Polsce, gdyby nie kopalnie i górnicy- powiedział.

komentarz redakcji:

min

Król jest nagi, ani czarny, ani polski. Coalfather ma kłopoty ze zrozumieniem, że moc jest dziś gdzie indziej. Trzymając się kurczowo przesłości właśnie giniemy,

Radek Gawlik

tytul: Stracona szansa na niższe rachunki za energię dla mieszkańców Opolszczyzny.tytul: Radioaktywny wyciek z kopalni uranu w Australiitytul: Urząd Regulacji Energetyki krytykuje projekt ustawy o OZE i broni prosumentówtytul: Rośnie znaczenie morskiego portu w Gdańskutytul: Sprawozdanie z debaty: Budowa gospodarki niskoemisyjnej w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 w województwie opolskimtytul:  Prezes PAA Janusz Włodarski: Polska chce atomu nawet za cenę drugiej Fukushimytytul: Seminarium Akademii Offshore: Oceny oddziaływania na środowisko, projektów morskich farm wiatrowych - doświadczenia brytyjskietytul: Uwagi Koalicji do projektu Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z dnia 12.11.2013r.
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.