Rząd nie słucha ani Komisji Europejskiej, ani samorządów. Rozpoczęła się wycinka lasów na Mierzei Wiślanej
Aleksander Olszak:
W piątek, 15 lutego 2019 r., ciężki sprzęt leśników wjechał na teren budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Pozwolenie na wycinkę drzew, w ogromnym pośpiechu, wydał wojewoda pomorski. Odbywa się ona pomimo postępowania odwoławczego w sprawie środowiskowej decyzji oraz zastrzeżeń Komisji Europejskiej.
[Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wskazuje na nielegalny charakter inwestycji]
Decyzja wydana przez wojewodę ma rygor natychmiastowej wykonalności. Cały teren wycinki został ogrodzony i jest pilnowany przez ochroniarzy oraz liczne jednostki policji.
Bezsensowna dewastacja
Prace leśne rozpoczęły się w wielkim pośpiechu. Decyzja wojewody otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności. Wyciętych zostanie 25 hektarów lasu, to kilkadziesiąt tysięcy drzew. – Nie jestem zaskoczony, ale przykro. Przykro, bo ignoruje się nasze argumenty i fakt odwołania od decyzji środowiskowej – skomentował rozpoczęcie prac Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wojewoda zignorował nie tylko toczące się postępowanie odwoławcze w sprawie decyzji środowiskowej, ale również zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która prosiła o wstrzymanie prac. – Również przykro, bo rząd i jego nominat w regionie nie wykazywali takiej determinacji w wielu innych ważnych dla Pomorza kwestiach. Wspomnę tylko nawałnicę i opóźnione reakcje na tragedię. Szkoda. Szkoda Mierzei – podsumował marszałek Struk.
Co ze zwierzętami?
Ustawa Prawo Łowieckie precyzuje m.in. zasady bezpiecznego bytowania zwierzyny. Zgodnie z ustawą, aby płoszyć zwierzęta (np. na terenach objętych przygotowywaną inwestycją) należy uzyskać zgodę marszałka województwa. – Urząd Morski w Gdyni o taką zgodę wystąpił 15 stycznia 2019 r. Zgoda nie została jeszcze wydana, gdyż poprosiliśmy wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku, tj. wskazanie sposobów płoszenia, oraz wynikających z tego zagrożeń – poinformował Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na wydanie decyzji urzędnicy mają 30 dni. Wycinka drzew na Mierzei rozpoczęła się zatem mimo braku stosownego zezwolenia.
Rząd narusza prawo unijne
Nie tylko samorząd województwa krytycznie odnosi się do rozpoczętych prac. 18 lutego 2019 r. ekolodzy ze stowarzyszenia Eko-Unia złożyli skargę do Komisji Europejskiej, w której wykazują, że rząd łamie dyrektywy ekologiczne. W skardze czytamy: „Niewątpliwie całe działanie jest powodowane zbliżająca się kampanią wyborczą do parlamentu europejskiego, a jesienią br. do parlamentu krajowego. Dziwi nas bardzo, że w kampanii do PE, w której partia rządząca winna pokazywać, że przestrzega prawa środowiskowego UE, w tym wypadku co najmniej Dyrektywy Habitatowej i Ptasiej, jawnie narusza te przepisy".
Żółte kamizelki protestują
Organizacje ekologiczne, lokalne samorządy zamierzają protestować przeciwko wycince lasów na Mierzei Wiślanej. Pierwszy protest odbędzie się 18 lutego 2019 r. Uczestnicy ubrani w żółte kamizelki spotkają się przy pomniku więźniów obozu Stutthof w Przebrnie i przejdą na teren prowadzonych prac leśnych.
Przekop Mierzei
Projekt budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską to sztandarowa infrastrukturalna inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rząd zapowiada, że za ok. 880 mln zł powstanie kanał, którym statki będą mogły dopływać do portu w Elblągu. Nieznane są jednak faktyczne koszty inwestycji. – To zapewne będzie o wiele więcej niż miliard złotych – zaznacza Mieczysław Struk. Inwestycja jest jednak prowadzona bez uzgodnienia z lokalnymi samorządami. Zignorowane zostały również wielokrotnie zgłaszane przez samorząd województwa uwagi ekonomiczne i ekologiczne. Nie została również przenalizowana możliwość alternatywnego połączenia portu w Elblągu przez rzekę Szkarpawę i Wisłę.
Wiecej o stanowisku samorządu województwa pomorskiego w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej przeczytaj na pomorskie.eu
źródło: https://pomorskie.eu/-/rzad-nie-slucha-ani-komisji-europejskiej-ani-samorzadow-rozpoczela-sie-wycinka-lasow-na-mierzei-wislanej