Skarga EKO-UNII do Komisji Europejskiej na rozpoczęcie Przekopu Mierzei Wiślanej
Skarga dotyczy rozpoczęcia realizacji bez wymaganych zgód środowiskowych inwestycji Przekopu Mierzei Wiślanej i budowy kanału żeglownego przez 3 obszary Natura 2000 ( inwestycja „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - lokalizacja Nowy Świat”)
Stowarzyszenie EKO-UNIA jest stroną postępowania środowiskowego wobec inwestycji rządu RP pod nazwą „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - lokalizacja Nowy Świat”.
Od decyzji uzgadniającej środowiskowe uwarunkowania realizacji tego przedsięwzięcia, wydanej w dn. 5.12.2019 r. przez RDOŚ w Olsztynie, Stowarzyszenie złożyło jako strona odwołanie do GDOŚ w dn. 2.1.2019 r., powołując się na opinie ekspertów oraz załączając opinię ichtiologa dr Michała Skóry, dotyczącą negatywnego wpływu na gatunki i siedliska na obszarach Natura 2000, przez które ma przebiegać inwestycja( opinia dr Skóry- załącznik). W odwołaniu skupiamy się na najistotniejszym uchybieniu wydanej decyzji, jakim jest pominięcie znaczącego, negatywnego oddziaływania planowanej inwestycji na obszary Natura 2000 Zalew i Mierzeja Wiślana.
Szykowane są przez nas kolejne negatywne opinie ornitologów i biologów morskich, mówiące o wpływie na ptaki oraz ssaki bałtyckie.
Równocześnie 2.1.2019r EKO-UNIA złożyła zażalenie na postanowienie RDOŚ w Olsztynie z dn. 12 grudnia 2018 o rygorze natychmiastowej wykonalności. Zarzucam m.in. naruszenie procedur administracyjnych określonych w kodeksie postępowania administracyjnego oraz bezprzedmiotowość rygoru natychmiastowej wykonalności w przypadku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określonych w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
czytaj więcej: Skarga [format pdf]