Przyjazna ludziom i przyrodzie ochrona przeciwpowodziowa obszaru zlewni rzeki Odry - raporty
Odra jest jedną z ostatnich swobodnie płynących i niemal naturalnych rzek w Europie i ostatnią dużą rzeką środkowoeuropejską, która na 500 km swojego dolnego i środkowego biegu nie jest zabudowana stopniami wodnymi.
Podpisana w dniu 27 kwietnia 2015 polsko-niemiecka umowa o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim wiąże się z planami realizacji Koncepcji Regulacji Cieku (KRC), która dla Odry granicznej zakłada: z jednej strony zoptymalizowanie warunków przepływu powodziowego, a z drugiej uzyskanie 1,80 metra głębokości wody ze średnim rocznym prawdopodobieństwem przekroczenia na poziomie 80% powyżej i 90% poniżej ujścia Warty.
Z umową i koncepcją KRC ściśle powiązany jest stworzony w 2015 i finansowany ze środków Banku Światowego i UE „Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Planowane w nim przedsięwzięcia uzasadniane są poprawą warunków ochrony przeciwpowodziowej i przewidują także modernizację szlaku żeglownego na Odrze granicznej, prace regulacyjne na Odrze środkowej od Malczyc do ujścia Nysy Łużyckiej, mające przekształcić swobodnie płynącą rzekę w drogę wodną III klasy, oraz włączenie do użytkowania od lat 70-tych naturalnie rozwijającego się Międzyodrza, będącego strefą centralną transgranicznej sieci obszarów chronionych Doliny Dolnej Odry. Polska Rada Ministrów podjęła nawet uchwałę, w której wyrażone są dążenia do doprowadzenia odrzańskiej drogi wodnej do co najmniej IV klasy żeglowności.
Niemieckie organizacje ochrony środowiska i ochrony przyrody BUND, NABU, DUH, WWF, fundacja „Heinz-Sielmann-Stiftung“ i Towarzystwo Przyjaciół Niemiecko-Polskiego Europejskiego Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry pod egidą Niemieckiej Ligii Ochrony Przyrody (DNR) wspólnie z polską Koalicją Ratujmy Rzeki, grupującą liczne polskie organizacje ekologiczne, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa, działają na rzecz stworzenia na Odrze ochrony przeciwpowodziowej przyjaznej środowisku i ludziom w ramach finansowanego przez Niemiecką Federalną Fundację Środowiska projektu. Celem jest zarówno podwyższenie jakości ponadgranicznie pojmowanej ochrony przeciwpowodziowej jak i jej dostosowanie do obowiązujących europejskich przepisów ochrony środowiska naturalnego.
Rozwinięciu dyskusji nt. ochrony przeciwpowodziowej na Odrze z jej merytorycznym zapleczem służyć mają wykonane ekspertyzy:
1) Delineation of key zones for water retention enhancement in the Polish part of the Oder catchment Analysis of potential water retention in land reclamation systems and its possible role in mitigating winter low flows of Oder - Identyfikacja kluczowych stref dla retencjonowania wody w polskiej części zlewni Odry. Analiza potencjalnej retencji wodnej systemów melioracyjnych i jej możliwego oddziaływania na redukcję niskich przepływów zimowych. [Polskie tłumaczenie dostępne będzie wkrótce]
2) Skuteczność planowanego polderu zalewowego Międzyodrze i koncepcji regulacji cieku na poprawę ochrony przeciwpowodziowej na dolnej Odrze - Wirksamkeit des geplanten Flutpolders Międzyodrze und der Stromregelungskonzeption für den Hochwasserschutz der Unteren Oderdzyodrze und der Stromregelungskonzeption für den Hochwasserschutz der Unteren Oder [wersja oryginalna, niemiecka]
Podsumowanie_raportów_Odra