Ostrołęka C
historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)
Decyzja o reaktywacji projektu elektrownia Ostrołęka C została negatywnie odebrana przez środowisko ekspertów branży energetycznej. Poniżej prezentujemy 2 raporty analizujące otoczenie finansowe i regulacyjne inwestycji. Wskazują one jednoznacznie, że projekt budowy bloku C o mocy 1000 MW jest nierentowny i nieuzasadniony z punktu widzenia systemu elektroenergetycznego w Polsce.
Jan Popczyk, Krzysztof Bodzek, Politechnika Śląska:
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)
Najważniejsze wnioski:
- Inwestycja w blok C blokuje możliwości inwestycji w regionie ostrołęckim w źródła OZE i powiązane usługi energetyczne.
- Alternatywne inwestycje w rozproszone źródła odnawialne pozwoliłaby na zatrudnienie o ponad 45% więcej osób w stosunku do liczby osób zatrudnionych łącznie przy obsłudze nowego bloku i wydobyciu na jego potrzeby węgla. Jeżeli węgiel będzie importowany – zatrudnienie związane z energetyką odnawialną będzie aż o 1200% wyższe.
- Ceny energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni Ostrołęka C będą wyższe od cen uzyskanych ze źródeł OZE. Różnice te będą coraz większe na niekorzyść elektrowni węglowych wraz z rozwojem źródeł OZE (spadkiem ich ceny) oraz rosnącą ceną energii z elektrowni węglowych (koszt uprawnień).
pobierz raport