×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 lipca 2017
Energia
 

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

Przedstawiciele stowarzyszeń EKO-UNIA i Pracownia na rzecz Wszystkich istot wzięli udział w Walnych Zebraniach Akcjonariuszy polskich spółek energetycznych ENERGA i ENEA celem przekazania Zarządom pytań dotyczących ich polityk energetyczno-klimatycznych i kontrowersyjnych inwestycji.  

Grupa ENEA to koncern surowcowo-energetyczny, drugi, po PGE, producent (15%) energii elektrycznej w Polsce. ENERGA jest jedną z kluczowych polskich spółek wytwarzających zasadniczą ilość energii elektrycznej na bazie spalania węgla. Spółki wspólnie prowadzą przygotowania do budowy nowych elektrowni węglowych. Strategia ta stanowi kolejny krok w stronę wzrostu ich węglowego uzależnienia przez co nie jest kompatybilna z polityką klimatyczną Unii Europejskiej ani z postanowieniami Szczytu Klimatycznego ONZ COP 21 w Paryżu.

W Strategii grupy ENERGA na lata 2016-2025 (z 15.11.2016) zobowiązania klimatyczne oraz dywersyfikacja dostaw są wymieniane jako kluczowe zadania, które muszą zostać zrealizowane w najbliższych latach.

W jaki sposób ENERGA zamierza zrealizować proporcjonalną część zobowiązań energetyczno-klimatycznych UE (do roku 2020), do których Państwo Polskie zobowiązało się w 2009 roku oraz zobowiązań redukcji emisji gazów cieplarnianych (do roku 2030) wynikających z uzgodnień przyjętych w 2014 roku jak również z Porozumienia Paryskiego o ochronie klimatu ratyfikowanego przez Polskę w 2016 roku? – pytali akcjonariusze z Pracowni na Rzecz Wszystkich istot.

- Mimo widocznego światowego trendu odchodzenia od węgla, objawiającego się miedzy innymi wyłączaniem elektrowni węglowych i wycofywaniem się licznych banków z finansowania takich inwestycji, ENERGA realizuje projekt budowy węglowego bloku energetycznego Ostrołęka C o mocy 1000 MW, który będzie stanowić nowe źródło zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych – tłumaczy Diana Maciąga z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, która brała udział w WZA w Gdańsku.

Akcjonariusze chcieli otrzymać odpowiedź także na pytania dotyczące finansowania Spółki:

  • Jakie uwarunkowania rynkowe muszą być według ENERGI spełnione, aby projekt Ostrołęka C był opłacalny ekonomicznie – czy projekt wymaga dodatkowych mechanizmów wsparcia a jeśli tak, to jakich i czy są one zagwarantowane? 
  • Czy rozwijając projekt Ostrołęka C ENERGA bierze pod uwagę ryzyko oporu społecznego oraz ryzyka zdrowotne i środowiskowe jak również konieczność cyklicznego dostosowywania do norm emisji wynikających z obowiązującej od stycznia 2016 r. Dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED) oraz wiążących limitów emisji BAT/BREF?
  • Jakie konsekwencje dla mniejszościowych Akcjonariuszy ENERGI będzie miała decyzja o budowie elektrowni Ostrołęka C w porównaniu do scenariusza, w którym realizacja tego projektu zostanie wstrzymana. Jak w każdym z tych dwóch scenariuszy  będą kształtowały się wypłacane przez ENERGĘ dywidendy (w horyzoncie do 2025 roku).

Niestety, Energa nie przewidziała możliwości zadawania pytań podczas walnego zebrania. Uniemożliwia w ten sposób bezpośredni dialog miedzy Zarządem a akcjonariuszami ograniczając go do indywidualnej wymiany pism a walne służy wyłącznie glosowaniu nad uchwałami – podsumowuje Diana Maciąga.

W „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku” polityka klimatyczna jest wymieniona jako jeden z fundamentów Strategii. Jednak niedawne nabycie przez Grupę Kapitałową Elektrowni Połaniec było, niestety, kolejnym krokiem w stronę dalszego wzrostu węglowego uzależnienia spółki. W grudniu 2016 roku ENEA S.A. podpisała także porozumienie inwestycyjne z inną państwową spółką energetyczną ENERGĄ S.A. - chodzi o zaangażowanie w prace przed i w czasie budowy oraz w okresie pracy nowego węglowego bloku energetycznego Ostrołęka C (1000 MW) – mówi Janusz Szymański z EKO-UNI.

  • W jaki sposób ENEA zamierza zrealizować proporcjonalną część zobowiązań energetyczno-klimatycznych UE (do roku 2020), do których państwo polskie zobowiązało się w 2009 roku  oraz zobowiązań redukcji emisji gazów cieplarnianych (do 2030 roku) wynikających z uzgodnień przyjętych w 2014 roku - które są również priorytetowym elementem strategii Państwa Firmy?
  • W jakim stopniu środki, które pozostają jeszcze do Państwa dyspozycji w związku z Programem emisji obligacji, planujecie Państwo przeznaczyć na rozwój efektywności energetycznej czy nowoczesnej energetyki odnawialnej - dziedzin najbardziej rozwojowych, innowacyjnych, tworzących miejsca pracy w Polsce?
  • Czy LW "Bogdanka" sprzedaje swój węgiel do detalicznie dostępnych składów opału, a jeśli tak, to o jakich jakościowych parametrach?

 – pytali akcjonariusze ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA podczas Walnego Zebrania Akcjonariuszy ENEA w Warszawie.

To ostatnie pytanie jest szczególnie ważne w aspekcie fatalnej jakości polskiego powietrza i związanych z tym ogromnych, społecznych i finansowych kosztów zdrowotnych, które powszechna w naszym kraju „węglowa (mono)kultura” generuje i powiększa.

Jak komentuje Janusz Szymański, który też uczestniczył ZWZ akcjonariuszy ENEI: - Podczas głosowania nad poprawką do statutu spółki związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, akcjonariusze mniejszościowi powiedzieli wyraźnie NIE. Stało się to samo co na majowym walnym Taurona, którego większościowym udziałowcem też jest Skarb Państwa. Zapędy głównego akcjonariusza nie podobają się inwestorom mniejszościowym – wyjaśnia Szymański.

- Dziś wspólnie w trybie pilnym, ponad podziałami i w imię racji stanu Polski rząd i opozycja winni opracować w parlamencie i przyjąć po dyskusji z obywatelami polską politykę energetyczno-klimatyczną, która ustalałaby krótko, średnio i długoterminowe działania do 2050 r. w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i odejścia od energetyki węglowej – wyjaśnia Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA i były wiceminister ochrony środowiska.

- Uważamy mądrze przeprowadzoną transformację energetyczną i gospodarczą w Polsce oraz działania zapobiegające zmianom klimatycznym za najważniejsze wyzwania naszych czasów i rację stanu Polski – podsumowuje Diana Maciąga.

Według aktywistów Polska powinna uczciwie realizować proporcjonalną część zobowiązań energetyczno-klimatycznych i stawiać na innowacyjność oraz bezpieczną dla ludzi i środowiska energetykę odnawialną.  

Kontakt:

  • Diana Maciąga, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
  • Kuba Gogolewski, Fundacja RT-ON
  • Janusz Szymański, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
  • Paweł Pomian, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
  • Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Energia

NIK o wykorzystaniu biomasy przez wiodących producentów energii elektrycznej Dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy. (...)
czytaj całość
Komentarz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot do komunikatu PKN Orlen w sprawie Ostrołęki C
czytaj całość
A może jednak na OZE, EE i akumulatorach? Czy górnicy sa tak straszni, czy tak głupi, czy tylko interesowni? A może są (...)
czytaj całość
Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny (...)
czytaj całość
Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów (...)
czytaj całość
Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. (...)
czytaj całość
więcej
2018-12-03
Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii
2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.
2018-10-27
Europa do 2050 może stać się zeroemisyjna - i (...)
2018-04-12
Ostrołęka C
2017-11-18
Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju (...)
2017-11-12
RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja
2017-07-10
Musimy uniezależniać się od węgla
2017-05-03
Polska Energiewende* 2023
2017-04-06
Tu była kopalnia
2017-02-20
Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet (...)
2017-02-19
Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni (...)
2016-12-04
Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i (...)
2016-11-25
Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalń
2016-11-11
Efektywność energetyczna - szanse i zagrożenia nowej ustawy
2016-11-05
Will oil peak within 5 years?
2016-11-02
Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek
2016-10-27
Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętym
2016-09-21
Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?
2016-09-13
Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę
2016-08-05
Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej
2016-08-05
ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny
2016-07-23
Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia (...)
2016-06-03
Polimex: Kurs spółki runął
2016-05-20
Wolność energetyczna. Czas skończyć z religią węglową
2016-05-17
Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?
2016-05-09
Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny (...)
2016-04-28
Zielone światło dla zielonej energii
2016-04-21
Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
2016-04-21
Holandia: 4,7 mld EUR oszczędności dzięki zamknięciu elektrowni węglowych do (...)
2016-03-17
Czarne złoto?
2016-03-08
NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia
2016-02-25
"Rzeczpospolita": Polityka rządzi polską energetyką
2016-01-13
Wyprzedaż z napędem atomowym
2015-12-22
Górnicza „Solidarność” likwiduje rachunek w ING
2015-12-20
Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE
2015-12-20
Niemcy: Koniec kopalń węgla kamiennego
2015-12-14
Urugwaj: niższe ceny energii i już 95 proc. energii z (...)
2015-12-12
Andrzej Duda: Przemówienie z okazji Święta Górnika
2015-12-03
CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
2015-12-03
Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld zł
2015-11-28
ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni (...)
2015-11-27
Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe
2015-11-13
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju (...)
2015-11-12
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE? (...)
2015-10-31
O maszynie, która może zrewolucjonizować sposób korzystania z energii
2015-10-21
ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwa
2015-10-16
CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech
2015-10-14
Kaczyński: Z węglem na wieczne czasy
2015-10-11
Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę
2015-10-08
Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal
2015-10-07
Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
2015-10-01
Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedz
2015-09-09
Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzie
2015-09-09
Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami
2015-08-31
W Polsce kończy się węgiel
2015-08-19
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też (...)
2015-08-18
Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
2015-08-11
To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-07-31
Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzeba
2015-07-28
Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznego
2015-07-27
Unia energetyczna - więcej czy mniej rynku?
2015-07-26
Więcej Europy w gniazdkach
2015-07-26
Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?
2015-07-26
List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznej
2015-07-23
Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce (...)
2015-07-14
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-13
Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.
2015-07-07
Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej
2015-07-02
Rebecca Harms w wywiadzie o unii energetycznej
2015-06-13
Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa.
2015-05-18
Raport: Inwestycje w energetykę węglową są zbyt ryzykowne?
2015-05-12
Polacy wobec przemysłu górniczego
2015-05-12
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-11
Polscy politycy: naznaczeni przez komunizm, niezdolni do zmiany?
2015-05-11
Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989
2015-05-04
Zatrważające tajne dane z Kompanii Węglowej
2015-05-03
Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE
2015-05-03
Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolsce
2015-05-03
Szef Banku Światowego za eliminacją subsydiów dla paliw kopalnych
2015-04-14
NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
2015-03-17
List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Network
2015-02-19
Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
2015-02-09
Potrzebna umowa społeczna
2015-01-20
Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?
2015-01-18
Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego
2015-01-17
Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)
2014-12-31
Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym (...)
2014-12-27
Termo - modernizacja nie(d)oceniona.
2014-11-09
Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej