Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
Szwedzki koncern Vattenfall i czeski Energetický a Prumyslovy Holding (EPH) oraz jego partner finansowy PPF Investments zawarły 18 kwietnia br. umowę ws. sprzedaży kopalń węgla brunatnego w Niemczech i elektrowni nim opalanych.
Umowa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez odpowiednie organy korporacyjne Vattenfalla, w tym przez właściciela, którym jest szwedzki Skarb Państwa. Oczekuje się, że do finalizacji transakcji dojdzie w trzecim kwartale 2016 r.
- Zbycie tych aktywów stanowi ważny krok w kierunku zmiany na rzecz bardziej zrównoważonej produkcji. Niemcy pozostają dla nas nadal strategicznym rynkiem - podał szwedzki koncern.
Transakcja obejmuje sprzedaż czterech elektrowni opalanych węglem brunatnym: Schwarze Pumpe o mocy 1600 MW, Boxberg o mocy 2575 MW, Jänschwalde o mocy 3000 MW, dwóch bloków w elektrowni Lippendorf oraz pięciu kopalń węgla brunatnego: Jänschwalde, Nochten, Reichwalde, Welzow-Süd oraz Cottbus Nord. W pakiecie jest także 10 elektrowni wodnych. W tych podmiotach zatrudnionych jest łącznie ok. 7,5 tys. pracowników.
W wyniku tej transakcji EPH znacząco umocni się na niemieckim rynku, gdzie posiada już grupę Mibrag, zajmującą się wydobyciem węgla brunatnego oraz produkcją energii elektrycznej i ciepła.
- W Niemczech widzimy nadal znaczącą rolę dla węgla brunatnego. W oparciu o nasze bardzo pozytywne doświadczenia jako właściciela Mibrag, jesteśmy przekonani, że EPH jest idealnym podmiotem do przejęcia aktywów węgla brunatnego należących do Vattenfall w Niemczech - mówi Jan Špringl, członek zarządu EPH.
Moc zainstalowana wszystkich źródeł wytwórczych należących do EPH na koniec 2015 r. wynosiła ok. 13,5 tys. MW a roczna produkcja energii elektrycznej to ok. 43,8 TWh. W skład grupy wchodzi ponad 50 spółek z Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Austrii. EPH obecny jest także w Polsce, gdzie jest właścicielem kopalni węgla kamiennego Silesia.
źródło: http://energetyka.wnp.pl