Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
Szwedzki koncern Vattenfall przeanalizuje możliwości sprzedaży kopalń węgla brunatnego i elektrowni w nim opalanych w Niemczech. To efekt decyzji rządu szwedzkiego, nakazującemu Vattenfallowi skoncentrowanie się na odnawialnych źródłach energii.
- Mamy czytelną strategię aby zmniejszyć naszą emisję CO2 i przekształcić naszą działalność w taki sposób, aby była w większym stopniu oparta na odnawialnych źródłach energii. Rada dyrektorów zdecydowała, że Vattenfall zbada możliwości stworzenia zrównoważonej, nowej struktury własnościowej aktywów opartych na węglu brunatnym - poinformował Magnus Hall , prezes i dyrektor generalny Vattenfall.
Vattenfall zapowiedział, że utrzyma działalność w innych obszarach, takich jak ciepłownictwo oraz dystrybucja, sprzedaż i handel energią elektryczną oraz energetyka wiatrowa.
Szwedzki koncern posiada w Niemczech cztery elektrownie opalane węglem brunatnym: Schwarze Pumpe o mocy 1600 MW, Boxberg o mocy 2575 MW, Jänschwalde o mocy 3000 MW oraz Lippendorf o mocy 1782 MW (w tej elektrowni Vattenfall posiada 50 proc. udziałów).
Vattenfall posiada także plany budowy nowych kopalń węgla brunatnego w landach Brandenburgii i Saksonii.
Sprzedaż aktywów opartych na węglu brunatnym przez Vattenfall jest efektem powołania nowego rządu w Szwecji. Wybory parlamentarne w Szwecji w 2014 r. odbyły się 14 września 2014 r. Zwyciężyła w nich, zdobywając 31 proc. głosów, opozycyjna Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (SAP). Socjaldemokraci, razem z Partią Zielonych, która zdobyła 6,9 proc. głosów, utworzyli mniejszościowy rząd.
Rząd Szwecji jest 100 proc. właścicielem Vattenfalla.
Przedstawiciele nowego rządu deklarowali także, że Szwecja powinna zrezygnować z energetyki jądrowej i oprzeć się na odnawialnych źródłach energii.
Teoretycznie, planami zakupu brunatnych aktywów Vattenfalla mogłaby być zainteresowana Polska Grupa Energetyczna. Elektrownia i kopalnia Turów, należące do PGE, niemal sąsiadują z elektrownią Boxberg, a elektrownia Jänschwalde jest bardzo blisko planowanej elektrowni i kopalni Gubin. W praktyce będzie to raczej mało prawdopodobne. Z przedstawionej w maju br. strategii PGE wynika, że do 2020 r. zamierza ona wydać na inwestycje ok. 50 mld zł. Kupno brunatnych aktywów Vattenfalla znacząco by zwiększyło tę kwotę.
źródło: http://www.wnp.pl/wiadomosci/237441.html