Układy hybrydowe
Domowe mikroinstalacje bardzo często opierają się na wykorzystaniu jednego typu energii
Bez wątpienia przynosi to spore korzyści, ale takie rozwiązanie jest też bardzo zależne od warunków atmosferycznych. Z tego względu warto rozważyć przykład układu hybrydowego składającego się z połączenia kilku źródeł energii w jedną instalacje.
Warunki pogodowe
Analizując warunki pogodowe występujące w Polsce w ciągu roku łatwo zauważyć przemienność występowania wietrznych i słonecznych dni. Zazwyczaj przy sporym zachmurzeniu wieje silniejszy wiatr, natomiast w bezchmurne, słoneczne dni można zaobserwować mniejszą częstotliwość występowania wiatru. Okres jesienno-zimowy cechuje się częstszymi i silniejszymi wiatrami, natomiast dni są zdecydowanie krótsze i mniej promieniowania słonecznego dociera do powierzchni ziemi. Odwrotnie jest w sezonie wiosenno-letnim, który charakteryzuje się większym usłonecznieniem.
Słońce i wiatr
Równoczesne zastosowanie turbozespołu wiatrowego i paneli fotowoltaicznych pozwala na osiągnięcie bardzo dużego udziału energii z odnawialnych źródeł. Dzięki wykorzystaniu takiego układu można produkować prąd praktycznie przez cały czas.
Istotą rozwiązania jest maksymalne wykorzystanie źródła słonecznego. Turbina wiatrowa ze względu na ścieralność części mechanicznych byłaby wykorzystywana głównie w celu doładowania akumulatorów oraz w czasie małego nasłonecznienia. Ze względu na charakterystykę występowania zjawisk atmosferycznych taki układ byłby wyjątkowo wydajny.
W Polsce rozwiązania hybrydowe są wciąż mało popularne. Wynika to w dużej mierze z wysokich cen instalacji oraz długiego okresu zwrotu całego przedsięwzięcia. Należy mieć nadzieję, że z czasem technologie będą stawały się coraz bardziej opłacalne. Warto też pamiętać o programie „Prosument”, z którego można otrzymać dotacje wraz z kredytem preferencyjnym pozwalającym pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji.
źródło: http://domzenergia.pl/Artykuly/Uklady-hybrydowe