×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 stycznia 2014
Energia
 

M. Iwanowski: PGE trochę chce, trochę musi

Gdyby mierzyć skalę zaangażowania inwestora w budowę kompleksu energetycznego Gubin-Brody, to od czasu, kiedy byłą spółkę PWE Gubin przejął państwowy gigant PGE, sprawa eksploatacji lubuskich złóż węgla i budowy elektrowni Gubin niewątpliwie nabrały tempa.

Szkopuł jednak w tym, że nabranie tempa nie oznacza jeszcze pomyślnego finału inwestycji. Pojazd wpadający w poślizg też najpierw nabiera tempa, a potem różnie się to kończy. Szybkie tempo musi być kontrolowane, żeby nie skończyło się na manowcach.

Przypomnijmy, że jeszcze w 2009 r., kiedy w gminach Gubin i Brody odbywały się referenda nad poparciem społecznym dla tej inwestycji, właścicielem PWE Gubin były Enea i KWB Turów. Być może fiasko referendów, a być może ogrom tej inwestycji sprawiły, że właściciele nie „palili się” do realizacji przedsięwzięcia nad Nysą Łużycką. Wówczas spółkę wykupiła Polska Grupa Energetyczna – największy w Polsce i jeden z największych w Europie koncern energetyczny.

    Żyjemy tu i teraz. To dziś PGE musi podejmować decyzje o inwestycjach, bez względu na ryzyko, jakie by ono nie było. Podejmowanie tak dużego ryzyka inwestycyjnego przypomina wpadanie w poślizg, czyli nabranie rozpędu, który nie wiadomo jak i gdzie się skończy.

Spółka inwestorska została przemianowana na PGE Gubin i przygotowania ruszyły z kopyta. Sprawnie poprowadzona kampania marketingowo-wizerunkowa w gminach zaczęła przynosić efekty. Uaktywnili się nie tylko przeciwnicy kompleksu ale także zwolennicy, którzy stali się istotną grupą nacisku na lokalne władze, nieprzychylne raczej budowie kompleksu. Potrzebę budowy kompleksu dostrzegli parlamentarzyści lubuscy z liderką lubuskiej PO posłanką Bożenną Bukiewicz i wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki senatorem Stanisławem Iwanem na czele. Do akcji wkroczył samorząd województwa, który powołał specjalny zespół ds. wspierania tego kompleksu przy marszałku. Władze województwa, przyjmując dokumenty planistyczne i strategiczne, umieściły stosowne zapisy umożliwiające eksploatację surowców i produkcję energii na wielką skalę (moc przyszłej elektrowni Gubin ma wynieść co najmniej 2.700 MW, przy rocznym wydobyciu węgla ok. 17 mln ton). Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak zadbała także o wpisanie do planów wojewódzkich inwestycji drogowych w rejonie przyszłego kompleksu a także o wpisanie projektu rozbudowy sieci elektroenergetycznych w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. Samorząd województwa przejął też inicjatywę w mediacjach między inwestorem a nieprzychylnymi mu samorządowcami. To wszystko stworzyło dobre warunki do tej inwestycji, strategicznej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

    ...eksperci i analitycy rynku zadają sobie pytanie, czy budowa gubińskiego kompleksu to rzeczywiście priorytet grupy PGE...

Jednak kluczem do powodzenia inwestycji jest oczywiście uwzględnienie jej w strategii rozwoju samej firmy inwestorskiej. I tu – pozornie - można być spokojnym. Strategia Grupy PGE na lata 2012-2035, w części dotyczącej „zidentyfikowanych projektów inwestycyjnych” zawiera zapis o „budowie kopalni węgla brunatnego i elektrowni Gubin”, przy czym pierwszy blok miałby powstać około roku 2030. To oczywiście odległa perspektywa, w ciągu 16 lat może zdarzyć się wiele, łącznie z wynalazkami w dziedzinie wytwarzania, przesyłu lub magazynowania energii, które mogą zrewolucjonizować rynek, tak jak szczelinowanie hydrauliczne i wydobycie gazu z łupków w USA zrewolucjonizowało światowy rynek gazu. Zatem eksperci i analitycy rynku zadają sobie pytanie, czy budowa gubińskiego kompleksu to rzeczywiście priorytet grupy PGE. Zwłaszcza, że po pierwsze: obecnie priorytetem jest rozbudowa Elektrowni Opole, na co mocno naciskał rząd, a po drugie: to PGE ma budować dwie elektrownie jądrowe w Polsce, co wydaje się przedsięwzięciem niezwykle kosztownym, czasochłonnym i – co tu dużo mówić – ryzykownym politycznie, bo poparcie wyborców dla energetyki jądrowej zmienia się jak w kalejdoskopie. Po trzecie – węgiel brunatny ma złą prasę odkąd Unia Europejska forsuje realizację celów pakietu klimatyczno-energetycznego, zakładającego redukcję emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020. Węgiel uchodzi bowiem za najbardziej „emisyjny” surowiec energetyczny. I wreszcie po czwarte – odkrywki wiążą się z wysiedleniami wsi i okresową degradacją środowiska naturalnego, co dla inwestora nie jest raczej okolicznością sprzyjającą. Przeciwności jest zatem wiele.

    ...węgiel brunatny ma złą prasę odkąd Unia Europejska forsuje realizację celów pakietu klimatyczno-energetycznego, zakładającego redukcję emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020...

Czy więc kompleks w Gubinie jest przedsięwzięciem realnym? Kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Po pierwsze: budowa kompleksu jest szacowana na kwotę 20 mld zł, czyli gigantyczną jak na polskie warunki sumę. Po drugie: wszystko zależy od opłacalności produkcji prądu za 15-20 lat, a opłacalność zależy od ceny prądu. Nikt natomiast nie jest w stanie odpowiedzialnie stwierdzić, że w 2030 r. cena prądu będzie gwarantowała opłacalność eksploatacji węgla brunatnego. Jak wspomniałem wcześniej, w tak dalekiej perspektywie mogą się pojawić innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że cena prądu albo poszybuje w górę, albo zapikuje w dół. Nietrudno się domyślić, że kluczowe będą tu wynalazki w dziedzinie magazynowania energii. Dzisiaj piętą achillesową systemu energetycznego jest bowiem to, że w tym samym czasie, kiedy energia jest wytwarzana, musi być przesłana do odbiorców i przez nich „skonsumowana”. Gdyby można magazynować ogromne ilości energii, to np. farmy wiatrowe byłyby znacznie bardziej opłacalnym źródłem energii niż dziś, kiedy śmigła wiatraków raz się kręcą, a za chwilę już nie, bo przestaje wiać. Na razie jednak to fantastyka czy futurologia.

Żyjemy tu i teraz. To dziś PGE musi podejmować decyzje o inwestycjach, bez względu na ryzyko, jakie by ono nie było. Podejmowanie tak dużego ryzyka inwestycyjnego przypomina wpadanie w poślizg, czyli nabranie rozpędu, który nie wiadomo jak i gdzie się skończy. Ale można przewidywać, opierając się na racjonalnych przykładach. Dzisiaj wiemy tyle, że firma Vatenfall Europe Mining, zamierza powiększać pola odkrywek węgla brunatnego po drugiej stronie Nysy Łużyckiej (wokół elektrowni Janschwalde) w Niemczech, kilkadziesiąt kilometrów od Gubina i Brodów. Niemcy nie robiliby niczego, co by im się nie opłacało. Skoro więc Niemcom się opłaca, to także Polakom powinno.

    Nie ma inwestycji nie obarczonych ryzykiem. Można powstrzymywać się przed podejmowaniem ryzykownych decyzji. Ale – jak by nie patrzeć – przymus w podjęciu inwestycji w Gubinie jest tylko kwestią czasu.

Nie ma inwestycji nie obarczonych ryzykiem. Można powstrzymywać się przed podejmowaniem ryzykownych decyzji. Ale – jak by nie patrzeć – przymus w podjęciu inwestycji w Gubinie jest tylko kwestią czasu. Już w 2016 r. z uwagi na unijne dyrektywy dotyczące ograniczenia emisji pyłów, zaczną być wyłączane najstarsze polskie bloki energetyczne w elektrowniach węglowych pamiętających epokę Gomułki i Gierka. Czym je zastąpić? Czymś trzeba, bo inaczej pojawią się przerwy w dostawach prądu, a to już oznacza realne straty w gospodarce. Na takie ryzyko nikogo nie stać. Niemcy trzy lata temu stanęli przed podobnym dylematem, po nagłej decyzji rządu Angeli Merkel o wygaszeniu do 2022 r. wszystkich 16 reaktorów atomowych. I na razie postanowili je  zastąpić elektrowniami węglowymi. Węgiel to najtańszy surowiec energetyczny. Ekologia ekologią, ale rachunek ekonomiczny musi się zgadzać. Nam też powinien się zgadzać.

    Węgiel to najtańszy surowiec energetyczny. Ekologia ekologią, ale rachunek ekonomiczny musi się zgadzać. Nam też powinien się zgadzać.

Michał Iwanowski

Rzecznik prasowy zarządu woj. lubuskiego

komentarz redakcji:

min

Ciekawy tekst, choć autor ląduje na manowcach i powtarza mity się w kluczowych, strategicznych kwestiach jak np., że:
- kopalnia i elektrownia w Gubinie jest strategiczna z punktu widzenia bezpieczenstwa energetycznego kraju ( nie jest, bo jest prywatną, komercyjną inwestycją PGE)
- Niemcy zamykajac elektrownie atomowe postawili na węgiel ?!( Niemcy postawili na OZE i oszczędzanie energii...)

Radek Gawlik

Energia

NIK o wykorzystaniu biomasy przez wiodących producentów energii elektrycznej Dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy. (...)
czytaj całość
Komentarz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot do komunikatu PKN Orlen w sprawie Ostrołęki C
czytaj całość
A może jednak na OZE, EE i akumulatorach? Czy górnicy sa tak straszni, czy tak głupi, czy tylko interesowni? A może są (...)
czytaj całość
Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny (...)
czytaj całość
Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów (...)
czytaj całość
Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. (...)
czytaj całość
więcej
2018-12-03
Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii
2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.
2018-10-27
Europa do 2050 może stać się zeroemisyjna - i (...)
2018-04-12
Ostrołęka C
2017-11-18
Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju (...)
2017-11-12
RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja
2017-07-10
Musimy uniezależniać się od węgla
2017-05-03
Polska Energiewende* 2023
2017-04-06
Tu była kopalnia
2017-02-20
Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet (...)
2017-02-19
Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni (...)
2016-12-04
Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i (...)
2016-11-25
Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalń
2016-11-11
Efektywność energetyczna - szanse i zagrożenia nowej ustawy
2016-11-05
Will oil peak within 5 years?
2016-11-02
Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek
2016-10-27
Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętym
2016-09-21
Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?
2016-09-13
Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę
2016-08-05
Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej
2016-08-05
ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny
2016-07-23
Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia (...)
2016-06-03
Polimex: Kurs spółki runął
2016-05-20
Wolność energetyczna. Czas skończyć z religią węglową
2016-05-17
Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?
2016-05-09
Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny (...)
2016-04-28
Zielone światło dla zielonej energii
2016-04-21
Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
2016-04-21
Holandia: 4,7 mld EUR oszczędności dzięki zamknięciu elektrowni węglowych do (...)
2016-03-17
Czarne złoto?
2016-03-08
NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia
2016-02-25
"Rzeczpospolita": Polityka rządzi polską energetyką
2016-01-13
Wyprzedaż z napędem atomowym
2015-12-22
Górnicza „Solidarność” likwiduje rachunek w ING
2015-12-20
Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE
2015-12-20
Niemcy: Koniec kopalń węgla kamiennego
2015-12-14
Urugwaj: niższe ceny energii i już 95 proc. energii z (...)
2015-12-12
Andrzej Duda: Przemówienie z okazji Święta Górnika
2015-12-03
CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
2015-12-03
Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld zł
2015-11-28
ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni (...)
2015-11-27
Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe
2015-11-13
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju (...)
2015-11-12
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE? (...)
2015-10-31
O maszynie, która może zrewolucjonizować sposób korzystania z energii
2015-10-21
ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwa
2015-10-16
CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech
2015-10-14
Kaczyński: Z węglem na wieczne czasy
2015-10-11
Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę
2015-10-08
Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal
2015-10-07
Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
2015-10-01
Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedz
2015-09-09
Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzie
2015-09-09
Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami
2015-08-31
W Polsce kończy się węgiel
2015-08-19
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też (...)
2015-08-18
Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
2015-08-11
To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-07-31
Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzeba
2015-07-28
Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznego
2015-07-27
Unia energetyczna - więcej czy mniej rynku?
2015-07-26
Więcej Europy w gniazdkach
2015-07-26
Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?
2015-07-26
List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznej
2015-07-23
Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce (...)
2015-07-14
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-13
Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.
2015-07-07
Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej
2015-07-02
Rebecca Harms w wywiadzie o unii energetycznej
2015-06-13
Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa.
2015-05-18
Raport: Inwestycje w energetykę węglową są zbyt ryzykowne?
2015-05-12
Polacy wobec przemysłu górniczego
2015-05-12
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-11
Polscy politycy: naznaczeni przez komunizm, niezdolni do zmiany?
2015-05-11
Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989
2015-05-04
Zatrważające tajne dane z Kompanii Węglowej
2015-05-03
Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE
2015-05-03
Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolsce
2015-05-03
Szef Banku Światowego za eliminacją subsydiów dla paliw kopalnych
2015-04-14
NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
2015-03-17
List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Network
2015-02-19
Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
2015-02-09
Potrzebna umowa społeczna
2015-01-20
Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?
2015-01-18
Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego
2015-01-17
Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)
2014-12-31
Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym (...)
2014-12-27
Termo - modernizacja nie(d)oceniona.
2014-11-09
Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej