×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
0
28 listopada 2024
info
 

Obywatelskie społeczności energetyczne

EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie obywatelskich społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku

W 2024 roku EKO-UNIA i Zielony Instytut rozpoczęły wspólnie z europejską koalicją Beyond Fossil Fuels projekt wspierający sprawiedliwą transformację energetyczną i klimatyczną. Rezultatem jest powstawanie pierwszych obywatelskich społeczności energetycznych (OSE). Pokazaliśmy, że potencjał zmniejszania zużycia energii elektrycznej dzięki działaniom OSE sięga nawet 90%. Niestety, rząd nadal w żaden sposób nie wspiera ich powstawania i działania.

W ramach projektu wsparliśmy kilka dolnośląskich organizacji pozarządowych (m.in. Lokalna Grupa Działania „Karkonoska Wstęga Sudetów”, Fundacja EkoRozwoju, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Fundacja Ekologiczna Zielona Alternatywa, Stowarzyszenie Dom Kołodzieja) w poszerzeniu ich wiedzy i kompetencji w obszarze efektywności energetycznej, powołaniu obywatelskich społeczności energetycznych oraz tworzeniu strategii działania 2024-2030 na rzecz wsparcia całkowitej dekarbonizacji i podniesienia poziomu samowystarczalności energetycznej Dolnego Śląska.

–  Na naszych oczach dokonuje się rewolucja energetyczna: odchodzimy od scentralizowanej na rzecz rozproszonej energetyki w rękach milionów prosumentów oraz tysięcy społeczności energetycznych. W ciągu zaledwie kliku lat w Polsce powstało ok. 1,5 miliona dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy całkowitej ponad 11 tysięcy megawatów. To oznacza, że 4 do 5 milionów prosumentów - „obywateli słonecznych”, będących właścicielami milionów paneli PV, zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski, dostarczając już dziś nawet połowę całkowitej energii elektrycznej konsumowanej w lecie w Polsce – wyjaśnił Dariusz Szwed, koordynator projektu z Fundacji Zielony Instytut.

Dla wzmocnienia demokratyzacji energetyki i kompetencji energetycznych społeczeństwa, dyrektywa w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej IEMD z 2019 roku wprowadziła do porządku prawnego UE nową grupę energetyczną - tzw. obywatelskie społeczności energetyczne. Dyrektywa IEMD 2019/944 wskazuje na potrzebę wsparcia wspólnego działania milionów obywateli Unii na rzecz m.in. oszczędzania energii, podnoszenia efektywności energetycznej, produkcji i sprzedaży bezpośredniej energii odnawialnej a nawet uspołeczniania (w tym re/komunalizacji) elektrycznych sieci dystrybucyjnych. 

– Zgodnie z zapisami dyrektywy, każdy podmiot prawa kontrolowany przez członkinie/ków lub udziałowców może zostać OSE. Niestety rząd – zamiast wspierać dalszy rozwój obywatelskiej energetyki – do dziś w pełni nie wdrożył dyrektywy IEMD do polskiego prawa, mimo że miał na to czas do końca grudnia 2020 r. – dodał Szwed.

–  EKO-UNIA od lat prowadzi działania na rzecz sprawiedliwej transformacji i dekarbonizacji z udziałem całego społeczeństwa - całkowitego odejścia od spalania węgla m.in. w elektrowni Turów na Dolnym Śląsku. Opowiadamy się za wykorzystaniem środków unijnych czy dziesiątków miliardów złotych z handlu emisjami ETS do zmierzania do samowystarczalności energetycznej naszego województwa dzięki: oszczędzaniu energii, podnoszeniu efektywności energetycznej oraz miksowi energii z lokalnych źródeł odnawialnych. Takie działania są zgodne i wspierają realizację celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej: po pierwsze podniesienia efektywności energetycznej o 39%, zwiększenia udziału energii odnawialnej do 45% oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku – powiedział Paweł Pomian, wiceprezes stowarzyszenia EKO-UNIA.

–  Apelujemy, aby rząd dostrzegł potencjał i mocniej wsparł rozproszoną, społeczną energetykę opartą po pierwsze na oszczędzaniu energii i podnoszeniu efektywności energetycznej oraz rozproszonym wytwarzaniu energii ze społecznych instalacji energii odnawialnej – dodał Pomian.

Mimo braku pełnego wdrożenia unijnego prawa, EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie i działanie OSE na Dolnym Śląsku. Stowarzyszenie EKO UNIA, które wpisało do swojego statutu działalność opisaną w dyrektywie oraz powołało własnego energetyka.

– Zaczęliśmy od szkoleń dla członkiń i członków stowarzyszenia nt. społecznej energetyki oraz korzyści z aktywnego obniżania zużycia prądu. Audyt elektryczny pozwolił sprawdzić zużycie i oszacować potencjał oszczędności energii elektrycznej w naszej siedzibie. Okazało się, że zmieniając aranżację oświetlenia i wymieniając źródła światła na LEDy najwyższej klasy energetycznej A – tu oszczędności sięgnęły 90%! - czy lodówkę na bardziej energooszczędną, możemy już w tym roku zaoszczędzić od 300 do nawet 500 kilowatogodzin prądu, w zależności od intensywności korzystania z urządzeń elektrycznych. Za pieniądze z niższych rachunków dokonamy w następnych latach do 2030 roku, kolejnych inwestycji w energooszczędność, takich jak zakup roweru elektrycznego, nowa generacja urządzeń o niskim poborze (takich jak: laptopy, drukarka, projektor itp.), przenośna stacja zasilania + panel fotowoltaiczny w razie jakiejkolwiek awarii sieci w biurze, możliwość dzięki niej użycia własnej energii do ładowania np. roweru elektrycznego, czy też podtrzymania prac urządzeń biurowych w czasie ich użycia w biurze, bez poboru energii z sieci. Z czasem będziemy dążyć do tego by biuro stało się miejscem samowystarczalnym w własną energię – stwierdził Witold Miklaszewski, koordynator energetyczny EKO-UNIA - OSE. 

– Rozpoczęliśmy - jako pierwsza OSE na Dolnym Śląsku - program dojścia do samowystarczalności i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Dolnego śląska. Będziemy także wspierać powstawanie kolejnych społeczności energetycznych i liczymy na wsparcie m.in. wojewódzkich władz samorządowych – podsumował Miklaszewski.

Więcej informacji na temat obywatelskich społeczności energetycznych znajdziecie Państwo na stronie: www.odpowiedzialny-inwestor.pl


Zdjęcia ilustracyjne ze spotkania OSE z Lokalną Grupę Działania „Karkonoska Wstęga Sudetów” w Lądku Zdroju
(fot. Witold Miklaszewski):
https://drive.google.com/drive/folders/1O5ru3t7hqWqmYCTXIJyYx8Ax8MZHUNaF?usp=drive_link
 

info

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: -    rezultatów szczytu klimatycznego COP29 -    przyszłości polityki klimatycznej w USA -    nowych (...)
czytaj całość
i pozostałe ciemne, smogowe dni Dzisiaj skończyliśmy akcję z płucami w Nowej Rudzie  (w załączeniu fot.) - wróciły czarne. Pył, który (...)
czytaj całość
EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie obywatelskich społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku
czytaj całość
Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
więcej
2024-09-17
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? [DEBATA]
2024-09-12
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach.
2024-08-23
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może być zabójcza (...)
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej