×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

17 maja 2021
info
 

NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia

Wkraczamy w decydującą fazę pierwszego w Polsce „Wielkiego Wyzwania: Energia”, realizowanego dzięki Funduszom Europejskim. Z końcem kwietnia minął termin dostarczenia filmów ćwierćfinałowych. Wpłynęło ich 69. W filmach uczestnicy musieli wykazać, że prototypy opracowywanych przez nich małogabarytowych elektrowni wiatrowych działają. Przed Narodowym Centrum Badań i Rozwoju stoi teraz nie lada wyzwanie: do 31 maja br. wybierze 40 zespołów, które zakwalifikują się do półfinału i pozostaną w grze o milion złotych nagrody.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zainicjowało „Wielkie Wyzwanie: Energia”, mając na uwadze konieczność zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu prądu. W tym przypadku chodzi w szczególności o wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej w skali przydomowej, gdzie producentem energii jest prosument. Problemem badawczym postawionym w pierwszych tego rodzaju zawodach technologicznych w Polsce jest wytworzenie i magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z energii wiatru w najbardziej efektywny sposób, w warunkach przydomowych i przy niewielkich prędkościach wiatru.
Zadaniem uczestników, którzy podjęli wyzwanie, jest budowa prototypu małej elektrowni wiatrowej o parametrach określonych w „Podręczniku Uczestnika”. W inicjatywie realizowanej ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój biorą udział osoby fizyczne – pasjonaci OZE i energetyki wiatrowej, a wśród nich m.in. naukowcy, studenci czy „garażowi” wynalazcy. Nad swoimi rozwiązaniami pracują samodzielnie lub w zespołach.

69 ćwierćfinałowych filmów

Ćwierćfinał to ważny etap Wyzwania. Dlaczego? W tej fazie zmagań uczestnicy mieli za zadanie przesłać do weryfikacji materiał wideo, w którym przedstawili działanie swojego prototypu podczas nawiania wiatru. Na tym etapie urządzenie powinno być w stanie przekształcić energię kinetyczną na elektryczną.
Na podstawie przekazanych w ćwierćfinale filmów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do końca maja br. wybierze uczestników półfinału, do którego może przystąpić 40 najlepszych zespołów. Jeśli większa liczba drużyn spełni postawione przed nimi wymagania, NCBR może powiększyć grono uczestników kolejnego etapu Wyzwania.

Ostatnia prosta do Wielkiego Finału

Uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą selekcję do półfinału, będą mieli czas na przygotowanie swoich prototypów do wizyt gospodarczych, które planowane są na przełomie czerwca i lipca. Półfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia” polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale co ważne – identycznego dla każdego urządzenia. Poszczególne prototypy zostaną podłączone do aparatury pomiarowej dostarczonej przez organizatora.
– Do finału zakwalifikuje się jedynie dziesięciu uczestników, dlatego rywalizacja jest tak wymagająca. Zwycięzca „Wielkiego Wyzwania: Energia”, którego prototyp w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, otrzyma milion złotych nagrody. Ale zwycięzcami będą tak naprawdę wszyscy, którzy włączyli się w te zmagania i opracowali prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych: ekologiczne, ciche, a przy tym estetyczne. Te rozwiązania to przecież nowe kompetencje, które zasilą rodzimy rynek turbin wiatrowych i mają szansę przyciągnąć inwestorów – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Wierzymy, że współzawodnictwo wpłynie pozytywnie na dążenie do naszego nadrzędnego celu, jakim jest stymulowanie powstawania i rozwijania przełomowych technologii wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej oraz szerzej – promowania pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł – dodaje.
Warto wspomnieć, że spośród półfinalistów jury wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego prototyp uzyska największą liczbę głosów publiczności.

Wielki Finał na stadionie PGE Narodowy

Wszyscy w napięciu czekają na finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”, który odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Decydującą fazę rywalizacji będzie mogła śledzić publiczność. W Wielkim Finale, w celu zwizualizowania wyniku pomiaru, prototypy zostaną podłączone do instalacji pomiarowych, które wskażą najlepszy prototyp.
Finałowa rozgrywka potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego prototyp najlepiej poradzi sobie z zadaniem, zostanie zwycięzcą Wyzwania i wygra milion złotych! Zachęcamy do śledzenia „Wielkiego Wyzwania: Energia” za pośrednictwem strony internetowej.

„Wielkie Wyzwanie: Energia” i Green Deal

Technologia opracowywana w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” ma szansę przyczynić się do transformacji systemu energetycznego naszego kraju, co jest spójne z celami Unii Europejskiej zawartymi w strategii „Europejskiego Zielonego Ładu”. Jest to plan mający na celu przekształcenie Unii w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło także dziewięć przedsięwzięć, również finansowanych z Funduszy Europejskich (POIR), które w pełni wpisują się w te założenia. W ich ramach zostaną opracowane m.in.: nowoczesne oczyszczalnie ścieków, innowacyjne biogazownie, budynki efektywne energetycznie i procesowo, ciepłownie przyszłości, a także technologie magazynowania energii elektrycznej, wentylacji dla szkół i domów czy domowej retencji. Wszystkie te projekty to szansa na czystsze środowisko, zdrowsze społeczeństwo i nowoczesną, konkurencyjną gospodarkę.

Rafał Roguski r.roguski@partnersi.com.pl


Przedsięwzięcie pn. „Wielkie Wyzwanie: Energia” realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (projekt realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową od ponad dekady łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

 

info

Do udziału zaprosiliśmy przedstawicieli największych komitetów wyborczych i partii politycznych, tj. Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Nowa Lewica, Partia Zieloni, (...)
czytaj całość
Zapraszamy na warsztat poświęcony funduszom na wsparcie przedsiębiorców i ich inwestycji w gminach. Chcemy skupić się na praktycznych poradach – (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Sejm przyjął dziś rządową nowelizację ustawy ocenowej, określanej jako „Lex Knebel” z powodu kneblowania ust i odbierania praw obywatelom, gminom (...)
czytaj całość
Działania zapobiegawcze i naprawcze podejmowane w związku z wystąpieniem szkód w środowisku
czytaj całość
Ustawa o systemie kaucyjnym utknęła w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w styczniu. 6 czerwca to ostatni wtorek, kiedy ustawa może (...)
czytaj całość
Zapraszamy na międzynarodową inaugurację II edycji Akcji Czysta Odra! 28 kwietnia 2023 godz. 10:00 nad Odrą przy Kładce Zwierzynieckiej od ul. Na Grobli we (...)
czytaj całość
W piątek wieczorem aktywiści ruchu Animal Rebellion okupowali stoliki krakowskiej restauracji A'la Carte należącej do Adama Gesslera, byłego szwagra Magdy (...)
czytaj całość
więcej
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
2020-07-17
STOP dla wydawania środków publicznych oraz pożyczki Banku Światowego na (...)
2020-07-16
Neutralność klimatyczna Polski za pieniądze na transformację
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej