Energia

Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce elektrociepłownia geotermalna!

23 lipca 2015 min
(galeria fotografii)

Przeprowadzenie w Kole takiej inwestycji jest szansą na: ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla mieszkańców, wzrost atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów

20 lipca 2015 r. w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek oraz Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole! Przeprowadzenie w Kole takiej inwestycji jest szansą na: rozwój sieci ciepłowniczej, ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla mieszkańców, wzrost atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji, balneologii, szklarnictwa, pozyskanie nowych miejsc pracy,  poprawę stanu środowiska naturalnego. Ma być to pierwsza w Polsce taka inwestycja, a więc elektrociepłownia geotermalna. Przy niej ma szansę rozwinąć się turystyka oraz uzdrowisko. Kto wie, jeśli dobrze pójdzie, może w przyszłości nasze miasto zmieni nazwę na Koło-Zdrój!?

Zanim doszło do podpisania listu, burmistrz Stanisław Maciaszek powiedział:

- Jeszcze do niedawna w naszym kraju było mocno zakorzenione wykorzystywanie paliw kopalnianych będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń chcemy wprowadzić nową rzeczywistość i podejmować działania zmierzające do osiągnięcia celu pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej, poprawę jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia. Dlatego jako burmistrz miasta rozważam wszelkie możliwości i podejmuję działania zmierzające do wykorzystania bogactw naturalnych naszego regionu, a jak Państwo doskonale wiecie, pod naszą ziemią kryją się cenne złoża. Cała Wielkopolska jest regionem o znaczących i możliwych do wykorzystania zasobach eksploatacyjnych wód i energii geotermalnej. W Kole mamy bardzo dobre warunki do budowy ciepłowni geotermalnych, a znajdujące się pod Kołem złoża są cenione w balneologii. Pomysł na wykorzystanie źródeł geotermalnych w Kole nie wyszedł ode mnie. Pierwsze opracowanie związane z wykorzystaniem wód geotermalnych powstało w kadencji 1998-2002, kiedy to ówczesna Rada Miejska i Burmistrz Jerzy Przybylski oraz Zastępca Burmistrza Florian Olejniczak jako pierwsi zainteresowali się wykorzystaniem złóż geotermalnych, zbadali parametry wód, które planowali wykorzystać w celu wprowadzenia nowoczesnych technologii ogrzewania miasta, rozwoju ogrodnictwa i balneologii. Niestety, temat nie doczekał się realizacji w tej kadencji, a kolejne go nie kontynuowały. Ja jednak widzę w nim wiele dobrodziejstw i zamierzam ponownie podjąć ten temat. Dlatego zaproponowałem Państwu dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami Geothermal Energy Resources, przedsiębiorstwa technologiczno-wdrożeniowego, którego misją jest rozwijanie projektów geotermalnych dostarczających energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Celem firmy jest budowa elektrociepłowni i ciepłowni wykorzystujących naturalne ciepło lokalnych wód geotermalnych. Za chwilę zaproszę prezesa firmy do podpisania listu intencyjnego, dającego nam możliwość prowadzenia zaawansowanych rozmów na temat projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole przy wykorzystaniu wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej.

Po podpisaniu listu intencyjnego, burmistrz podziękował prezesowi i zapewnił obecnych, że dołoży wszelkich starań, by inwestycja została przeprowadzona jak najszybciej.

Prezes firmy Piotr Długosz również wyraził zadowolenie: - Dokument ten otwiera możliwość rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w mieście – powiedział  – Będziemy, jeśli wszystko wypadnie pomyślnie, świadkami budowy pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej. Koło jest korzystnie zlokalizowane, prawdopodobnie złoża, które chcemy udostępnić, pozwolą nam uzyskać temperaturę wody ponad 100 stopni C. Produkowanie energii i ciepła jest naszym głównym celem, ale chcemy z panem Burmistrzem także szerzej wykorzystać wody geotermalne, czyli zwiększyć ofertę pływalni o wykorzystanie wód leczniczych, a w przyszłości być może wybudować większy kompleks, oraz zrealizować wiele innych celów.

W uroczystości w Ratuszu wzięli udział m.in.: Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, Wicestarosta Marek Banaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański, były Burmistrz Miasta Koła Jerzy Przybylski, były Wiceburmistrz Florian Olejniczak (obecny radny miejski), a także część radnych miejskich i kilku radnych powiatu kolskiego.

List podpisany. Kolejnym krokiem będą badania geofizyczne, zlokalizowanie odwiertów oraz rozpoczęcie projektowania i budowy. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z założeniami, kolska geotermia zacznie działać za około 3 lata.

Źródło: UM w Kole

tytul: Jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie?tytul: List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznejtytul: Walka ze smogiem: Co to są korytarze powietrzne?tytul: Green Alley Awardtytul: Gruz z PKS-u trafił do stawu. Ale właściciel terenu nie zgodził się na kontrolętytul: Dbajmy o serce i środowiskotytul: Europejczycy nie chcą rtęci w stomatologii!tytul: Czy to koniec lokalizowania OZE na podstawie WZ-ek?
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.