Najbliżsi krewniacy człowieka – małpy człekokształtne, lemury oraz inne naczelne są na krawędzi wymarcia i wymagają podjęcia natychmiastowych działań na rzecz ich ochrony – stwierdza raport „Primates In Peril", stworzony przez grupę 85 ekspertów z całego świata, głównie biologów specjalizujących się w badaniach terenowych naczelnych.
Najbliżsi krewniacy człowieka – małpy człekokształtne, lemury oraz inne naczelne są na krawędzi wymarcia i wymagają podjęcia natychmiastowych działań na rzecz ich ochrony – stwierdza raport „Primates In Peril”.
Czarny lemur
Raport, stworzony przez grupę 85 ekspertów z całego świata, głównie biologów specjalizujących się w badaniach terenowych naczelnych, ujawnia, że połowa gatunków naczelnych zagrożona jest wyginięciem na skutek niszczenia lasów tropikalnych, nielegalnego handlu i polowań. Lista zawiera 5 gatunków lemurów z Madagaskaru, 6 gatunków naczelnych z Afryki, 11 z Azji i 3 z Centralnej i Południowej Ameryki. Wszystkie z nich potrzebują pilnych działań mających na celu ich ochronę.
Naukowcy chcą podkreślić trudną sytuację, w jakiej znajduje się wiele gatunków, jak np. langur złotogłowy (Trachypithecus p. poliocephalus), którego jedyna na świecie populacja, zamieszkującą wyspę Cat Ba w płn-wsch. Wietnamie liczy zaledwie 60-70 osobników. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku lemura z Madagaskaru (Lepilemur septentrionalis), których została około setka, oraz gibbona z rodzaju Nomascus nasutus liczącego 110 przedstawicieli.
„Raport, bardzo alarmujący w swej wymowie, podkreśla skalę zagrożeń z jakimi musi uporać się wiele gatunków naczelnych” – stwierdza jego wydawca dr Schwitzer, doradca Primate Specialist Group z organizacji IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody). „Mamy nadzieję, że lista pomoże zwrócić uwagę na trudną sytuację, w jakiej znajduje się każdy z wymienionych w niej 25 gatunków”.
Prawie połowa (48%) z 634 wszystkich gatunków naczelnych jest sklasyfikowana jako zagrożona wyginięciem i figuruje na czerwonej liście zagrożonych gatunków sporządzonej przez IUCN. Główne zagrożenia to degradacja środowiska naturalnego, szczególnie wycinanie i wypalanie lasów tropikalnych, polowanie dla mięsa oraz nielegalny handel.
„Wyniki ostatnich szacunków IUCN na temat sytuacji ssaków wskazują, że małpy należą do grupy najbardziej zagrożonych kręgowców” – ocenia dr Russell Mittermeier przewodniczący Primate Specialist Group i prezydent Conservation International. „Celem raportu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej, popchnięcie rządów do działania i przede wszystkich znalezienie niezbędnych środków potrzebnych na realizację najbardziej krytycznych programów służących ochronie naczelnych. Chcemy, by rządy zobowiązały się podjąć niezbędne kroki na najbliższej konferencji poświęconej ochronie bioróżnorodności, mającej się odbyć w październiku w Japonii. Mamy środki by zażegnać kryzys, ale jak dotąd nie potrafiliśmy podjąć skutecznych działań”.
Tłumaczenie Tomasz Kłoszewski