×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 lutego 2010
info
 

Plusy i Minusy Żarówek

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 8 grudnia 2008 r. i w związku z wprowadzeniem rozporządzenia Komisji (WE) nr 244/2009 z 18 marca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE PE i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego, 1 września 2009 r. wycofane zostały z produkcji i sprzedaży.

 

Pozytywne i negatywne aspekty wycofania tradycyjnych żarówek
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 8 grudnia 2008 r. i w związku z wprowadzeniem rozporządzenia Komisji (WE) nr 244/2009 z 18 marca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE PE i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego, 1 września 2009 r. wycofane zostały z produkcji i sprzedaży (do wyczerpania zapasów) żarowe źródła światła, tzw. tradycyjne żarówki z żarnikiem wolframowym o mocy 100W lub większej. (Tradycyjna żarówka. Fot. Gazeta Prawna )
Jednocześnie, w kolejnych latach, zakłada się wycofanie z produkcji i sprzedaży żarówek tradycyjnych o mniejszych mocach. I tak – odpowiednio - od 1 września 2010 r. – ≥75W, 1 września 2011 r. – ≥60W, 1 września 2012 r. – ≥40 i 25W oraz 1 września 2016 r. – najmniej wydajne halogeny klasy C. Działania te z założenia mają systematycznie doprowadzać do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej na cele oświetleniowe, a co za tym idzie - ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Według deklaracji producentów, tzw. energooszczędne źródła światła (np. energooszczędne świetlówki kompaktowe) znacznie przewyższają tradycyjne źródła żarowe. Ich długość „życia” wynosi minimum 8 tys. godz., czyli ok. 8 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Natomiast skuteczność świetlna, czyli liczba lumenów uzyskanych z 1 Wata dostarczonej energii, jest 5 razy większa niż tradycyjnych źródeł światła, a więc zużywają one pięciokrotnie mniej energii elektrycznej. I niewątpliwie jest to ich zaletą, jeśli chodzi o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w procesie eksploatacji takich źródeł światła.
Jednak wraz z tą zaletą spotykamy się też z szeregiem wad, o których się już często nie mówi. A mianowicie: biorąc podstawowe funkcje, jakie spełnia oświetlenie, czyli oświetlenie naszego otoczenia, a w szczególności oświetlenie gospodarstw domowych, kompaktowe świetlówki energooszczędne potrzebują czasu, aby osiągnąć normalny punkt pracy (czyli maksymalny strumień świetlny). Dlatego też niezbyt nadają się do oświetlenia takich pomieszczeń, jak np. łazienka czy piwnica, gdzie korzystamy z oświetlenia sporadycznie i na stosunkowo krótki czas. Dodać należy, że częste zapalanie i gaszenie źródeł tego typu skraca ich żywotność i w zasadzie zawsze będzie to czas krótszy od maksymalnego, deklarowanego przez producentów.
Innym ograniczeniem jest fakt, iż zużycie energii zwiększa się znacznie wraz ze spadkiem temperatury otoczenia. Dlatego wątpliwe jest ich zastosowanie w standardowym wykonaniu w oświetleniu zewnętrznym. Często też – ze względu na zbliżone, aczkolwiek różne kształty i rozmiary nowych źródeł – staniemy przed koniecznością wymiany dotychczasowych opraw oświetleniowych. Temperatura barwowa i barwa tych źródeł (światło „zimne”) również odbiega od warunków optymalnych, czyli oświetlenia światłem słonecznym, do którego z kolei bardzo zbliżone są tradycyjne żarówki. Do tego dochodzi jeszcze wada w postaci współczynnika migotania, powodującego tzw. „efekt stroboskopowy”, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Na zachodzie pojawiają się również wyniki badań niezależnych ośrodków naukowych stwierdzające, że stosowanie tego typu źródeł może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzkie.
Innym negatywnym aspektem stosowania tych źródeł są zakłócenia w postaci wyższych harmonicznych wprowadzanych do sieci elektroenergetycznej oraz pobór mocy biernej. W przypadku masowego stosowania stanie się to istotnym problemem i doprowadzać może do zakłóceń pracy elektronicznego sprzętu AGD i RTV/Audio, procesów produkcyjnych w większych zakładach produkcyjnych (co już ma miejsce obecnie), a nawet całego systemu elektroenergetycznego. Wspomnieć także trzeba, że na odbiorcy energii elektrycznej spoczywa obowiązek nie wprowadzania do sieci zakłóceń, co w wielu przypadkach może wiązać się z dodatkowym i niemałym kosztem zakupu oraz montażu specjalnych filtrów.
Wadą też jest cena źródeł światła tego typu, która w markowym wydaniu (i tak naprawdę jedynym gwarantującym zbliżenie do deklarowanych parametrów w warunkach eksploatacji) jest znacznie wyższa od tradycyjnego odpowiednika i wynosi ok. 15-30 zł. I o ile z punktu widzenia użytkownika, przy akceptacji ujemnych aspektów nowych żarówek w stosunku do tradycyjnych, faktycznie okazać się może, że po roku, dwóch latach zwróci mu się inwestycja zakupu znacznie droższych niż tradycyjne źródeł światła i odniesie on w ostatecznym rozrachunku korzyść, w późniejszym czasie w postaci niższych rachunków za energię, należy się zastanowić, jakie faktycznie przyniesie to skutki dla środowiska, którego ochrona jest celem nadrzędnym.
I okazuje się, że i tutaj znajdujemy szereg procesów towarzyszących, które znacznie pomniejszają korzyści, jakie powinny wypłynąć z racji zmniejszenia zużycia energii, wynikające z wymiany tradycyjnych żarówek. A mianowicie: po pierwsze, pomija się fakt, że samo wyprodukowanie kompaktowych świetlówek energooszczędnych pochłania ok. dziesięciokrotnie więcej energii niż produkcja tradycyjnych żarówek. Po drugie, niestety zapomina się również, iż w nowoczesnych zamiennikach znajduje się szereg substancji niebezpiecznych, głównie ołowiu i rtęci, która z kolei w innych działaniach Unii Europejskiej jest eliminowana z otoczenia. W związku z tym dochodzą trudne do oszacowania – acz na pewno wysokie – koszty procesu utylizacji zużytych źródeł, a co ważniejsze koszty skutecznej oraz wymagającej czasu edukacji społeczeństwa. Obowiązkiem użytkownika i najważniejszym ogniwem będzie zwrot zużytego źródła do punktów zajmujących się ich sprzedażą. Nie sposób pominąć także kosztów późniejszej kontroli, czy sprzedawca ten ma możliwości oraz warunki do odbioru i czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz kontroli faktycznego ich późniejszego przekazania do uprawnionego odbiorcy takich odpadów, a także kosztów przystosowania się sprzedawców do roli odbiorców odpadów tego typu. W przeciwnym razie – a niestety obecnie z dużym prawdopodobieństwem przyjąć można, że w prawie wszystkich przypadkach – niebezpieczne związki ze zużytych źródeł trafią po prostu do środowiska naturalnego, powodując jego niebezpieczne dla otoczenia skażenie.
Podsumowując ten wątek stwierdzić można, że medialne hasło oszczędności energii - w świetle negatywnych skutków towarzyszących końcowemu efektowi mniejszego jej zużycia - pozostawia wiele do życzenia, a według niektórych, np. Andreasa Löschela, ekonomisty środowiska w Centrum Europejskich Badań Gospodarczych, „nie pomoże zaoszczędzić nawet jednej tony CO2 (…), gdyż prąd zaoszczędzony dzięki zakazowi sprzedaży żarówek, zużyty zostanie w innym miejscu, ponieważ producenci prądu sprzedawać będą prawa do emisji CO2 innym branżom i summa summarum emisja CO2 pozostanie na tym samym poziomie”.
Niemniej przyznać należy, że powyższe rozważania dotyczyły tylko i wyłącznie zastąpienia tradycyjnych żarówek kompaktowymi świetlówkami energooszczędnymi. Mamy do wyboru jednak inne, alternatywne rozwiązania. Godne większej uwagi jest wykorzystanie do oświetlenia lamp diodowych LED (Light Emitting Diode) lub lamp diodowych wysokiej jaskrawości (Hight Brightness LED) znanych jako HBLED. Szczególnie te ostatnie posiadają znacznie dłuższy czas żywotności w stosunku do żarówek tradycyjnych, a nawet kompaktowych świetlówek energooszczędnych, wynoszący według producentów 50 tys. godzin. Do tego rozwiązanie to jest w pełni ekologiczne, gdyż zużyte źródła nie będą posiadały żadnych substancji szkodliwych i niebezpiecznych, co znacznie lepiej plasuje je do koncepcji ochrony środowiska naturalnego. Dodatkową zaletą, oprócz jeszcze mniejszego zużycia energii elektrycznej niż w przypadku kompaktowych świetlówek energooszczędnych (deklarowane nawet dziewięciokrotnie mniejsze zużycie niż w przypadku żarówek tradycyjnych), jest zbliżenie temperatury barwowej do temperatury światła słonecznego, a także możliwość uzyskania w zasadzie dowolnej barwy światła.
Niestety, pomimo że technologia ta jest bardzo szybko rozwijana, trudności sprawia uzyskanie źródeł o większej mocy przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanych gabarytów, do których przyzwyczailiśmy się w przypadku źródeł tradycyjnych. Znaczącą wadą, ze względu na początek rozwoju tego typu źródeł, jest ich wysoka cena, nawet w porównaniu do świetlówek kompaktowych i w tym przypadku to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. W zamian jednak uzyskujemy lepsze parametry świetlne, większą oszczędność energii, bardzo długi czas działania oraz uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z utylizacją świetlówek kompaktowych.
Podsumowując, nasuwa się następujący wniosek: działania i cel Komisji Europejskiej są godne pochwały, jednak teraz wydają się przedwczesne, gdyż w związku z oporem społecznym wobec zastosowania kompaktowych świetlówek energooszczędnych, tym bardziej wątpliwe jest, że ktoś sięgnie po zakup jeszcze droższych lamp diodowych LED lub HBLED. A zastosowanie tych ostatnich tak naprawdę pozwala przypuszczać, że przyniesie wymierne korzyści w ostatecznym rozrachunku. I tak naprawdę bardziej stosownym wydawałoby się więc odczekać i wprowadzić aktualny zakaz, ale poszerzony o harmonogram wycofywania z rynku promowanych obecnie kompaktowych świetlówek energooszczędnych. Tym bardziej, że według ekspertów ekspansja żarówek halogenowych oraz lamp diodowych jest nieunikniona. Po co w takim razie siłą rzeczy promować rozwiązanie znacznie dalsze od ideału niż takie, które teraz jest już w zasadzie w zasięgu ręki, a za kilka lat stanie się powszechne i co za tym idzie tańsze? Po co edukować społeczeństwo (o ile po uzyskaniu właściwego poziomu edukacji jej cel będzie jeszcze aktualny) i narażać środowisko naturalne oraz nas samych na skażenie niebezpiecznymi związkami rtęci? Może też warto większy wysiłek poświęcić na rozwój efektywnych, ekonomicznych i nie zagrażających środowisku źródeł energii elektrycznej, a więc poświęcić co najmniej tyle samo uwagi efektywności popytowej, co podażowej?
Oczywiście nie można podważać idei walki z negatywnym wpływem człowieka na środowisko naturalne. Ale może po prostu jednak warto czasami przeanalizować bilans zysków oraz strat i podjąć optymalną decyzję. W związku z tym może warto czasami jednak nie implementować bezkrytycznie dyrektyw unijnych i skorzystać z formuły opt-out? Odpowiedź na te pytania pozostawiam Czytelnikom.
 
Szkolenia z zakresu oszczędzania energii
Fundacja EkoRozwoju, Dominik Dobrowolski, dominik@eko.org.pl
697 092 978







 

info

i pozostałe ciemne, smogowe dni Dzisiaj skończyliśmy akcję z płucami w Nowej Rudzie  (w załączeniu fot.) - wróciły czarne. Pył, który (...)
czytaj całość
EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie obywatelskich społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku
czytaj całość
Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
więcej
2024-09-12
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach.
2024-08-23
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może być zabójcza (...)
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej